ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Panasonic DC-G9: Keď zrkadlovky závidia

0

Keď bola v polovici minulého roka predstavená bezzrkadlovka DC-GH5, orientovaná predovšetkým na tvorcov videa a cestovateľov, znamenala pre výrobcu veľký úspech a Panasonic len tak-tak stíhal vybavovať zákazky. Koncom roka však prišiel s ďalším príjemným prekvapením, ktorým je DC-G9.

Hardvérový základ a určenie

Zatiaľ čo model GH5 sa takmer okamžite etabloval ako špecializovaná videokamera s bezkonkurenčnými možnosťami vo svojej kategórii, G9 mieri do rúk hlavne fotografom. Na­priek tomu, že ju výrobca radí do modelového radu G, veľa častí aj funkcií má spoločných s modelom GH5. Prichádza však aj s množstvom zlepšení, keďže ide o novší model. Hlavnou odlišnosťou medzi modelmi zostáva najmä striktné určenie G9 na fotografovanie. Telo prístroja je zhotovené z horčíkovej zliatiny a je odolné proti vlhkosti, prachu aj mrazu. Používa 20,3 Mpx snímač formátu micro 4/3 bez Low-pass filtra, nový procesor Venus Engine a zlepšený 5-osový ­duálny stabilizátor obrazu (stabilizácia snímača aj vstavaná stabilizácia v objektíve), ktorý má teraz účinnosť až 6,5 clonového čísla. Zlepšenia sa dočkal aj pokročilý systém zaostrovania DFD, ktorý teraz ostrí do 0,04 s. Mechanická uzávierka umožňuje pracovať s časmi 1/8000 s – 60 s, Bulb 30 minút a elektronická uzávierka až do 1/32 000 s.


Prepínače režimov a módov sú teraz umiestnené vľavo na dvojúrovňovom prepínači s aretáciou

V režime elektronickej uzávierky možno snímať rýchlosťou až 60 snímok za sekundu pri jednorazovom zaostrení a až 20 snímok za sekundu pri preostrovaní. Prístroj dostal nový režim fotenia s vysokým rozlíšením, ktorý pomocou vychýlenia snímača exponuje 8 záberov, z ktorých následne zloží fotografiu s rozlíšením 30 alebo 60 Mpx. Pochopiteľne, režim je vhodný iba na statické scény a musíte použiť statív. Novinkou je aj hľadáčik OLED, ktorý má rovnaké rozlíšenie ako pri GH5, teda 0,368 Mpx, ale dostal optiku so zväčšením až 0,86× a tlačidlo na tri polohy zmenšenia obrazu pre používateľov s okuliarmi. Hľadáčik teraz pracuje s rýchlosťou až 120 sn./s. Pribudol aj veľký stavový displej s oranžovým podsvietením na pravej strane, ktorý je najväčší zo všetkých bezzrkadloviek na trhu. Zadný dotykový displej má uhlopriečku 3,2", ale rozlíšenie iba 0,104 Mpx a technológiu LCD. G9 umožňuje záznam 6K foto s rýchlosťou 30 sn./s a s kompresiou HEVC aj 4K foto s rýchlosťou 60 sn./s a kompresiou H.264. Hlavne režim 6K foto je vhodný na športové fotenie vďaka snímkam s veľkosťou až 18 Mpx. Ako sa dalo čakať, model G9 je ochudobnený o všetky špecializované videorežimy, takže video je obmedzené na 4K 50/60p 4:2:0 8 bitov 150 Mb/s s dĺžkou záberu maximálne 10´, 4K 24/25/30p 100 Mb/s maximálne 30 minút bez sekundy. Na výstupe je možné vzorkovanie 4:2:2 8 bitov v rozlíšení 4K 24/25/30p a nižších. Nenájdete tu možnosť záznamu v 4:2:2 10 bitov, V-log ani C4K. 4K video je však v rovnakom režime plne porovnateľné s GH5. Na príležitostný záznam teda poskytne špičkovú kvalitu.


K dispozícii je USB 3.0 ktorý umožňuje aj napájanie a nabíjanie batérie, okrem toho zostali zachované prípojky pre mikrofón, slúchadlá aj plnoformátový HDMI

Pokiaľ sa pozrieme na hlavné inovácie po­drobnejšie, určite medzi prvými treba spomenúť systém zaostrovania. Panasonic vo svojich materiáloch uvádza rýchlosť zaostrenia 0,04 s oproti 0,05 s pri GH5. Tento údaj väčšine používateľov veľa nepovie. Systém DFD AF na rozdiel od fázového zaostrovania nemá k dispozícii prídavný snímač ani zdvojené pixely na snímači. Pracuje iba s dátami získanými z obrazového snímača. Systém na princípe vyhodnocovania kontrastu medzi viacerými snímkami určuje mieru zaostrenia a ovláda zaostrovanie tak, aby bolo čo najpresnejšie. Systém DFD na GH4 pracoval s frekvenciou 240 sn./s, GH5 a G9 pracujú s frekvenciou 480 sn./s, ale G9 používa výkonnejšie algoritmy. Okrem sledovania tváre a očí dokáže navyše sledovať aj postavu, čo je hlavne pri použití širších objektívov alebo pri osobách vo väčšej vzdialenosti veľmi užitočná funkcia.
O úložisko sa postará dvojica vysokorýchlostných slotov na karty SD najnovšieho štandardu UHS-II. Pokiaľ chcete využiť všetky prednosti prístroja, určite odporúčam používanie kariet minimálne štandardu UHS-I U3. Dvojica slotov umožňuje postupný aj paralelný záznam a takisto voľbu napríklad videa na jednu kartu a fotiek na druhú. To, čo na GH 5 nenájdete, je možnosť externého napájania a dokonca nabíjania batérie z externého zdroja. Trochu nepochopiteľne tu však Panasonic nepoužil moderný konektor USB-C, ale starší micro USB 3.0. Napriek tomu túto možnosť určite uvítajú hlavne tvorcovia time-lapse, ktorí môžu vďaka tomu napájať prístroj napríklad z powerbanku. Novinkou je aj nový typ nabíjačky DMW-BTC13, ktorá je teraz s napájacím zdrojom prepojená káblom micro USB, takže umožňuje dobitie batérie aj z powerbanku či autonabíjačky na cestách. Tá určite zaujme aj viacero používateľov GH5.
Prístroj je vybavený aj režimom Power save LVF, ktorý po prednastavenom čase vypne napájanie hľadáčika alebo displeja. Dochádza tak k výraznému predĺženiu životnosti batérie.

Praktické skúsenosti

Napriek tomu, že už pár mesiacov používam GH5, množstvo funkcií a nastavení týchto prí­strojov ma občas dostane. Na G9 som si tiež musel chvíľu zvykať a doladiť všetky možné nastavenia. Ovládanie je, samozrejme, veľmi podobné, aj keď volič režimov a multifunkčný volič módov pohonu sú teraz združené v jednom dvojúrovňovom prepínači s aretáciou na ľavej strane pre umiestnenie stavového dis­pleja vpravo. Na pravej strane je okrem otočného hlavného vypínača a spúšte aj obľúbená trojica tlačidiel na voľbu ISO, vyváženia bielej a korekcie expozície. Nájdete tu aj spúšť videa, ktorá je však použiteľná iba na statíve, ináč je mimo bežného dosahu prsta. Našťastie vo videorežime možno záznam spustiť aj bežnou spúšťou. Samozrejmosť je dvojica rollerov na voľbu hodnôt. Hľadáčik má mohutnú gumovú očnicu, ktorá dobre padne hlavne pri fotení za slnečného dňa.

Zaostrovanie je naozaj silná stránka tohto prístroja. Skúšali sme fotenie približujúcej sa bežiacej osoby a úspešnosť zaostrovania pri kontinuálnom ostrení sa pohybovala medzi 85 – 95 %, za čo by sa nemusela hanbiť ani nejedna zrkadlovka. Veľkú zásluhu na tom má sledovanie postavy a sledovanie tváre alebo očí. Rovnaké skúsenosti mám aj pri natáčaní videa. Prístroj má vysokú citlivosť a výborné potlačenie šumu. Pri nočnom fotení v meste som s objektívom Panasonic 15 mm f/1,7 mohol fotiť pri hodnotách ISO 400 – 800 bez viditeľného šumu. Automatika aj v týchto podmienkach bez problémov zaostrovala. Ťažkosti mi spočiatku robila veľmi ľahká spúšť, na ktorú si treba zvyknúť. Novinkou je dvojpolohový viacrežimový prepínač, umiestnený na prednej starne vľavo, ktorý si môžete naprogramovať na rýchle prepnutie až piatich funkcií.

Fotiť s G9 je radosť. Ovládanie je veľmi intuitívne a nastaviť si môžete všetko od výmyslu sveta. Príjemné prekvapenie je kvalita výstupov aj v horších svetelných podmienkach. Fotky si držia vysokú kvalitu, veľmi nízku hladinu šumu a výbornú kresbu aj pri ISO 1600. Pri vyšších hodnotách šum narastá, ale ani pri ISO 6400 to nie je nič kritické. Veľmi dobre si prístroj počína aj pri videu. Hoci z úvodného opisu by sa mohlo zdať, že ide o nejakého outsidera, treba si uvedomiť, že som porovnával s modelom GH5, ktorý je v súčasnosti špičkou na trhu vo svojej cenovej kategórii.

G9 napriek tomu, že neumožňuje špecializované filmárske režimy (4:2:2, V-Log, All I, C4K), patrí vo videu medzi bezzrkadlovkami k tomu najlepšiemu a už sama skutočnosť, že dokáže záznam v 4K 50/60p, mu dáva pred konkurenciou obrovskú výhodu. Vo full HD navyše dokáže natáčať s variabilnou snímkovou rýchlosťou od 2 sn./s až do 180 sn./s, takže môžete vytvárať impozantné zrýchlené aj spomalené záznamy. Vo videorežime je veľká pomoc sledovanie postavy, hlavy a očí, ktoré funguje veľmi dobre a zaostrovanie je tak bez problémov použiteľné. Z obrazových profilov zostali v podstate iba Cinelike V, ktorý dodáva obrazu viac filmový vzhľad, a plochejší Cinelike D, ktorý vyžaduje dodatočnú úpravu, poskytuje však vyšší dynamický rozsah, a tak sa hodí na kontrastné scény.

 Špecialitou sú vysokorýchlostné fotorežimy, ktoré použijete pri fotení športu, tanečných vystúpení, ale aj pri fotení v prírode. Pochopiteľne, podmienkou je použitie kvalitného a rýchleho objektívu. Zaujímavé bolo hlavne fotenie približujúceho sa bežca. Fotoaparát v režime konti­nuálneho preostrovania zvláda 20 sn./s, pričom v jednej sérii umožňuje uložiť až 50 snímok RAW. Zaujímavá je aj funkcia 6K foto. Tá zaznamenáva v podstate 6K video s frekvenciou 30 sn./s v kodeku H.265/HEVC s dĺžkou až 10 minút. Záznam je s pomerom strán 4:3, ale aj pri orezaní na 16:9 máte k dispozícii 5K záznam, ktorý sa dá využiť ako video. Vo fotoaparáte však z neho môžete vybrať jednu alebo viacero snímok, ktoré uložíte ako fotku s rozlíšením 18 Mpx, čo je prvotný účel tohto režimu. Je to veľký skok oproti 4K foto, ktorý umožňuje rozlíšenie iba 8 Mpx.

Novinkou je režim snímok s vysokým rozlíšením, ktorý umožňuje vytvoriť až 60 Mpx statickú snímku. Tu ma však Panasonic veľmi nepresvedčil a myslím, že funkciu bude treba ešte doladiť. Na niektorých snímkach si prístroj nevedel veľmi dobre poradiť so šikmými čiarami. V ponuke režimov nájdete aj špeciality ako Focus Stacking, Time lapse, fázovú animáciu, multiexpozíciu či mód HDR.

Prácu nového procesora Venus Engine vidieť v jemnejších farebných prechodoch, hlavne pri pleťových farbách a pri odtieňoch modrej. Vo svetlách vykazuje vyššiu dynamiku, ktorá sa prejavuje lepšou kresbou, napríklad pri záberoch oblohy.
Rovnako ako GH5 aj G9 umožňuje diaľkové ovládanie vrátane zapnutia a vypnutia pomocou vstavaného Wi-Fi a bluetooth. Pri štúdiovej práci či fotení produktov zase oceníte priame fotenie do PC pripojeného cez USB pomocou softvéru Lumix Tether. Pri fotení na výpravách oceníte nový batériový grip, v ktorom okrem zdvojeného ovládania nájde miesto ďalšia batéria.

K fotoaparátu som mal k dispozícii aj nový systémový blesk DMW-FL200L. Má veľmi kompaktné rozmery a výklopnú hornú časť na fotenie odrazom až o 90°. Je kombinovaný s dvojicou výkonových LED, ktoré poslúžia ako regulovateľné svetlo na reportážne video a pri fotení slúžia na prisvetlenie pri zaostrovaní. Blesk má smerné číslo 20 a umožňuje fotenie na efektívnu vzdialenosť 1 až 5 m. Pracuje s meraním TTL, manuálnym alebo Slave módom. Zaujímavosť je rádiové ovládanie, priamo z menu fotoaparátu môžete bezdrôtovo ovládať až 4 skupiny bleskov. O napájanie sa stará dvojica AA batérií, s nabíjateľnými s kapacitou 2400 mAh dosiahnete asi 200 zábleskov.

Nový DC-G9 zase posúva hranice možností bezzrkadloviek a výrobcom zrkadloviek tak spôsobí vrásky na čele. Pravda, full frame snímačom menší snímač micro 4/3 hlavne v citlivosti konkurovať nemôže, medzi prístrojmi APS-C však bude prinajmenšom rovnocenným konkurentom. V čom ich jednoznačne prekonáva, je vynikajúci režim videa so špičkovým Live View hľadáčikom OLED. Hlavný konkurent G9 je Olympus OM-D E-M1 mk II, s ktorým má niektoré funkcie podobné, G9 má však výhodu v tom, že je novší, a tak obsahuje viacero funkcií a vybavenia, ktoré konkurent nemá. Telo je robustné, s výrazným gripom, v čom však vidím skôr výhodu, ktorá sa najlepšie prejaví pri použití ťažších skiel. Cieľovou skupinou budú najskôr ľudia, ktorí radi cestujú a potrebujú so sebou fotoaparát bez kompromisov, ktorý v prípade potreby zastane aj úlohu kvalitnej 4K kamery. Vďaka vynikajúcemu zaostrovaniu je to veľmi dobrá voľba aj pre wildlife fotografov, kde bude konkurovať aj mnohým zrkadlovkám.

Parametre:

• Typ fotoaparátu: bezzrkadlovka systému Micro 4/3, bajonet: Micro 4/3, snímač Live MOS formátu Micro 4/3 (17,3 × 13 mm), efektívny počet pixelov: 20,3 Mpx, procesor: Venus Engine, citlivosť: ISO 200 – 25 600 (rozšírená ISO 100 – 25 600), 5-osová stabilizácia snímača obrazu, Dual I.S. (so stabilizovaným objektívom), účinnosť stabilizácie podľa CIPA: 6,5 EV, ostrenie: kontrastná detekcia s technológiou DFD, 225 bodov, mechanická uzávierka: 1/8000 – 60 s, Bulb (max. 30 min), elektronická uzávierka: 1/32 000 – 1 s, 1728-zónový systém merania expozície, displej: plne otočný 3", rozlíšenie 1 040 000 bodov, hľadáčik EVF: rozlíšenie 3 680 000 bodov, zväčšenie 1,66× (0,83 × 35mm ekv.), sériové snímanie: max. 20 sn./s s preostrovaním, 60 sn./s bez preostrovania, video max. 4K 50/60p 4:2:0 8 bitov, 150 Mb/s, FHD 180 sn./s, H.264 s kontajnerom MP4 alebo AVCHD, 2× slot na pamäťové karty SD s podporou UHS II, konektivita: USB 3.1 gen. 1, micro-B, HDMI typ A, 2,5 mm jack na diaľkové ovládanie, 3,5 mm jack na externý mikrofón, 3,5 mm jack na slúchadlá, 2,4 + 5 GHz Wi-Fi (IEEE 802.11a/ac/b/g/n) s NFC a bluetooth 4.2 (Bluetooth Low Energy), utesnenie tela: proti stekajúcej vode a prachu, mrazuvzdornosť do -10 °C, rozmery: 137 × 97 × 92 mm, hmotnosť: 658 g
• Cena: 1699 EUR (telo)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ergonómia, kvalita fotiek aj videa, vynikajúci stabilizátor obrazu, výborné zaostrovanie, výborný hľadáčik, možnosť nabíjania batérie v prístroji, externá nabíjačka s micro USB, možnosti diaľkového ovládania
- Veľmi citlivá spúšť, zastaraný konektor micro USB 3.0 na prístroji – rozdielny ako na nabíjačke

HODNOTENIE:

Foto: 100 %
Video: 100 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 99 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Panasonic

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať