S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Panasonic Lumix S5M2 / Vždy ostrý ako žiletka

0

Spoločnosť Panasonic je známa svojimi bezzrkadlovkami, ktoré sú veľmi dobre použiteľné na fotografovanie a výborné na video. Súčasné špičkové modely vo formáte full frame S1H a v MFT GH6 patria na trhu k špičke medzi videocentrickými bezzrkadlovkami a konkurenciu nachádzajú až v rádovo drahších zariadeniach konkurencie. Doteraz bol však často terčom kritiky, aj keď nie vždy oprávnene, ich systém zaostrovania, postavený iba na technológii DFD, teda na zaostrovaní podľa kontrastu scény. Je pravda, že tento systém má občas problém, hlavne v náročných svetelných podmienkach. Aj preto teraz Pana­sonic prichádza s prelomovou novinkou, prvou bezzrkadlovkou s kombináciou fázového a kontrastného zaostrovania Lumix S5M2. V skutočnosti sú tie novinky hneď dve, pretože výrobca rovno predstavil aj verziu Lumix S5M2 X, ktorá pridáva zopár funkcií určených špeciálne pre filmárov. Ja som mal možnosť krátko po uvedení otestovať predprodukčný kus Lumix S5M2 a musím povedať, že ma veľmi ­zaujal. No poďme po poriadku.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Bezzrkadlovka Lumix S5M2 je priamym nástupcom modelu S5, ktorý je vlastne najnižším a najlacnejším modelom radu S s bajonetom L-Mount, a na potešenie budúcich majiteľov si zachováva výborný pomer ceny a výkonu. Zá­klad modelu tvorí novo vyvinutý 24 Mpx 35 mm full frame snímač BSI-CMOS a nový výkonný obrazový procesor L2, ktorého názov naznačuje, že bol vytvorený spoločne s vývojármi spoločnosti Leica. Vôbec po prvýkrát v bezzrkadlovkách Panasonic snímač podporuje hybridné auto­matické zaostrovanie s fázovou detekciou a nový procesor poskytuje vynikajúcu kvalitu obrazu a vysokú prenosovú rýchlosť videa na úrovni vrcholového modelu Lumix S1H. Tu musím trochu sklamať majiteľov starších modelov Panasonic, ktorí dúfajú, že upgradom firmvéru by časom ich zariadenia mohli získať funkciu fázového zaostrovania. To, žiaľ, nie je možné. Zatiaľ čo DFD zaostrovanie je čisto softvérové a dá sa upgradom softvéru zlepšovať, fázové zaostrovanie vyžaduje špeciálne zdvojené pixely priamo na snímači a bez tohto hardvéru nemôže pracovať.

Nový hybridný systém automatického zaostrovania ponúka fázové meranie v 779 oblastiach, dokáže rozpoznať cieľové objekty v náročných podmienkach, napríklad pri nízkom kontraste alebo silnom protisvetle, a po uzamknutí ich sleduje, aj keď sú v zábere iné pohybujúce sa objekty. K dispozícii je aj kontinuálne automatické zaostrovanie počas zmeny ohniskovej vzdialenosti (vyžaduje upgrade firmvéru objektívov) a mikroautomatické nastavenie zaostrenia. Oproti pôvodnému modelu S5 dostala novinka podstatne širšie možnosti pri nahrávaní videa vrátane interného 10-bitového 4:2:0 6K (3:2) a 5,9K (16:9) pri 30 sn./s a 4:2:2 C4K a 4K pri až 60 sn./s. Nový systém riadenia tepla s aktívnym chladením umožňuje neobmedzený čas záznamu (do rozlíšenia 4K/DCI 4K60p). Kamery podporujú aj nahrávanie HFR (vysoká snímková frekvencia) s rýchlosťou až 120 snímok za sekundu vo full HD a spomalené nahrávanie s rýchlosťou až 180 snímok za sekundu.

Lumix S5M2 umožňuje voľbu viacerých obrazových profilov vrátane V-Log/V-Gamut s dynamickým rozsahom viac ako 14 EV. K dispozícii je aj funkcia Real Time LUT, ktorá umožňuje načítať tabuľky farebnej gradácie LUT na kartu SD a používať ich v kamere na náhľad, ale aj na priamu aplikáciu na video alebo fotografie. Táto funkcia pre klasických filmárov, ktorí spracúvajú farby v postprocese, význam nemá, viem si však predstaviť situácie, keď sa priama aplikácia tabuliek LUT môže hodiť, napríklad pri použití viacerých kamier na nakrúcanie. Každopádne k dispozícii ju máte. Oproti modelu S5 boli pridané aj profesionálne pomôcky ako Waveform monitor, Vectorscope a Zebra, známe z modelov S1H a GH6, systémová frekvencia 24p a funkcia Synchro Scan. Zvuk v kvalite 48 kHz/24 bit možno nahrávať pomocou vstavaného alebo externého mikrofónu, zatiaľ čo nahrávanie vo vysokom rozlíšení 96 kHz/24 bit je možné pomocou externých mikrofónov s adaptérom DMW-XLR1.


Lumix S5II + Lumix S 14-28 mm: Systém zaostrovania presne deteguje a zaostruje nielen oči a postavu, ale aj zvieratá

S5M2 umožňuje takisto sériové snímanie rýchlosťou až 9 snímok za sekundu s mechanickou uzávierkou a 30 snímok za sekundu s elektronickou uzávierkou (s možnosťou zachytiť až 300 snímok) a 96-megapixelový režim s vysokým rozlíšením (JPEG/RAW). Technológia Dual Native ISO minimalizuje šum, rozširuje dynamický rozsah a umožňuje dosiahnuť maximálnu citlivosť ISO 51 200 (204 800 pri rozšírených nastaveniach).


Lumix S5II + Lumix S 14-28 mm: Na najširšom ohnisku dokážete snímať pôsobivé zábery architektúry

 

Zdokonalený bol aj systém stabilizácie obrazu Active IS, ktorý výrazne zlepšuje snímanie z ruky v najrôznejších podmienkach a situáciách. Napriek tomu, že na vynikajúcu stabilizáciu obrazu som zvyknutý z mojej GH6, Active IS poskytuje naozaj impozantný výkon, pričom pracuje takisto v piatich osiach. Podľa výrobcu kompenzácia aktívnej stabilizácie IS dosahuje až 200 % v porovnaní s modelom S5. Použiteľnosť zlepšuje nový, ľahko ovládateľný 8-smerový joystick, rozšírený otočný volič, 3-palcový výklopný a otočný dotykový monitor a veľký hľadáčik OLED Live View s rozlíšením 3 680 000 bodov a veľkým zväčšením.


Lumix S5II + Lumix S 14-28 mm : Vďaka vysokému dynamickému rozsahu si fotoaparát poradí aj s podvečerným fotením pri západe slnka

Kamera má predný a zadný rám z horčíkovej zliatiny a konštrukciu odolnú proti striekajúcej vode a prachu. V porovnaní s modelom Lumix S5 boli zlepšené možnosti pripojenia. S5M2 je vybavený plnohodnotným konektorom HDMI typu A a vysokorýchlostným rozhraním USB 3.2 gen 2 s držiakom na uzamknutie kábla, ktorý zabraňuje náhodnému odpojeniu. Zlepšená bola aj bezdrôtová konektivita – k pásmu Wi-Fi 2,4 GHz pribudla podpora 5 GHz, aby sa zabezpečila rýchla a stabilná komunikácia so smartfónmi a tabletmi. Dva sloty na karty (oba UHS-II) podporujú nahrávanie, záložné nahrávanie a vyhradené nahrávanie. Batériu s kapacitou 2200 mAh možno dobíjať pomocou sieťového adaptéra alebo rozhrania USB. Použitá je batéria DMW-BLK22, teda rovnaká ako v ostatných nových modeloch Lumix.

Zariadenie sa mi dostalo do rúk tesne pred mojou cestou na výstavu ISE 2023 v Barcelone, takže som využil príležitosť rovno ho otestovať v praxi. Mohol som tak fotiť aj filmovať priamo v meste historické pamiatky, v prístave som využil čajky, ktoré vo vzduchu chytajú jedlo od turistov, a na výstave kamera ukázala, ako si poradí s extrémnymi svetelnými podmienkami. Výstava ISE je o svetelnej reklame, projektoroch, displejoch, LED stenách a podobne, takže ide o pomerne zložité prostredie na fotenie a filmovanie. Ak mám Lumix S5M2 zhodnotiť, musím povedať, že je veľmi príjemným prekvapením. Fázové zaostrovanie ďaleko prekonalo moje očakávania a možno ho bez problémov porovnať so špičkovými bezzrkadlovkami konkurencie. Panasonic ich však prekonáva vo výkone pri natáčaní videa. Famózna detekcia tela, oka a zvierat fungovala bezchybne a ani raz sa mi pri natáčaní nestalo, že by zaostrovanie niekde „zablúdilo“. Pri fotení vtákov za letu automatika dokázala veľmi rýchlo detegovať vtáka a zaostriť naň. Zaostrovanie osôb je tiež veľmi spoľahlivé. Ak natáčate osoby vo väčšej vzdialenosti, stačí zvoliť detekciu tela, pri bližších záberoch sa automatika zameria na hlavu alebo na oči, ak ich vidno. Počas natáčania dokáže plynule preostrovať aj pri pohybe postavy a zmene vzdialenosti bez rušivého „dýchania“. Zaostrenie je veľmi rýchle a spoľahlivé. Priaznivcov videa potešia nové možnosti záznamu a nové formáty. Kamera zvláda natáčanie v C4K a 4K 50p/60p so vzorkovaním 4:2:2 10 bit a aj 6K 30/25p 4:2:0 10 bit. 4K až do 30p pritom načítava dáta z celého snímača, vyššie snímkové rýchlosti využívajú výrez. Treba podotknúť, že vo všetkých videorežimoch kamera vďaka aktívnemu chladeniu umožňuje záznam bez časového obmedzenia, teda až do zaplnenia oboch kariet. O tom sa niektorej (aj podstatne drahšej) konkurencii môže iba snívať. Čerešničkou na torte je potom vynikajúci hľadáčik OLED s vysokým rozlíšením. Keby vám to všetko nestačilo, Panasonic ponúka aj platenú možnosť upgradu, ktorý odomkne možnosť RAW výstupu videa cez HDMI pri nahrávaní na externý rekordér, ako aj funkciu Live View Compozite, ktorá umožňuje fotenie veľmi efektných svetelných dráh v noci tým, že zaznamenáva iba stopy svetiel.

Ako iste tušíte, Lumix S5M2 nie je iba facelift modelu S5. Ide skôr o predskokana novej generácie bezzrkadloviek značky Panasonic. Systémom zaostrovania a možnosťami záznamu videa ide o významný generačný skok, ktorý navyše prichádza s veľmi príjemnou cenou. Kamera preberá z najvyššieho modelu S1H, zameraného na video, režimy V-Log a V-Gamut, Dual Native ISO aj dynamický rozsah 14 EV, a ako to už v prípade Panasonicu býva, ťažko bude vo svojej cenovej hladine hľadať konkurenciu. A keby to predsa len bolo málo, o pár mesiacov neskôr má pribudnúť aj verzia Lumix S5M2X, ktorá ide so špecialitami pre video ešte ďalej, pričom si za ňu priplatíte iba 300 eur.

A pre koho je novinka vlastne určená? V podstate pre všetkých, ktorí hľadajú výborný full frame fotoaparát s vynikajúcimi záznamovými možnosťami videa bez obmedzovania. Majitelia S1H a GH6 asi nebudú zatiaľ meniť, niektoré veci z týchto špičkových kamier novinka nevie, pre všetkých ostatných je to však zaujímavá voľba. Oproti mojej GH6 mi vlastne chýbala iba možnosť 4K 120p záznamu. Ak sa budem pohybovať v rovine špekulácií, myslím, že Panasonic nám čoskoro predstaví aj nástupcov S1H a GH6 s fázovým zaostrovaním. Či a kedy to bude, je zatiaľ vo hviezdach, v každom prípade však Lumix S5M2 vykročil tým správnym smerom. 

Možnosti pri snímaní videa si môžete pozrieť  na reportáži z výstavy ISE 2023 ktorá bola okrem prvých asi 30 s natáčaná kamerou Lumix S5 II so setovým objektívom Panasonic Lumix S 20-60mm f/3.5-5.6

 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, zaostrovanie, možnosti nahrávania videa, výborný hľadáčik OLED, dynamický rozsah 14 EV, výborný stabilizátor, 6K 10 bit záznam, veľký HDMI
- Po pripojení HDMI alebo USB-C káble prekážajú pri vyklopení displeja

PARAMETRE:

• 24 Mpx snímač BSI CMOS s fázovou detekciou na snímači, bajonet L-Mount, sní­manie s el. uzávierkou rýchlosťou až 30 sn./s s C-AF a snímaním v režime RAW, 96 Mpx režim viacnásobného snímania v ultravysokom rozlíšení, snímanie videa 6K 3:2 s až do 30p (4:2:0 10 bit), 6K alebo DCI/UHD 4K z celej šírky snímača až do 30p, DCI/UHD 4K až do 60p (S35), neobmedzený čas záznamu, snímač s dvojitým konverzným zosilnením s explicitnou voľbou zosilnenia Dual Native ISO, aktívne chladenie, dva sloty na karty SD UHS-II, voliteľný platený upgrade na výstup videa RAW a fotorežim Live View Compozite

• Cena: telo: 2199 EUR, kit s objektívom ­Panasonic 20-60 mm f/3,5-5,6: 2499 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať