CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Philips 650LED804 / Rozsvieti celú izbu

0

Keď Philips predstavil svoj prvý OLED TV, vtedy ešte nesmelo iba v 55" uhlopriečke, zožal veľký úspech. V tomto roku prichádza s novým radom OLED TV a ja som na test dostal po prvýkrát 65" model zo stredného radu 65OLED804. Rozdiely oproti najvyššiemu radu sú hlavne vo zvukovom diele, funkcii Ambilight a dizajne, väčšina funkcií je v podstate zhodná.

Novinka využíva nový procesor P5 Pro, ktorý prináša množstvo zlepšení v spracovaní obrazu. Významná novinka je podpora všetkých používaných štandardov HDR ako HDR10, HDR10+, Dolby Vision aj HLG. To u konkurencie nie je obvyklé. Po novom televízor spolupracuje aj s hlasovými asistentmi Google Assistant a Amazon Alexa a obsahuje aktualizovaný operačný systém Android 9.0. Zlepšený bol aj trojstranný systém Ambilight, ktorý má teraz mäkšie svetlo a svieti viac za televízor ako do stropu. Tento systém je podľa môjho názoru najväčšia konkurenčná výhoda televízorov Philips. Zaujímavé je, že napriek uvoľneniu licencie sa ho konkurencia ne­ujala. Pre tých, ktorí Ambilight nikdy nevideli, ide o podsvietenie priestoru za televízorom, v tomto prípade zo strán a zvrchu. Podsvietenie v základnom režime mení intenzitu a farby podľa diania na obrazovke, takže akoby rozširovalo plochu obrazu. Ten, kto niekedy Ambilight vyskúšal, sa už ťažko vráti k televízoru bez tejto vychytávky. Ambilight má viacero možností nastavenia: podľa obrazu, zvuku, farby a dokonca vo farbách vlajky, kde si môžete vybrať z rôznych vlajok, nechýba ani slovenská. Možno, samozrejme, meniť jeho intenzitu a aj celkom vypnúť. Samozrejme, ­Ambilight nie je jediný benefit televízora. Nový procesor P5 Pro v spolupráci so špičkovým 65" panelom OLED dokážu vyčariť nezabudnuteľné zážitky zo sledovania. Musím sa priznať, že OLED TV som testoval zase asi po pol roku. Ako vždy, keď sa mi nejaký dostane do rúk, chvíľu musím vstrebávať pocit z neskutočnej kvality obrazu, ktorú táto technológia poskytuje. V súčasnosti ide o jedinú plnohodnotnú náhradu plazmových zobrazovačov, než ju nahradí technológia micro LED. Pri tej si však ešte budeme musieť zopár rokov počkať, než sa cenovo dostane na akceptovateľnú úroveň. Samozrejme, OLED nie je ideál. Predsa len sa o televízor musíte trocha starať a nenechávať na ňom týždeň bežať jeden kanál a nevypínať ho často zo zásuvky, aby si dokázal zregenerovať pixely. Za to sa vám však odmení obrazom, na ktorý zatiaľ iná technológia nedosiahne, aj keď už ďaleko nie je. Pri normálnom používaní sa však rozhodne nemusíte o životnosť panela obávať. Určite skôr zastará morálne (výmena za 8K) ako z technickej stránky.

Operačný systém Android som ešte pred pár rokmi v televízoroch považoval skôr za vírus než niečo pozitívne. Jeho implementácia do takýchto zariadení bola zväčša veľmi problematická a vývojári softvéru často nepochopili, že by ste sa občas chceli pozerať na televízny program, a nie preklikávať sa cez menu. To však nie je prípad testovanej novinky. Nebyť úvodného loga pri prvom spustení televízora, musel by som si študovať v technických špecifikáciách, aký OS je v televízore použitý. Za to výrobcovi naozaj tlieskam. Ako bežný používateľ chcem zapnúť televízor a pozerať. A ak chcem niečo viac, budem sa hrať s ovládačom, ale určite nechcem, aby mi televízor niečo vnucoval. Ovládač je na môj vkus trocha pretlačidlovaný, a ak tých tlačidiel nemáte dosť, stačí ho otočiť a máte tam ďalšiu alfanumerickú klávesnicu. Na druhej strane veľa funkcií tu má vlastné tlačidlo a klávesnica sa hodí pri vyhľadávaní na YouTube a iných službách a pri ovládaní aplikácií. Hlavné ovládacie prvky sú ľahko prístupné a tie ostatné vás nikto nenúti používať, takže je to skôr iba otázka zvyku. Jediné, čo sa mu dá vytknúť, je to, že vzhľadom na množstvo funkcií by mohol byť podsvietený. Na druhej strane je pozitívum, že ide o rádiový ovládač, takže pri ovládaní nezáleží na jeho polohe oproti televízoru. Menu televízora je v niektorých prípadoch až zbytočne podrobné, možno by pomohol nejaký zjednodušený režim pre menej znalých používateľov s upozornením: „Na nič nesiahať!“ Televízor je totiž nastavený veľmi dobre a nevyžaduje žiadne podstatné korekcie. Jediné, čo možno potrebujete upraviť, je hlasitosť.

Samostatná kapitola je zvukový diel televízora. Aj keď oproti prémiovému radu 9xx tu nenájdete zvuk od Bowers and Wilkins, predsa patrí v danej kategórii k najlepším. V konfigurácii 2.1 kanálov pracuje dvojica 10 W stredno-výškových meničov s výkonom po 10 W a basový menič s výkonom 30 W. Prístroj dokáže priamo spracúvať aj priestorové formáty zvuku AC3, Dolby Atmos, Dolby Digital či DTS-HD, samozrejme, iba v rámci možností svojej konfigurácie. Vďaka technológii blue­tooth však možno pripojiť aj externé bezdrôtové reproduktorové sústavy. Zvuk je spracúvaný pomocou umelej inteligencie na dosiahnutie čo najvernejšieho podania analýzou žánru a zrozumiteľnosti dialógov. Na to, že reproduktory musia zvuk pretláčať iba mriežkami na spodnej strane pod panelom a basový menič je umiestnený vzadu, je podanie zvuku prekvapivo dobré a zvuk je aj celkom slušne lokalizovaný. Asi pri dvoch tituloch v Dolby Atmos sa mi však stalo, že pri vysokej hlasitosti v niektorých scénach s veľmi nízkymi basmi sa basový reproduktor rozvibroval tak, že sa dostával do kontaktu s telom televízora a trocha hrkotal, ale pri bežných úrovniach hlasitosti je to v poriadku. Stalo sa to však iba pri špecifických scénach s extrémnymi basmi.

Z obrazovej stránky je výhodné, že sú k dispozícii všetky formáty obrazu HDR s vysokým dynamickým rozsahom. Obraz je vynikajúci a HDR vyzerá veľmi prirodzene, s množstvom detailov. Jediná výčitka smeruje k trocha slabšiemu podaniu detailov v najtmavších častiach obrazu, v tom je konkurencia o niečo lepšia. Vyvažuje to však fantastický Ambilight. Samozrejmosť je plná podpora streamovacích služieb, z ktorých niektoré majú na ovládači svoje dedikované tlačidlá. To je v súčasnosti najčastejší zdroj kvalitného 4K obsahu. Okrem platených služieb sa sem radí aj YouTube, kde dnes možno nájsť veľké množstvo videa vrátane 10-bitového s podporou HDR. Prehrávanie obsahu môžete ovládať aj priamo z vášho mobilného zariadenia prostredníctvom aplikácie Philips TV Remote, funguje, samozrejme, aj klasické zrkadlenie obrazovky či priame prehrávanie z mobilu.

Parametre:

• Displej OLED s rozlíšením 4K Ultra HD (3840 × 2160), 65" (164 cm), obrazový procesor P5 Pro Perfect Picture Engine, Ambilight 3-stranný, 4-jadrový procesor, OS Android TV 9.0 (Pie), 16 GB flash, vstupy: 4× HDMI, 2× USB, 1× YPbPr, integrované Wi-Fi 11ac 2×2 dvojpásmová, tuner DVB-T/T2/T2-HD/C/S/S2, Common Interface Plus (CI+), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, zvukový vstup Ľ/P, slúchadlový výstup, rádiové obojstranné diaľkové ovládanie, spotreba 189 W typická, 0,3 W stand-by

• Cena: 2299 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, Ambilight, podpora všetkých formátov HDR
- Slabšie detaily v najtmavších tieňoch

HODNOTENIE:

Obraz: 99 %
Zvuk: 80 %
Výbava: 100 %
Ovládanie:  95 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 85 %

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Philips OLED TV 4K Ultra HD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať