Plazmónové fotokatalyzátory zefektívnia premenu CO2 na čisté palivo
Naša závislosť od fosílnych palív má škodlivý vplyv na planétu a životné prostredie. Najmä vysoké emisie oxidu uhličitého významne prispievajú k zmene podnebia. Oslobodiť sa od fosílnych palív by nám mohla pomôcť slnečná energia. Výskumný tím na univerzite v Alberte vyvíja plazmonický bimetalový polovodičový fotokatalyzátor, ktorý je veľmi sľubný pri premene CO2 na udržateľné zelené palivá. Schopnosť materiálu viesť elektrinu závisí od hustoty elektrónov v ňom.
V tomto aspekte sú polovodiče v porovnaní s kovmi a izolátormi niekde uprostred. Kovy majú veľa elektrónov, ktoré voľne prúdia medzi atómami, čo z nich robí vynikajúce vodiče. Izolátory sú pravým opakom. Situácia je celkom odlišná pri polovodičoch, kde elektróny obsadzujú dve špecifické energetické úrovne: valenciu a vodivosť, ktoré sú oddelené energetickou medzerou (tzv. zakázaným pásmom). Elektróny z valenčného pásma môžu skákať do vodivostného pásma, keď polovodič absorbuje dostatok energie na preskočenie medzery.
Pohyb z ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH