S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Patriot Viper Elite II (2× 8 GB) / Rýchlejšie (pamäte), než bývali

0

Patriot s líniou pamätí Viper II nadväzuje na Viper I, ktoré končili na pomerne nízkych rýchlostiach 2666 MHz. Na nich moduly Viper II začínajú a pomaly stúpajú až k XMP so 4000 MHz. Takouto rýchlou súpravou sa budeme zaoberať v tomto teste.

V súvislosti s procesormi Intel Alder Lake, ktoré vychádzajú v novembri, vám možno napadne, či má ešte vôbec zmysel kupovať pamäte typu DDR4. Má. Procesory budú mať totiž duálny pamäťový radič (t. j. aj s podporou pamätí DDR4) a veľa cenovo dostupnejších dosiek ani pamäte DDR5 podporovať nebude. Takže v strednej triede počítačov s novými procesormi Intel bude súčasný štandard pamätí stále aktuálny. A DDR4 sa nejaký čas budú týkať ešte aj platformy AMD.

Súprava Viper II s produktovým označením PVE2416G400C0K pozostáva z dvoch pamäťových modulov. Zapojenie je tak dvojkanálové, teda v súlade s použitím na bežných základných doskách s procesormi do pätíc AMD AM4 a Intel LGA 1200/1700. Profil (XMP) je pritom nastavený pomerne agresívne – až na 4000 MHz.

Ide teda o najrýchlejšie moduly Viper II v ponuke Patriotu. Postavené sú na rovnakých pamäťových čipoch ako súprava Goodram z tohto článku, ale napriek tomu majú vyššie časovanie (CL20-24-24-46), budú teda nižšej šarže. Pri 4000 MHz sa neumožňuje významnejšie zníženie časovania pri zachovaní stopercentnej stability. Po znížení frekvencie na 3600 MHz je však možné nastavenie CL16-19-19-40.

Zaujímavejšie je to, aká môže byť maximálna priepustnosť pamätí (pri zachovaní továrenského napätia). Tá sa môže, samozrejme, naprieč procesormi s rôznymi pamäťovými radičmi líšiť, ale konečná frekvencia, na ktorú sa dostanete, bude okolo 4533 MHz. To je pomerne slušný výsledok, ibaže znovu trochu slabší, než je možný s konkurenčnými pamäťami IRDM Pro.


Hoci na pamäťových čipoch chýba logo výrobcu, detekčné nástroje odkazujú na SK Hynix

Pamäte Viper II so 4000 MHz sú vhodné tak k rýchlejším procesorom AMD Ryzen (7 a 9), ako aj k Intel Core (i7 s i9). Vždy si však overte, či vaša základná doska podporuje takéto vysoké frekvencie. Napríklad na starších doskách s čipovými súpravami Intel B36x neuspejete.

Dobre si premerajte aj voľný priestor pod rebrami procesorového chladiča. Pasív pamätí je na jednej strane už pomerne vysoký a so 44 mm by mohol byť predmetom kolízie. Ak sa vás nič z týchto vecí netýka, tieto pamäte vám môžeme odobriť. Moduly majú trochu smolu len v tom, že sme v rovnakom čase testovali aj vo všetkom vždy trochu lepšie pamäte IRDM Pro. No aspoňže sú na rozdiel od nich Viper II všade dostupné.

 „Vysoká priepustnosť, výhodná cena. To charakterizuje tieto pamäte Viper II.“
 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborné možnosti pretaktovania, vzhľadom na možné rýchlosti výhodná cena, elegantný vzhľad, široká kompatibilita, široká dostupnosť
- Pomalšie časovanie

Hodnotenie: 9/10

Cena: 97 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať