POVINNÁ RECYKLÁCIA NÁPOJOVÝCH KARTÓNOV MÔŽE UŠETRIŤ AŽ MILIÓN TON CO2 ROČNE
Ako keby z ciest zmizlo 810 000 áut. O toľko je možné realisticky znížiť emisie oxidu uhličitého, ak Európska únia zavedie spoločný cieľ na zber obalov z nápojových kartónov. Vyplýva to z najnovšej štúdie, ktorú pre európske združenie výrobcov nápojových kartónov (ACE) spracovala firma Roland Berger.
Slováci patria v oblasti triedenia odpadov medzi najlepších v Európe. Pri komoditách ako sklo sa vďaka tomu u nás recykluje zhruba 80 percent materiálu, pri plastoch alebo papieri je to približne polovica[1]. Recyklácia nápojových kartónov, v ktorých každý deň kupujeme mlieko, mliečne výrobky alebo džúsy, má ale stále potenciál výrazného zlepšenia. Naspäť do výrobného reťazca sa totiž vracia menej ako šestina obalov (15 percent[2]).
Nová štúdia firmy Roland Berger teraz navyše ukázala, že bez zavedenia zákonného cieľa na zber nápojových kartónov môžeme očakávať pri tejto komodite len veľmi pozvoľný nárast počtu vytriedených obalov (34 percent v roku 2030[3]).
Ak sa ale Európska únia (EÚ ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH