Ostrým perom: Čo nám prekáža na smartfónoch?
Smartfóny rozhodne nie sú na trhu krátko. Majú za sebou dlhoročný vývoj vrátane operačných systémov, no stále je tu niekoľko „ale". Sú to skrátka veci, ktoré bežného používateľa iritujú, o pokročilých ani nehovoriac. V tomto článku prinášame kritický pohľad na operačné systémy, ktoré v každodennej praxi používame. Uvádzame prehľad vecí, ktoré nás hnevajú alebo nám nejakým spôsobom znepríjemňujú život s telefónom. A pozreli sme sa na všetky tri najdôležitejšie mobilné platformy.
Skutočných inovácií je zatiaľ pomenej; zmenu v predstave o tom, ako má telefón vyzerať, azda už čoskoro prinesú ohybné displeje
Smartfóny sú zariadenia, ktoré majú veľký potenciál zlepšovania v budúcnosti, no so zmenami idú na trh veľmi opatrne. Časy, keď sa kupovali modely PDA s Bluetooth a Wi-Fi sú preč. Dnes má každý smartfón slušné technologické pozadie, no inovácie len v ojedinelých prípadoch. Ide sa na hrubý výkon a zvýšil sa počet jadier a frekvencia CPU. No to je dnes málo.
V roku 2012 naplno odštartoval vír inovácií Samsung Galaxy S III. Špička na trhu s unikátnymi funkciami mala výbornú predajnosť a išlo skutočne o high-end telefón. Rok 2013 je z pohľadu tohto segmentu rokom inovácií a súboja medzi top modelmi. Nový HTC One, Samsung Galaxy S4, Sony Xperia Z - to sú traja hlavní rivali, ktorí priniesli svieži vietor do segmentu inteligentných telefónov.
Pri všetkých telefónoch je Achillovou pätou výdrž na batérie. Smartfón je dnes univerzálne zariadenie, vývoj v oblasti akumulátorov je značný, na trhu sa však už rok nič nezmenilo. Nabíjať telefón dvakrát za deň je pritom dosť obmedzujúce.
S hlásením o nízkej kapacite akumulátora sa na smartfóne budete stretávať každý deň
Google Android OS
1. Kapacita pamäte
Spomedzi troch platforiem je kapacita pamäte najviac kritická na telefónoch s týmto systémom. Dnes už nekupujte telefón s 512 MB ROM (teda ukladacieho priestoru v telefóne), aj keď si môžete pamäť rozšíriť o 32 GB kartu SDHC. Aplikácie ako Gmail, Facebook alebo kancelársky balík na kartu neskopírujete, takisto ani aplikáciu s aktívnym widgetom. Voľného miesta bude ubúdať a telefón začne zobrazovať varovné hlásenia niekoľkokrát za deň.
2. Generické modely
Vydávanie nových telefónov je fajn, no mnohé z nich sú prakticky „generické". Zmenil sa vzhľad, upravili sa dotykové tlačidlá, prípadne sa pridalo alebo odstránilo hardvérové tlačidlo na vstup do hlavnej obrazovky, no rozdiely treba hľadať v katalógu veľmi pozorne. Iste, nový model má buď rýchlejší procesor, alebo nejakú funkciu navyše, ale dôvodov na jeho kúpu je skôr menej. Toto sa týka najmä strednej triedy telefónov. Nižšia trieda je na tom v absolútnom porovnaní podstatne lepšie, pretože za výbornú cenu asi 150 eur sú pridané technické rozšírenia viac viditeľné.
3. Prekresľovanie domácej obrazovky
Naše testovanie odhalilo nepríjemný fakt. Či už máte 768 MB RAM, alebo 2 GB, po zatvorení prehliadača sa nevyhnete návratu na čistú obrazovku, kde sa budú ikony vykresľovať nanovo. Jediné zariadenie v našich testoch, ktoré si počínalo podstatne lepši, je LG Nexus 4.
4. Diskutabilný výkon
Štvorjadrový CPU, 1 GB RAM, vyššie rozlíšenie displeja, to sú hlavné parametre, ktorými nás výrobcovia lákajú. Každý model je vraj lepší, rýchlejší a ako čerešničku na torte ponúka nejakú funkciu, ktorá sa však dá reálne využiť len málo.
V benchmarkoch a pri hrách rozdiely sú, ale primárne je to stále telefón a pre mnohých z nás najmä pracovný nástroj. Od verzie Android 4.1 rozhranie prešlo špeciálnou optimalizáciou. Project Butter je optimalizácia na hladké rolovanie medzi obrazovkami a prepínanie medzi aplikáciami. Celé rozhranie by malo byť jemne vyladené tak, aby malo 60 fps (čiže dvojnásobok snímkovania registrovateľného ľudským okom). Naozaj niekto z vás reálne badá hladké prechody? My skôr nie.
5. Nestabilné aplikácie
Radi by sme svoj telefón využívali ako prehrávač hudby, filmov, ale aj ako pomocníka pri športe. Je dosť nepríjemné, ak počúvame hudbu pri behu so zapnutým krokomerom a najprv spadne hudobný prehrávač, potom zistíme, že aplikácia merajúca kroky ani nezobrazila chybové hlásenie. Jednoducho už na pozadí nebeží. Ešte stále sa oplatí mať niektoré zariadenia samostatne, a nie smartfón ako univerzálny prístroj.
Aplikácií je mnoho, no ich stabilita nie je úplne bezchybná, a tak je občas lepšie mať dve zariadenia ako jeden smartfón na všetko
Windows Phone
1. Ako vajce vajcu
Nástup OS Windows Phone 7 v roku 2010 bol zaujímavý krok. Dlaždicové menu, nový spôsob ovládania a vynikajúca čitateľnosť špeciálneho písma. To všetko sú pozitívne správy, ale ťažkopádnosť systému vidieť dodnes. Tomu, kto niekedy používal Symbian, sa bude prechádzať na Windows Phone ťažšie. Aktualizáciu na Mango (WP 7.5) hodnotíme ako skok dopredu a razantné zlepšenie. No naozaj to chcelo samostatnú aktualizáciu, aby sa dalo realizovať bežné kopírovanie a prilepovanie textov? Veď to zvládali už pár rokov pred vydaním WP aj telefóny s „neznámym" operačným systémom.
2. Multitasking a nastavenia
Multitasking je kameň úrazu tohto systému aj vo verzii osem. Nemáte totiž prehľad o spustených aplikáciách. Kliknutím na ikonu spustíte program odznova a nezáleží na tom, či už beží v pamäti s nejakým obsahom. Nastavenia sú veľmi skromné a príliš rozťahané. Animované menu a rolovanie je fajn prvých pár dní. Niektoré položky by sa dali pokojne zlúčiť pod jedno menu. Naozaj treba nastavovať jas a farebnú schému samostatne?
3. Málo telefónov
Je veľmi málo telefónov s týmto operačným systémom, hoci Nokia sa aktivizuje viac ako iní výrobcovia. Microsoft predpísal minimálne požiadavky na technickú výbavu telefónu: 1 GHz procesor, kapacitný displej, GPS, Bluetooth, microUSB, akcelerometer, 5 Mpix fotoaparát a tri hardvérové tlačidlá. Výrobcovia to vzali doslova a zlepšenia alebo silnejšie konfigurácie by ste boli v začiatkoch hľadali márne. Dnes je už situácia lepšia, stále je však málo možností na výber.
4. Softvér
Niektoré telefóny ešte aj dnes majú len operačný systém a minimum použiteľných programov. Je fakt, že do systému postaveného na dlaždiciach sa ťažšie integruje samostatné rozhranie. HTC pridalo vlastnú aplikáciu, Nokia zahrnula vlastné mapy a navigáciu. Vcelku je však aj v Obchode málo aplikácií, ktoré by boli niečím výnimočné. Dôkazom o chýbajúcom počte a kvalite mnohých programov je informácia, že Microsoft do konca júna dotoval sumou 100 dolárov každú aplikáciu nahranú do jeho mobilného marketu.
V obchode pre Windows Phone je skutočne dobrých aplikácií zatiaľ pomenej
5. Synchronizácia
Je pravda, že v čase internetu v mobile klasická synchronizácia dát s PC nie je zlomový faktor. WP je však nástupca zastaraného systému Windows Mobile, ktorý sa bez problému synchronizoval s Microsoft Outlookom a iným softvérom v počítači. Výrobca si to zjednodušil a túto možnosť tentoraz vynechal. Namiesto vynikajúceho programu ActiveSync pre nás pripravil prehrávač Zune, ktorý treba mať nainštalovaný, ak do telefónu chcete dostať multimediálny obsah a nastaviť aspoň synchronizáciu fotiek.
Apple iOS
1. Chyby v systéme
Apple svoje zariadenia prezentuje ako prémiové produkty. Ich cena je v porovnaní s konkurenciou vyššia a používatelia si zvykli, že od tohto výrobcu vždy dostanú odladený systém bez chýb. No nie vždy je to tak. Uvedenie operačného systému iOS 5 sprevádzali problémy s rýchlym vybíjaním batérie. Fiasko máp Applu v prípade iOS 6 je ešte stále pomerne čerstvé. V súvislosti s iPhonom 4 sa spomínali problémy s anténou, iPhone 5 mal po vydaní ťažkosti s automatickým odpájaním zo siete Wi-Fi.
Bezchybné nie sú ani prémiové služby, ako je iTunes Match. Táto služba poskytuje používateľovi priestor na 25 000 pesničiek, ktoré si môže uložiť v cloude za ročný poplatok 25 eur. iTunes Match nás však v posledných mesiacoch hneval, niektoré pesničky nebolo možné stiahnuť do iPhonu. Riešením bolo zmazanie „chybných" pesničiek v iTunes Match a ich opätovné nahratie. Dodajme, že Google podobnú službu Google Music poskytuje bezplatne, na Slovensku však zatiaľ nie je dostupná.
2. Monopol Apple
Apple má v rámci systému iOS monopol. Toto postavenie prináša, samozrejme, isté výhody -všetko si riadi sám, má pod palcom celý ekosystém a počet zariadení je limitovaný. Na druhej strane systému iOS chýba rozmanitosť, akú ponúka Android. iPhone je vždy len jeden a nový model sa predáva za najvyššie ceny.
Ak chcete lacnejšie zariadenie s iOS, musíte si kúpiť starší iPhone z druhej ruky. Páči sa vám Galaxy Note a chceli by ste podobne veľký telefón, ale so systémom iOS? Máte smolu a musíte čakať, či sa Apple rozhodne takéto zariadenie vyrobiť. Keďže spoločnosť doteraz vždy uviedla iba jeden nový model za rok, je veľmi nepravdepodobné, že by sa objavil 6-palcový iPhone ako nová vlajková loď.
3. Hardvérové obmedzenia
Systém iOS je uzavretá platforma. Apple tento krok vysvetľuje tým, že chce používateľom poskytnúť bezpečný a chránený operačný systém, ktorý poskytuje maximálne jednoduché ovládanie. Toto tvrdenie je síce pravdivé, prístup Applu však náročnejších používateľov môže znechutiť. Zaradenia s iOS ponúkajú minimálne možnosti úprav a nastavení.
iPhony ani iPady neposkytujú sloty na karty microSD, ktoré by umožnili používateľom jednoducho rozšíriť dátové úložisko. Údajne z dôvodu zabezpečenia systému. Podobne argumentoval aj Microsoft v prípade Windows Phone 7, telefóny s WP8 však už podporujú karty SD. Apple má vlastné konektory, ktoré nie sú kompatibilné s inými zariadeniami, a používateľov tak núti kupovať príslušenstvo iba pre zariadenia s iOS. Raz za čas však konektor zmení (pozri iPhone 5), čím sa staršie príslušenstvo stane prakticky nepoužiteľným.
4. iTunes
Zariadenia s iOS neumožňujú voľný prístup k svojej súborovej štruktúre. Tento nedostatok pritom odstraňujú niektoré aplikácie. Bežný nenáročný používateľ však musí používať na synchronizáciu zariadenia program iTunes. Hudbu alebo video si totiž do iPhonu cez prieskumníka Windows neskopírujete. iTunes je síce pekný softvér, prináša však ďalšie obmedzenia. Ak si zosynchronizujete hudbu na jednom počítači a následne si ju chcete nahrať/zosynchronizovať s ďalším počítačom, iTunes vám to nedovolí.
Buď vám ostane pôvodná knižnica alebo sa nahrá nová knižnica a staré pesničky sa v rámci tohto procesu vymažú. Výnimkou sú pesničky, ktoré sú zakúpené z obchodu iTunes. Tie sa musia stiahnuť alebo skopírovať do nového počítača, aby synchronizácia prebehla úspešne. Podobné obmedzenia viacerých knižníc (viacerých počítačov) sa aplikujú aj na aplikácie a ďalší obsah.
5. Technologická špička?
Telefóny a tablety s iOS sú prezentované ako prémiové produkty, ktoré sa predávajú za najvyššie ceny. No ak sa pozrieme na technológie, ktoré ponúka systém iOS a Android, Google je momentálne lídrom na trhu. Aj Steve Wozniak sa v jednom rozhovore vyjadril, že by chcel, aby iPhone dokázal niektoré veci, ktoré sú v prípade androidových zariadení samozrejmé. Apple síce poskytuje výborný operačný systém a ekosystém, inovácie však v poslednom čase chýbajú. A absentuje aj podpora niektorých štandardov, ako je napr. technológia NFC, ktorá je podľa Applu zbytočná.