Nový ultratenký materiál umožní vyrobiť fotovoltické zariadenia s účinnosťou až 45 %
Vedci z Oxfordskej univerzity oznámili, že vyvinuli „ultratenký materiál“, ktorý poskytuje 27 % energetickú účinnosť pri premene slnečného žiarenia na energiu. Pritom väčšina komerčne dostupných solárnych panelov dosahuje podľa MarketWatch (sunlight).) maximum účinnosti približne 23 %. Hoci sa solárne farby ukázali sľubné ako menej objemná možnosť k tradičným panelom, vedci stále pracujú na zlepšení ich účinnosti.
Výskumníci z Oxfordu už pracujú s tenkovrstvovým perovskitom približne 10 rokov. Vysokoúčinná technológia perovskitových solárnych článkov spoločnosti sa integruje s konvenčnými panelmi a smeruje ku komercializácii. Oxfordský tím verí, že ďalším vývojom by jeho najnovšie fotovoltické zariadenie mohlo prekročiť účinnosť 45 %.
Systémy domácich solárnych panelov sa tešia záujmu pre svoju schopnosť výrazne znížiť účty za elektrinu. Nová metóda oxfordských vedcov by mohla tieto náklady ešte viac znížiť, pretože tenkovrstvový perovskit je oveľa lacnejší ako kremík, ktorý sa zvyčajne používa na panely.
Okrem toho by sa táto technológia mohla použiť na napájanie čistejších spôsobov dopravy, ako sú elektrické vozidlá, ale aj zariadení, ako sú mobilné telefóny. Znížila by sa tým závislosť od sietí. Zatiaľ však nie je známe, kedy by mohla byť tenkovrstvová perovskitová technológia široko dostupná.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: University of Oxford, freepik.com.
Zobrazit Galériu