S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Nový model ChatGPT s označením o1 má schopnosť „uvažovať“ ako človek

Výskum a vývoj
0

Spoločnosť OpenAI uviedla na trh svoj prvý „uvažujúci“ model s názvom o1, ktorého cieľom je dosiahnuť umelú inteligenciu podobnú ľudskej. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi je to krok vpred v písaní kódu a riešení zložitých problémov, hoci je pomalší a drahší ako GPT-4o. Používatelia ChatGPT Plus a Team majú prístup k o1-preview a o1-mini okamžite, používatelia Enterprise a Edu získajú prístup čoskoro.

Model využíva odlišnú metódu tréningu zahŕňajúcu posilňovacie učenie (reinforcement learning) s cieľom zlepšiť presnosť a schopnosť riešiť problémy, najmä v oblasti programovania a matematiky. V porovnaní s modelom GPT-4o vykazuje model o1 lepší výkon pri riešení komplexných úloh, ako je programovanie a matematika, navyše dokáže vysvetliť svoje úvahy. Dosiahol dobré výsledky v skúškach, ako je napríklad AP test z matematiky a kvalifikačná skúška na Medzinárodnú matematickú olympiádu.

Napriek svojim silným stránkam o1 nemá schopnosť prehľadávať web, spracovávať súbory alebo obrázky. Cieľom modelu je nanovo definovať schopnosti v oblasti umelej inteligencie, čo naznačuje aj jeho názov o1. Cieľom OpenAI je ukázať schopnosť modelu pristupovať k problémom premyslene a demonštrovať proces riešenia problémov, ktorý sa viac podobá ľudskému.

S_1124 T Gaming Advertisement

Spoločnosť prináša schopnosti uvažovania do LLM, pretože má víziu budúcnosti s autonómnymi systémami alebo agentmi, ktorí sú schopní prijímať rozhodnutia a konať vo vašom mene. Hoci model nie je rovnocenný s ľudským myslením, sprostredkúva pocit hlbšieho spracovania a skúmania počas riešenia problémov. Tento prístup zdôrazňuje postupné uvažovanie, ktorým sa o1 odlišuje od predchádzajúcich modelov.

Do budúcnosti sa OpenAI zameriava na vývoj autonómnych systémov schopných rozhodovať a konať na základe schopností uvažovania predstavených v modeli o1. Zlepšené schopnosti uvažovania v modeloch AI by mohli viesť k prelomovým objavom v oblastiach, ako je medicína a inžinierstvo. Schopnosti uvažovania v systéme o1 sú však v súčasnosti v porovnaní s agentmi pomalé a pre vývojárov sú spojené s vysokými nákladmi.

Zameranie OpenAI na uvažovanie predstavuje rozhodujúci prelom vo vývoji modelov AI smerom k dosiahnutiu inteligencie podobnej ľudskej. Uprednostňovaním schopnosti premýšľať o zložitých problémoch chce spoločnosť pripraviť pôdu pre pokrok v rôznych iných oblastiach.

Zdroj: theverge.com.

Zdroj Foto: OpenAI, freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať