S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

OLED TV: Ultra HD z lepšej spoločnosti

0

»  LG je v súčasnosti jediný výrobca na svete, ktorý panely OLED väčších rozmerov vyrába, a je pozitívne, že už v minulom roku sa ľady pohli a televízory s touto technológiou sa stali dostupnejšími. Koncom roka dokonca bolo možné 55" full HD TV kúpiť za cenu atakujúcu 1000 eur, čo je v tomto prípade naozaj úspech. My sme mali možnosť otestovať hneď dva Ultra HD modely, ktoré stoja na špičke ponuky OLED TV – minuloročný LG 65EF950V a tohoročný najvyšší model LG 65G6 patriaci do prémiového radu Signature. Panely OLED (Organic LED) používajú na tvorbu obrazu odlišný spôsob ako panely LCD. Panel LCD tvorí vrstva tekutých kryštálov, pod ktorou sa nachádza zdroj svetla. Tým, že sa kryštál natočí, prepustí viac svetla, čím vytvorí svetlejší odtieň. Jednotlivé kryštály majú svoje farebné filtre R, G alebo B, vďaka čomu dokážu vytvárať farby. Nevýhoda tejto koncepcie je v tom, že podsvietenie je zväčša celoplošné, takže aj pri zatvorených kryštáloch dochádza čiastočne k jeho presvitaniu, čo znemožňuje zobraziť dokonalú čiernu. Navyše podsvietenie vždy potrebuje nejaký priestor, takže televízor má svoje limity, aký tenký môže byť. OLED využíva panel tvorený svetelnými diódami na organickej báze. Tie vyžarujú svetlo, takže priestorové požiadavky sú minimálne, pretože tu odpadá potreba podsvietenia. Vrstva OLED vrátane ochrannej fólie a polarizačného filtra je hrubá iba 2 – 3 mm, zvyšok hrúbky panela tvorí iba sklo zabezpečujúce mechanickú odolnosť. Z uvedeného princípu je jasné, že pokiaľ je v obraze čierna farba, body sa v tejto časti môžu úplne vypnúť, takže vznikne dokonalá čierna. Panely OLED vďaka tomu dosahujú hodnoty kontrastu, na ktoré si ani zďaleka nesiahnu žiadne modely LCD, a to ani v prípade, že používajú priame podsvietenie s lokálnym stmievaním. Panely OLED sú však podstatne náročnejšie na výrobu. Čím je panel väčší, tým skôr sa stane, že bude niektorý bod chybný, a tak bude panel nepoužiteľný. Prekonanie tejto prekážky je náročné a veľkou mierou sa podpisuje na dosiaľ vysokej cene panelov OLED a dlhom vývoji.

LG 65EF950V

LG 65EF950V patrí k najvyšším modelom v sérii OLED ULTRA HD TV z modelového radu na rok 2015. Televízor však podporuje väčšinu najnovších technológií vrátane 10-bitového spracovania farieb a rozšíreného dynamického rozsahu (HDR). Používa klasický rovný (neprehnutý) panel OLED s uhlopriečkou 65" (164 cm), rozlíšením 3840 × 2160 bodov a hrúbkou iba 5 mm, ktorý je zasadený v tenučkom ráme. Televízor má veľmi pôsobivý dizajn, spodnú časť stojana pod panelom tvorí priehľadný polykarbonát, a tak to vyzerá, akoby sa panel vznášal vo vzduchu. Zadná strana je celá zakrytovaná, vo vrchnej časti je hrubá necelý centimeter. Asi od polovice je hrubšia, táto časť obsahuje všetku elektroniku. Napravo sú smerom do strany a dole umiestnené všetky prípojné miesta. Nájdete tu štvoricu portov HDMI 2.0a a trojicu portov USB na pripojenie disku USB flash alebo HDD. Samozrejmosť je satelitný tuner DVB-S/S2 a kombinovaný DVB-T/T2/C. Nájdete tu aj jeden slot CI na použitie dekódovacieho modulu, analógový kompozitný aj komponentový A/V vstup, výstup na slúchadlá a optický S/PDIF.  Televízor môžete k domácej sieti pripojiť cez LAN aj Wi-Fi. Používateľské prostredie je pod taktovkou WebOS 2.0. Dodávaný ovládač obsahuje snímač polohy, takže v menu sa pohybujete pohybom zápästia s ovládačom. Zvukový systém bol vytváraný v spolupráci so špecialistami firmy Harman Kardon, výrobcu špičkových audiokomponentov. Televízor sa vyrába v dvoch veľkostiach – 55" a 65". K prístroju dostanete aj pasívne 3D okuliare, k dispozícii je aj podpora 4K 3D formátu.

Skúsenosti z testovania

Už pri vybaľovaní na vás tento prístroj zapôsobí. Televízor je ľahký a jednoducho sa s ním manipuluje. Pripevnenie stojana je dielo niekoľkých okamihov, konektory sú jednoducho prístupné a dobre označené. Používateľské prostredie obsluhuje WebOS verzie 2.0. Dodávaný ovládač s pohybovým senzorom je veľmi návykový. Používateľské rozhranie je dobre zvládnuté a ponúka širokú paletu možností, jediné, čo by sme zlepšili, je priamočiarejší prístup k prepínaniu vstupov a hlavnému menu.

Ovládanie je inak veľmi svižné a pohodlné. WebOS ponúka veľké množstvo rôznych aplikácií. Potešiteľný je plnohodnotný webový prehliadač a množstvo streamovacích služieb, v ktorých ponuke nájdete aj 4K obsah. Hlavný účinkujúci je tu však panel OLED. Už na prvý pohľad je viditeľný rozdiel oproti LCD TV. OLED je zo súčasných technológií najbližšie k plazmovým zobrazovačom, ide však ešte ďalej. Televízor podáva vyrovnaný obraz so žiarivými farbami a obrovským kontrastom. Pri sledovaní videí HDR s rozšíreným dynamickým rozsahom sa dostávate do diametrálne odlišného sveta, kde je čierna naozaj čierna, ak sledujete televízor v noci v zatemnenej miestnosti, pri tme v obraze nastane aj v miestnosti „tma ako v rohu“. Televízor dokáže zobraziť aj tie najmenšie detaily v extrémne tmavých miestach a dokonalú kresbu v jasných častiach. Vzhľadom na to, že je priamo riadené svetlo každého bodu, nedochádza tu k žiadnemu efektu aury pri ­zobrazení svetlého miesta (ako pri LED LCD) na úplne tmavom pozadí, keď si zobrazíte hviezdnu oblohu, vidíte každú hviezdu presne vykreslenú.

Na rozdiel od špičkových LED TV OLED nedokáže zobraziť také vysoké jasy, na ktoré pri HDR stavili práve LED TV, ale vďaka dokonalej čiernej, ktorá je zasa slabinou LED TV, je celkový dojem z kontrastu vynikajúci aj pri HDR. Pozorovacie uhly vôbec nemusíte riešiť, obraz sa dá sledovať z akéhokoľvek uhla, je vždy perfektný. Obvody televízora si výborne poradia aj s upscalingom full HD signálu či už z Blu-ray, satelitného prijímača, alebo interného prehrávača.

Pri kvalitnom vstupe je obraz subjektívne lepší ako na porovnateľnom full HD TV. Pri SD videu veľmi záleží na kvalite, ale žiadne zázraky sa tu očakávať nedajú. To však platí bez výnimky o všetkých Ultra HD TV. Veľká obrazovka skrátka odhalí aj tie najmenšie chyby. Vstavaný prehrávač si bez problémov poradil so všetkými bežnými formátmi videa v rozlíšení full HD aj 4K s kompresiou H.264 aj HEVC. Rovnako prehral aj videá HDR s kompresiou HEVC Level Main 10 @Main 5.2 s 10-bitovou hĺbkou farieb. Ladenie prebieha pomerne pomaly, ale kvalitne.

Televízor umožňuje príjem všetkých dostupných štandardov vrátane nadchádzajúceho DVB-T2. Zvuková časť podáva na svoju kategóriu vynikajúce výkony. Hoci nie je predpoklad, že by niekto po takejto investícii do televízora nechcel zvuk počúvať z rovnako kvalitného systému domáceho kina, ani v tejto kategórii sa prístroj nedá zahanbiť. Zvuk je jasný a čistý, so zvýraznenými stredmi a slušnou stereobázou. Nižšie basy vzhľadom na obmedzené rozmery nezvládne, aj tak sú však výsledky presvedčivé a podpis Harman Kardon poznať. 

PLUSY, MÍNUSY

+ Výborný obraz, nápaditý dizajn, výborný zvuk, jednoduché ovládanie
- Nič podstatné

HODNOTENIE

Obraz: 90 %
Zvuk: 90 %
Vybavenie: 90 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

LG 65EF950V bol prvý Ultra HD OLED televízor, ktorý sme v redakcii testovali. Keďže máme dostatok 4K materiálu vrátane HDR videí, testovanie sme si skutočne užili. Uhlopriečka 65" je do stredne veľkého bytu dostatočná, pretože odporúčaná sledovacia vzdialenosť je okolo 2,5 metra. Technológia OLED je jedna z najlepších, ktoré dnes na televízoroch nájdete. Obrovský kontrast a nádherné farby poskytované televízorom sú veľmi návyková záležitosť. Úžasne vyznejú časozberné (time lapse) zábery nočných miest, kde je každé svetielko presne lokalizované a ostré, alebo zábery prírody s nádhernými farbami. Podľa našich meraní sme zistili, že televízor je v základných nastaveniach zameraný na efektné žiarivé farby. No ak chcete pozerať farebne verný filmový obraz, stačí prepnúť na režim isf, ktorý podáva zase vernejšie farby. Hodnoty kontrastu sme namerali až na úrovni 260 000:1, za čo môže hlavne dokonalá čierna. Pri najlepších LCD sa táto hodnota pohybuje okolo 600:1. Napriek tomu, že cena stále prekračuje päťtisícovú hranicu, treba povedať, že od minulého roka išla utešene dolu z pôvodných takmer 8500 eur a vyrovná sa aktuálnej špičke LED TV od konkurencie.

LG 65G6

Ďalší OLED krásavec, ktorého sme mali možnosť exkluzívne otestovať, je horúca novinka pat­riaca do prémiového radu Signature 65" LG 65G6. Tento model bol prvýkrát predstavený na tohoročnom CES v Las Vegas a už tam budil značnú pozornosť. Televízor sa vyznačuje ojedinelým dizajnom s bezrámovým panelom OLED, ktorý je nalepený na sklo firemne označované Full Cinema Screen. Panel má pritom hrúbku iba 4 platobných kariet. V dolnej časti je osadený do podstavca, ktorý nesie všetku potrebnú elektroniku, vstavaný soundbar aj prípojné miesta. Podstavec má minimalistický dizajn, tvorený akoby horizontálnymi plátmi, ktorý z prednej strany nenarúšajú žiadne ovládacie prvky ani nič iné. Pri zavesení na stenu možno celý podstavec sklopiť dozadu o 90°. Vstavaný soundbar so šiestimi reproduktormi je na to ­prispôsobený, dva z nich, bežne smerujúce nahor, budú teraz natočené vpred a štvorica ďalších bude smerovať dole. Zvukový procesor ­automaticky prispôsobí ich charakteristiku aktuálnej polohe. Zvuk je aj tentoraz pod taktovkou firmy Harman Kardon. Zad- ná strana podstavca obsahuje všetky prípojné miesta, ich paleta je podobná ako pri predchádzajúcom modeli, rovnako tu nájdete 4× HDMI 2.0a, 3× USB, z toho jeden vo verzii 3.0, hlavný rozdiel je dvojitý tuner DVB-S/S2. K prijímaču dostanete hneď dvojicu ovládačov, a aby ste nezabudli, že ste si kúpili niečo výnimočné, sú obidva z eloxovaného hliníka s efektným čiernym lešteným koncom na oboch stranách. Oba umožňujú ovládanie pohybom a obsahujú vstavaný mikrofón. K jeho funkcii sa vrátime neskôr.

Rovnako ako predchádzajúci model aj G6 podporuje 4K 3D+ formát. Napriek tomu, že s ním Ultra HD Blu-ray nepočíta, možno sa ho dočkáme na internetových službách. LG 65G6 oproti predchádzajúcej generácii prináša viacero noviniek aj z technologickej stránky. Vďaka zlepšenému panelu OLED v spolupráci s výkonnejším enginom a novou verziou operačného systému WebOS 3.0 televízor úplne vyhovuje špecifikáciám Ultra HD Premium, Dolby Vision aj HDR 10 vrátane podpory OLED HDR, rozšíreného farebného spektra WCG podľa odporúčania Rec.2020 a 10-bitovej hĺbky farieb. Na vysokej kvalite obrazu sa podieľajú technológie 3D mapovania farieb a maximalizátor kontrastu, ktoré podrobne analyzujú obraz na čo najvernejšiu reprodukciu.

Dodávaný magický ovládač dokáže jednoducho ovládať televízor vrátane pripojených zariadení. Všetko sa ovláda pohybom ovládača v priestore. Vstavaný mikrofón môžete ­využiť na nastavenie zvuku či už vstavaných, alebo aj pripojených reproduktorov. Po spustení „ladenia zvuku“  televízor vyšle meracie signály a podľa reakcie miestnosti nastaví parametre zvuku vzhľadom na vašu polohu. Funguje to výborne. Mikrofón môžete využiť aj na hlasové vyhľadávanie na internete. Televízor využíva engine od Googlu, rozpoznávanie hlasu je veľmi presné aj v slovenčine či češtine. 

Ďalšia špecialita je Magic Mobile Connection. Pripojíte váš smartfón cez Wi-Fi a potom ho môžete kompletne ovládať cez ovládač televízora. Ďalšia z vychytávok je Magic Zoom. Umožňuje použitie obrazovej lupy v dvoch variantoch. Prvý je rovnaký, ako keby ste sa lupou pohybovali nad obrazovkou. Po aktivovaní sa zobrazí kruhový výrez, ktorý si môžete zmeniť aj na štvorcový a pohybovať ním pomocou kurzora po obrazovke. Zväčšenie je možné až o 300 %, vzhľadom na 4K rozlíšenie má výrez stále dostatočnú ostrosť a kvalitu. Obraz môžete zmraziť, výrez sa dokonca dá uložiť vo full HD rozlíšení. Druhá možnosť funguje rovnako ako napríklad na digitálnych fotoaparátoch pri prehliadaní. Zväčšuje sa celý obraz, v rohu sa zobrazí náhľadové okno, ktoré vám ukazuje, aký veľký výrez z obrazu vidíte a z ktorej časti.

Skúsenosti z testovania

Novinku z radu Signature sme podrobili štandardnému redakčnému testu, pri ktorom sme sa zamerali na kvalitu obrazu a zvuku, presnosť zobrazenia, podporu prehrávaných formátov vrátane 4K HDR videí a ovládanie. Treba povedať, že testovať takéto zariadenia je radosť. ­Výsledky nášho testovania dopadli podľa očakávaní, televízor v ničom nesklamal, skôr vo viacerých oblastiach príjemne prekvapil. Nový WebOS 3.0 v spolupráci s výkonnejším hardvérom ešte zrýchľuje ovládanie a pridáva množstvo nových funkcií.

Ovládanie je príjemné a intuitívne, novou inštaláciou vás prevedie grafický sprievodca. Veľmi sa nám páčilo nastavenie zvuku pomocou mikrofónu v diaľkovom ovládači. Zvuk je na rozmery soundbaru naozaj impozantný. Veľmi zaujímavá je aj funkcia Magic Zoom, ktorou sú vybavené iba najvyššie modely od LG. Jednoduchým stlačením tlačidla si zväčšíte časť obrazu, s ktorou sa môžete pohybovať po obrazovke ako s lupou. Kvalita výrezu je stále vo full HD rozlíšení, takže žiadna mazanica. Prepojenie s mobilom je tu dotiahnuté do dokonalosti. Nejde len o zrkadlenie obsahu, tu môžete váš mobil priamo ovládať.

Čo nás však zaujímalo najviac, je kvalita obrazu. Ten je asi zatiaľ najlepší, aký sme mali možnosť vidieť. Hoci niektoré z najnovších modelov televízorov s  displejmi Quantum dot mieria veľmi vysoko, musíme konštatovať, že na to, čo predvádza tento model, si žiadny z nich nesiahne. Je to dané predovšetkým odlišnou technológiou tvorby obrazu, ktorej sme sa už venovali. Panel má antireflexnú vrstvu zabraňujúcu odrazom okolia a zlepšený polarizačný filter, ktorý sa tiež podieľa na eliminácii parazitných odrazov.

Oproti predchádzajúcemu modelu umožňuje nastavenie vyššieho jasu. Obraz je brilantne čistý, s ohromujúcim kontrastom, či už sledujete klasické 4K, alebo HDR. Výborne si poradí aj s upscalingom z full HD rozlíšenia. Vstavaný prehrávač zvládol full HD aj 4K obsah v kodekoch H.264 aj HEVC vrátane videí HDR. Bezrámčekový displej budí dojem, akoby plával v priestore. V kuloároch sa občas objavujú informácie o nižšej životnosti panelov OLED. Tie však vychádzajú z predpokladov, že televízory budú používané desiatky rokov, čo dnes nie je veľmi reálny scenár. Zariadenia podstatne skôr zastarajú morálne ako technicky, a keby sme mali porovnávať s dnešnými LED TV, každý LED zdroj časom starne a stráca jas. Takže v tomto ohľade priveľa obáv nie je namieste, vedzte, že televízor vymeníte oveľa skôr, ako by sa skončila jeho technická životnosť.

PLUSY, MÍNUSY

+ Vynikajúci obraz, prémiový dizajn, špičkový zvuk, množstvo funkcií
- Nič podstatné

HODNOTENIE

Obraz: 100 %
Zvuk: 100 %
Vybavenie: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
CELKOVO: 100 %

VERDIKT

Ako sme už spomenuli, LG 65G6 patrí medzi Ultra HD televízormi k tomu najlepšiemu, čo sme mali možnosť vyskúšať. Keby vám bolo 65" málo, existuje aj v 77-palcovej verzii, ktorá sa dá kúpiť na objednávku. V každom prípade, ak si takéto potešenie môžete dovoliť, určite nebudete ľutovať.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať