S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Nový model počíta šance existencie inteligentných bytostí vo vesmíre

4

Šance na vznik inteligentného života v našom vesmíre a v akýchkoľvek hypotetických vesmíroch mimo neho možno odhadnúť pomocou nového teoretického modelu, ktorý odráža slávnu Drakeovu rovnicu. S týmto vzorcom prišiel v 60. rokoch 20. storočia americký astronóm Dr. Frank Drake, aby vypočítal počet zistiteľných mimozemských civilizácií v našej galaxii Mliečna cesta.

Po viac ako 60 rokoch astrofyzici vedení Durhamskou univerzitou vytvorili iný model, ktorý sa namiesto toho zameriava na podmienky vytvorené zrýchlením expanzie vesmíru a množstvom vytvorených hviezd. Predpokladá sa, že túto expanziu poháňa temná energia, ktorá tvorí viac ako dve tretiny vesmíru. Keďže hviezdy sú predpokladom na vznik života, ako ho poznáme, model by sa preto mohol použiť na odhad pravdepodobnosti generovania inteligentného života vo vesmíre.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Nový výskum sa nepokúša vypočítať absolútny počet pozorovateľov (t. j. inteligentného života) vo vesmíre, ale namiesto toho zvažuje relatívnu pravdepodobnosť, že náhodne vybraný pozorovateľ s určitými vlastnosťami obýva vesmír. Štúdia bola uverejnená v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Štúdia naznačuje, že náš vesmír má nižšie množstvo temnej energie (23 %) v porovnaní s tým, čo by sa dalo očakávať v typickom vesmíre (27 %). To znamená, že nežijeme v hypotetickom vesmíre s najvyššou pravdepodobnosťou formovania inteligentných foriem života. Alebo inými slovami, hodnota hustoty temnej energie, ktorú pozorujeme v našom vesmíre, nie je tá, ktorá by podľa modelu maximalizovala šance na život.


Zdroj Foto: Oscar Veenema

Nový model by mohol umožniť vedcom pochopiť účinky rôznych hustôt temnej energie na formovanie štruktúr vo vesmíre a podmienky na rozvoj života vo vesmíre. Temná energia spôsobuje, že sa vesmír rozpína ​​rýchlejšie, vyrovnáva príťažlivosť gravitácie a vytvára vesmír, kde je možná expanzia aj tvorba štruktúr. Aby sa však život rozvinul, museli by existovať oblasti, kde sa hmota môže zhlukovať a vytvárať hviezdy a planéty, a musela by zostať stabilná po miliardy rokov, aby sa umožnil vývoj života.

Rovnica Dr. Drakea bola skôr návodom pre vedcov, ako postupovať pri hľadaní života, než nástrojom na odhad alebo serióznym pokusom o určenie presného výsledku. Jej parametre zahŕňali rýchlosť ročnej tvorby hviezd v Mliečnej ceste, podiel hviezd, okolo ktorých obiehajú planéty, a počet svetov, ktoré by potenciálne mohli podporovať život. Na porovnanie, nový model spája ročnú rýchlosť tvorby hviezd vo vesmíre s jeho základnými zložkami, ako je napríklad spomínaná hustota temnej energie.

Zdroj: phys.org.

Zdroj Foto: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Genmimoňi reakcia na: Nový model počíta šance existencie inteligentných bytostí vo vesmíre

5.12.2024 21:12
Normálka. Zvykalme si. Aj tak su to uplne jednoduche počty. Za rohom 4 km Alfici,,do sto km aspon desat dalsich,v tisícke to je nase tretie rameno spiraly,v desattisicke tisice oných,smerom ku sagitariusu ubuda,aj smerom ku okrajom(vidiek). O stotosice km v susednych galax. porovnatelne. Nasa galaxguča 35 clenna moc vody nenamuti , v sirsich stovkymilionovych km az desiatky miliardovych skalach je jej zhruba 10melonov asi ako Blava oproti Europe. Takze z cirka 200 miliardoveho lp venca a z mrtí kadejakych civilizejšn napriec ,ci dokolecka kto chce cestovať v rozumnom case,musi vediet nakopnut hodne svetelnych machov,co asi vobec nie je samozrejme pre vacsinu z cirka sto miliard (hviezd v mlieku nasom), ani v dalsich sto miliardach ( mliek v nasom venci).....
Reagovať

RE: Genmimoňi reakcia na: Genmimoňi

6.12.2024 21:12
Reagovať

Akože vážne? reakcia na: Nový model počíta šance existencie inteligentných bytostí vo vesmíre

5.12.2024 18:12
Tak človek číta celý článok len aby napokon zistil že nič nezistil? Kde je príklad? Kde je nejaký vzor, rovnica? Kde sú odhady? Tento článok má priam nulovú výpovednú hodnotu.
Reagovať

RE: Akože vážne? reakcia na: Akože vážne?

5.12.2024 22:12
Rovnica je to Drakeova a z roku 1961, teda šestdesiat tri rokov stará rovnica. Rovnica z čias, kedy AI sa považovalo za buržoáznu pavedu, ktorá tvrdí že komputer nahradí človeka.

Teda AI ešte neexistovalo, ale už existovali počítače a štatistické modely. Odvtedy sa nič nezmenilo, len program Elza bol prepísaný aby tvrdil že prináša prelomové objavy ktoré vyhrabal v hlbinách archeologických nálezov zo známych dávnych a dejín. Tie objavy, ktoré sa používajú doteraz.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať