S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Panasonic DMC GH5 Mark II / Vynovený premiant

0

Spoločnosť Panasonic je medzi tvorcami videa známa ako popredný výrobca bezzrkadloviek orientovaných na video. Dnes už legendárny model Lumix GH5 bol prvou bezzrkadlovkou, ktorá priniesla do hobby a poloprofesionálnej sféry interný záznam 4K 60p a 4K 30p 10 bit 4:2:2 so snímačom formátu micro 4/3 (MFT). Odvtedy Panasonic prišiel aj s radom full frame bezzrkadloviek Lumix S. V rade Lumix GH sa objavil ešte model GH5 S so zlepšenými vlastnosťami v slabom osvetlení s Dual Native ISO, ale bez stabilizácie snímača. Ten však nemožno považovať za nástupcu GH5, iba jeho inú verziu. Na novinku sme si museli počkať a napriek tomu, že všetci očakávali rovno model GH6 (ktorý je v blízkom čase takisto v pláne), prišiel Panasonic so zlepšeným GH5 Mark II. Keďže GH5 v redakcii používame od jeho uvedenia na trh, bol som zvedavý, či tá modernizácia stojí za to a má zmysel uvažovať o nej, aj keď vlastníte GH5.

Napriek tomu, že Panasonic podľa svojich vyjadrení smeruje model GH5 Mark II predovšetkým na vloggerov a youtuberov, pretože prichádza s bezkonkurenčnými možnosťami streamovania, pravda je, že ide o výborný poloprofesionálny nástroj pre menšie produkcie aj nadšencov videa.

Pozrime si hlavné novinky ktoré prináša:

• zlepšený 20,3 Mpx snímač formátu MFT s antireflexnou vrstvou
• najnovší vysokovýkonný procesor Venus Engine
• AF so zdokonaleným sledovaním očí, tváre, hlavy, tela a zvierat
• USB-C s podporou PD na napájanie a nabíjanie
• ochrana proti vplyvom počasia
• predinštalovaný V-Log L, režimy Cinelike D2 a Cinelike V2
• interný záznam DCI4K/4K 50/60p 4:2:0 10 bit, DCI4K/4K 30/25/24p 4:2:2 10 bit
• zlepšený anamorfický záznam 6K-A 4992*3744 30/25/24p 4:2:0 10 bit
• voľne nastaviteľný displej s vysokým jasom
• Dual I.S. 2, 5-osová stabilizácia s účinnosťou 6,5 EV
• bezdrôtové živé streamovanie
• USB-LAN IP streamovanie

Nový Lumix GH5 Mark II prichádza s množstvom funkcií a vychytávok známych z highendových full frame modelov série Lumix S. Patrí k nim napríklad rámikový indikátor. Počas nahrávania je obraz orámovaný červeným rámikom, pri streamovaní modrým. To je veľmi užitočná funkcia, ktorá zabráni mnohým nepríjemným situáciám, keď zabudnete stlačiť tlačidlo nahrávania. To je, mimochodom, teraz červené rovnako ako na GH5S. Na displeji si takisto môžete ­zobraziť farebný rámik pre rôzne formáty. Kamera registruje, ak natáčate video na výšku, a pridáva túto informáciu do súboru. Okrem svojho menu si teraz môžete nastaviť aj vlastný zoznam záznamových formátov, vďaka čomu si ich možno jednoducho prepínať. Novinkou je aj Luminance Spot Meter, ktorý umožňuje zmerať jas v konkrétnej časti obrazu, a to v štandardnom režime aj V-Log L. Rozsah merania je -7 až 100 % IRE. Samozrejmé sú široké úpravy obrazu, ako ich poznáme aj z GH5, ale aj pomôcky ako Zebra, WFM monitor, vektorskop či asistent zaostrenia. Veľmi sa mi páči, že zo série S pribudol aj indikátor stabilizátora, ktorý vám pri fotení v reálnom čase zobrazuje výkyvy stabilizátora, takže hneď vidíte, či daný záber udržíte ostrý alebo nie. Používateľ má k dispozícii na stiahnutie zadarmo až 35 konverzných tabuliek LUT, používaných v kamerách VariCam a Eva1 na možnosť lepšieho zaradenia do produkčného reťazca. Kamera využíva novú batériu BLK22 s kapacitou 2200 mAh, pochádzajúcu z modelu S5, ktorá je kompatibilná aj s modelmi GH5 a S5. Výhodné je, že v GH5 Mark II môžete používať aj batérie BLF19 (1860 mAh) z GH5. To je určite dobrá správa pre všetkých majiteľov starších modelov.

Ak sa pozrieme na všetky zlepšenia z pohľadu majiteľa staršej GH5, treba priznať, že sa výrobcovi podarilo vytvoriť model, ktorý stojí za to. Režim natáčania V-Log L už nemusíte dokupovať, je priamo nainštalovaný. Pre tvorcov videa sú dôležité nové videorežimy C4K a 4K 50/60p, ktoré natáčajú so vzorkovaním 4:2:0 10 bit (externe 4:2:2 10 bit) a umožňujú tak lepšie úpravy videa v postprodukcii. I keď už GH5 má veľmi slušné zaostrovanie, Mark II ide ešte o triedu ďalej. Vďaka novému procesoru je zaostrovanie s detekciou očí, hlavy, tváre a zvierat vynikajúce a tak v režime fotenia, ako aj videa pracuje veľmi spoľahlivo. O poznanie sa zlepšila aj kvalita obrazu a farieb. Obraz je ostrejší a má živšie farby. Potešujúca je podpora USB-PD, takže batériu teraz môžete nabíjať aj priamo v kamere. Zlepšenia sa dočkali aj ovládacie prvky. Sú síce malé, ale registrujete ich. Nový snímač zabezpečuje lepšiu odolnosť proti odleskom pri fotení v zložitých svetelných podmienkach a vďaka vyššej citlivosti poskytuje kvalitnejší obraz s minimom šumu aj pri slabšom osvetlení.

Dôležitou novinkou sú široké možnosti streamovania. Okrem pripojenia prostredníctvom HDMI a prevodníka na USB možno streamovať cez USB s PC cez aplikácie Lumix Tether a Lumix Webcam. Pribudla však aj úplná novinka, ktorou je Direct Streaming. Vďaka tomu možno kameru pripojiť priamo cez Wi-Fi a streamovať bez potreby ostatných zariadení v rozlíšení až FHD 50/60p. Kamera môže byť pripojená k bežnému Wi-Fi routeru alebo k mobilu s LTE alebo 5G pripojením, takže možno streamovať z akéhokoľvek miesta, kde je dostatočný signál. Parametre streamovania sa dajú nastaviť priamo v kamere alebo pohodlnejšie v aplikácii Lumix Sync. Priame streamovanie je možné na platformy ako YouTube alebo Facebook, ale aj na ďalšie s podporou protokolov RTMP/RTMPS.

Prístroj som mal možnosť otestovať s dvojicou špičkových objektívov Leica DG 10-25 mm F1.7 a horúcou novinkou Leica DG 25-50 mm F1.7. Keďže ide o systém MFT s crop faktorom 2.0, objektívy pokrývajú ekvivalentný rozsah ohniskových vzdialeností 20 – 50 mm a 50 – 100 mm. Tieto špičkové, vysoko svetelné objektívy sú špecializované na natáčanie videa a na uľahčenie práce s nimi aj na gimbaloch a ďalších zariadeniach s externým zaostrovaním majú rovnaké rozmery filtrov aj ovládacích prstencov, dokonca majú aj rovnakú centráž, takže napríklad pri výmene na gimbale netreba kameru zvlášť vyvažovať. Oba sú bez internej stabilizácie, tú zabezpečuje v plnom rozsahu stabilizácia snímača. Objektívy sa vyznačujú vysokou ostrosťou obrazu a výbornou korekciou skreslenia a chromatickej aberácie. Vďaka vysokej svetelnosti sú výbornou voľbou aj na natáčanie pri nízkych hladinách osvetlenia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Zaostrovanie, kvalita videa aj fotiek, bezkonkurenčná ponuka videorežimov, výbava, stabilizátor obrazu, konektivita/streamovanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Model: Panasonic GH5, senzor: Live MOS, micro 4/3, 20,3 Mpx s antireflexnou vrstvou bez low-pass filtra, stabilizátor: 5-osový Dual IS (stabilizácia senzora) 6,5 stops, displej: 3" dotykový TFT LCD 1,84 Mpx, hľadáčik: OLED 3,68 Mpx, záznamový formát: JPEG, RAW, 4K Photo 8 Mpx 60 sn./s (H.264), 6K Photo 18 Mpx 30 sn./s (HEVC), video max. (interný záznam) C4K/4K 60/50p (4:2:0 10 bit) HEVC 200 Mb/s, 4K30/25p/24p (4:2:2 10 bit) 150 Mb/s, uzávierka: Bulb 30 min max., 60 s – 1/8000 s mechanická, do 1/16 000 s elektro­nická, sériové fotenie 12 sn./s, záznam: 2× slot SDXC UHS II U3, pripojenia: Wi-Fi 802.11 a/n/ac (5 GHz), bluetooth 4.2, USB (3.1 gen.1) s podporou nabíjania, HDMI (2.0)

• Cena: 1699 EUR (telo), Leica 10-25mm f1.7 1999 EUR, Leica 25-50mm f1.7 1999 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať