Philips 55OLED935 / Ponorte sa do atmosféry
Philips 55OLED935 prichádza s novým procesorom P5 AI dual picture engine, ktorý bol predstavený už v minuloročných najvyšších modeloch výrobcu. Novinka s panelom OLED+ ponúka vstavaný soundbar od prestížnej značky Bowers & Wilkins s podporou Dolby Atmos a aj vlastnú funkciu 4-stranného systému Ambilight.
Philips 55OLED935 je vlajkový model výrobcu na rok 2020 a nadväzuje na starší model 55OLED805. Nový procesor P5 AI dual picture engine v spolupráci so špičkovým 55" panelom OLED+ s rozlíšením Ultra HD 4K dokážu vykúzliť nezabudnuteľné zážitky zo sledovania. Procesor pridáva umelú inteligenciu, ktorá je založená na neurónovej sieti. Vďaka nej softvér z prehrávaného obsahu kategorizuje obrázky a potom prijíma rozhodnutia o tom, ako najlepšie aplikovať spracovanie s využitím piatich režimov zobrazovania od spoločnosti TP Vision, takže rovnováha medzi nimi poskytuje najrealistickejšiu verziu obrázka. Cieľom tohto spracovania je urobiť obraz ostrejším a so živšími farbami so snahou priblížiť sa čo najviac vzhľadu originálu. Televízor nedokáže zobraziť signál 4K 120 Hz, ktorý je rozhodujúcou súčasťou herného zážitku novej generácie na konzolách ako Xbox Series X a PlayStation 5. Na druhej strane má novinka extrémne vysoký špičkový jas, čo sa zasluhuje o vynikajúci výkon HDR, a ako jeden z mála výrobcov na trhu podporuje Philips aj v tomto modeli všetky kľúčové formáty obrazu s vysokým dynamickým rozsahom: HDR 10, HDR 10+, Hybrid Log-Gamma (HLG) a Dolby Vision. Na test sme dostali 55" verziu OLED+ 935, ale televízor je k dispozícii aj vo veľkostiach 48 a 65 palcov. Ako hlavný TV do bytu má väčší zmysel 65" model, testovaný 55" model odporúčam skôr ako druhý TV, respektíve ako lacnejšie riešenie, 48" by som odporučil skôr do detskej izby. Rovnako ako ostatné televízory Philips na trhu aj model 935 používa Android TV 9 Pie, čo znamená, že obsahuje všetky bezplatné a platené streamovacie platformy, ktoré budete potrebovať. Hlasové vyhľadávanie Google Assistant je zabudované a je tu aj podpora pre všetky zariadenia Amazon Alexa.
Použitie najvyššej verzie funkcie Ambilight dáva televízoru úplne iný rozmer. Ten navyše spolupracuje aj so zariadeniami Hue, takže môže priamo ovládať svietidlá s týmto systémom a vytvoriť tak atmosféru v celej izbe. Funkcia Ambilight je najväčšia konkurenčná výhoda televízorov Philips. Pre tých, ktorým Ambilight nič nehovorí, ide o podsvietenie priestoru za televízorom, v tomto prípade zo všetkých štyroch strán. Podsvietenie v základnom nastavení mení intenzitu a farby podľa diania na obrazovke, takže opticky rozširuje plochu obrazu a pri sledovaní v temnej miestnosti prispieva k menšej únave zraku. Ak raz vyskúšate Ambilight, už ťažko sa vrátite k televízoru bez tejto funkcie. Ambilight má viacero možností nastavenia: podľa obrazu, zvuku, farby a dokonca vo farbách vlajky, kde si môžete vybrať z rôznych vlajok, nechýba ani slovenská. Možno, samozrejme, meniť jeho intenzitu a aj celkom vypnúť. Veľmi zaujímavý je spomínaný režim Hue, v ktorom spolupracuje so svietidlami tohto systému.
Philips si dal dosť práce aj s dizajnom televízora. Rámiky okolo displeja sú neuveriteľne tenké a vďaka tomu, že panel nepotrebuje žiadne podsvietenie, je veľmi tenká aj väčšina jeho plochy. Všetko spočíva na elegantnej reproduktorovej lište Bowers & Wilkins, ktorá slúži ako centrálny podstavec. Tá má sivú povrchovú úpravu so zvukovo priepustnou tkaninou Kvadrat v prednej časti. V strede dominuje výrazný dizajn výškového reproduktora, zasadeného do vrchnej hrany s lesklým povrchom a hrubou mriežkou vpredu. Všetko to vyzerá veľmi dobre. Všetky prípojné miesta sú umiestnené v ľavej zadnej časti a obsahujú štyri porty HDMI 2.0b. Jediná funkcia štandardu HDMI 2.1 je tu však Auto ALL Latency Mode (ALLM), ktorá aktivuje herný režim s nízkou latenciou televízora, keď sú pripojené kompatibilné konzoly (napríklad PlayStation 5 a Xbox Series X). Dúfajme, že výrobca po čase aktualizáciou firmvéru doplní úplnú špecifikáciu konektorov HDMI 2.1.
Televízor sa dodáva s najnovším prémiovým diaľkovým ovládaním značky Philips, elegantným ovládačom s podsvietenými klávesmi. Všetky tlačidlá sú bez medzier a zarovnané v jednej rovine. Vyzerá to dobre, ale hmatová spätná väzba je slabá, našťastie má klávesnica výborné podsvietenie. Navrchu sa nachádzajú klávesy rýchleho spustenia pre Netflix, Rakuten TV, hlasového ovládania Asistenta Google a Ambilight. Rozhranie je poháňané nie príliš výkonným procesorom MediaTek MT5887 SoC s podporou 2,5 GB RAM, takže rýchlosť ovládania smart funkcií je nižšia ako pri niektorých konkurenčných modeloch. Nie je to však nič tragické.
Jedna z predností modelu 935 je určite vlastný soundbar Bowers & Wilkins, a ak ste milovníkom zvuku, môže to byť rozhodujúci faktor na uprednostnenie modelu 935 pred ktorýmkoľvek z jeho konkurentov. Ľavý, stredný a pravý kanál tlačia zvuk cez celú miestnosť a vypĺňajú priestor prekvapivo širokou a pôsobivou zvukovou scénou, aby vytvorili skutočne pohlcujúci efekt priestorového zvuku. Musíte však sedieť v správnej vzdialenosti od TV. Ak budete sedieť príliš ďaleko, kvalita zvuku zanikne v priestore. Čistota zvuku je vynikajúca a umožňuje nám počuť tie najjemnejšie zvukové efekty, o ktorých pri väčšine ostatných TV môžete iba snívať. Model 935 poskytuje jednu z najlepších kvalít zvuku zo všetkých televízorov. Výkon basov je nadpriemerný, ale pre priaznivcov duniacej podlahy Philips poskytuje analógový výstup na subwoofer.
Novinka využíva panel 2020 WRG OLED od spoločnosti LG Display. Jeho úroveň čiernej a kontrastný pomer sú bezpochyby lepšie, ako ponúka akýkoľvek LCD televízor na trhu. Typické pre túto technológiu sú žiarivé farby a široké pozorovacie uhly, aj keď sa tieto vlastnosti v skutočnosti nelíšia od ostatných OLED. Jediný rozdiel je, že tmavé scény majú viac šumu. To znamená, že vo väčšine skutočného obsahu to nie je problém. Našťastie presnosť farieb v režime SDR je vynikajúca, najmä po kalibrácii. Namerali sme priemernú hodnotu Delta E= 1 a ani jedna farba neprekročila ľudsky vnímateľný prah Delta E= 3. Pre televízor v tejto cenovej kategórii je to veľmi dobrý výsledok.
Spracovanie pohybu na televízoroch Philips tento rok zaznamenalo zlepšenie pridaním dvoch nových nastavení pohybu – Pure Cinema a Movie. Na rozdiel od tohtoročných konkurenčných OLED TV od spoločností LG, Panasonic a Sony Philips 935 neponúka technológiu vkladania čierneho rámu (BFI). Napriek tomu je jeho pohybová interpolácia na tej najlepšej úrovni, čím sa zvyšuje čistota pohybu bez toho, aby dochádzalo k poklesom snímkovej frekvencie alebo mikroposunom. Výborná je takisto rovnomernosť jasu a na jednofarebných snímkach nebadať žiadne pruhy ani nežiaduce zafarbenie. To je skvelá správa bez ohľadu na to, čo sledujete. Upscaling videa na 4K je oveľa agresívnejší ako u konkurencie, čo sa prejavuje hlavne pri SD obsahu. V oblasti HDR ide o jeden z najlepších OLED TV a prekonáva ho iba Panasonic HZ2000, ibaže za takmer dvojnásobok ceny. Panel pokrýva 98 % farebného priestoru DCI-P3 a 72 % Rec. 2020. V oblasti hier má Philips 935 ešte rezervy a možno bude treba počkať na softvérové aktualizácie.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Špičkový obraz a zvuk, Ambilight 4-stranný s podporou Hue, podpora všetkých formátov HDR
- Menej prehľadný diaľkový ovládač
PARAMETRE:
Philips 55OLED935, displej: 55" OLED+ s rozlíšením 4K Ultra HD (3840 × 2160), obrazový procesor P5 AI perfect picture engine, Ambilight 4-stranný + Hue, 4-jadrový procesor MediaTek MT5887, OS Android TV 9.0 (Pie), 16 GB flash, vstupy: 4× HDMI 2.1, 2× USB, Integrované Wi-Fi 11ac 2×2 dvojpásmová, bluetooth 4.2, tuner DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF(optický), eternet, zvukový vstup Ľ/P, slúchadlový výstup, HDCP 2.3, spotreba 108 kW/h typická, menej ako 2 W stand-by
HODNOTENIE: 9/10
Zobrazit Galériu