Plazmová rezačka a zváračka na rúrkový drôt
Ak pracujete s kovom, prídu vám vhod možnosti plazmovej rezačky. Aj začiatočník ocení jednoduché zváranie a funkcie zváračky na rúrkový drôt, ktorá nepotrebuje inertný plyn.
Plazmová rezačka Parkside PPS 40 B3
Umožňuje rezanie ocele až do hrúbky 12 mm, hliníka a nástrojovej ocele do 8 mm a medi do 4 mm. Rez môžete začať nielen na okraji, ale kdekoľvek, hoci aj v strede materiálu, takže môžete v plechu vyrezať otvor požadovaného tvaru. Pre tento typ rezačky potrebujete kompresor schopný vytvoriť tlak aspoň 4,5 baru. V ponuke e-shopu Lidla je aj model PPSK 40 A1 s vlastným kompresorom.
Plazmová rezačka v porovnaní s uhlovou brúskou, ľudovo nazývanou flexa, umožňuje rýchlejší a hlavne jemnejší a presnejší rez. Uhlové brúsky zanechávajú ostré nepravidelné okraje, ktoré treba prebrúsiť, čo je časovo náročné. Navyše uhlovou brúskou môžete rezať len rovno, zatiaľ čo plazmová rezačka dokáže vyrezať akýkoľvek nepravidelný tvar.
Plazmové rezačky fungujú tak, že pretláčajú stlačený vzduch cez malú rúrku, v strede ktorej je záporne nabitá elektróda, umiestnená priamo nad dýzou. Ionizovaný stlačený vzduch vytvorí v horáku prúd plazmy s teplotou až 16 600 °C a rýchlosťou 6 m/s, ktorý zmení kov na paru a roztavené vedľajšie produkty. Pri zapaľovaní v prípade tejto rezačky najskôr pôsobením impulzu vysokého napätia vznikne takzvaný pilotný elektrický oblúk medzi elektródou a telesom dýzy. Vytvorí sa prúd vodivej plazmy. Rezanie teda môžete začať kdekoľvek, aj v strede plechu. Keď sa prúd plazmy dotkne rezaného materiálu, ku ktorému je pripojený kladný pól, vytvorí sa ešte silnejší oblúk a intenzívnejší tok plazmy. Rezací prúd je nastaviteľný v rozsahu 15 – 40 A.
Osvedčilo sa mi začať rezať pomaly a zvyšovať rýchlosť, aby som získal želanú kvalitu rezu. Optimálna rýchlosť rezu sa dosiahne, ak je rezací lúč počas rezania mierne naklonený smerom dozadu. Prípadne skúste zvýšiť prúd. Čím väčší prúd nastavíte, tým bude rezanie rýchlejšie a rez bude čistejší. Aj v tomto prípade však platí „niečo za niečo“. Čím vyšší prúd, tým sa výkonová elektronika rezačky viac zahrieva. Po dosiahnutí určitej teploty sa rezanie preruší a musíte počkať, kým ventilátor elektroniku neochladí.
Pri rovných rezoch odporúčam upevniť pomocou zvierok na rezaný plech uholník v takej vzdialenosti, aby dýza horáka bola nad rezom. Potom vediete horák popri uholníku. Ako príslušenstvo sa predáva aj prípravok na vyrezávanie kruhových otvorov. Pri troche cviku dokážete urobiť presný rez aj podľa predkreslenej čiary. V technických údajoch sa udáva maximálna hrúbka bežnej ocele 12 mm, pri ušľachtilej oceli 8 mm. Ťažko povedať, čo myslel výrobca pod pojmom ušľachtilá oceľ. Pravdepodobne nielen nástrojovú oceľ, ale aj kvalitnejšiu konštrukčnú oceľ. Mne sa podarilo bez problémov rezať pásovinu s hrúbkou 8 mm. Pri rezaní 10 mm pásoviny už bolo rezanie pomalé a rez nepravidelný. Skúsil som aj rez do starého pílového kotúča z nástrojovej ocele s hrúbkou 4 mm a rezačka si s tým bez problémov poradila.
Ak často pracujete s plechmi, ktoré potrebujete rezať vrátane tvarovaných rezov, bude pre vás plazmová rezačka cenným pomocníkom. Plazmová rezačka Parkside PPS 40 B3 si poradí aj s profilmi vhodných rozmerov a hrúbky steny a, samozrejme, aj s farebnými kovmi do hrúbky, ktorá je uvedená v technických údajoch.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Tvarové rezanie rôznych materiálov, pilotné zapaľovanie oblúka, úhľadný rez, jednoduchá obsluha
- Nič podstatné
PARAMETRE:
Rezný výkon: bežná oceľ 1 – 12 mm, ušľachtilá oceľ: 1 – 8 mm, meď: 1 – 4 mm, hliník: 1 – 8 mm, železo: 1 – 10 mm; pracovný tlak vzduchu: 4 – 4,5 baru; rezací prúd: 15 – 40 A; rozmery: 341 × 116 × 237 mm; hmotnosť: 5 kg
Cena: 159 EUR
HODNOTENIE: 8/10
Zváračka na rúrkový drôt Parkside PIFDS 120 A1
Zvárací invertor na rúrkový drôt funguje bez použitia ochranného plynu, umožňuje zvárať materiál s hrúbkou 0,8 – 3 mm. Maximálny zvárací prúd je 120 A. So zváračkou sa dobre pracuje a je vhodná aj pre začiatočníkov.
Zváranie s použitím rúrkového drôtu je kompromis medzi klasickým zváraním obaľovanou elektródou a zváraním v ochrannej atmosfére, ktoré si vyžaduje nádobu so stlačeným inertným plynom. Rúrkový drôt je vnútri plnený zmesou, ktorá pri horení vytvára plyn chrániaci miesto zvaru s roztaveným kovom, nazývané aj zvárací kúpeľ, pred nežiaducou oxidáciou.
Zvárať môžete v akejkoľvek polohe, samozrejme, treba dôsledne dodržiavať všetky bezpečnostné opatrenia a mať na sebe kvalitné ochranné pomôcky. Zváranie je veľmi jednoduché. Nastavuje sa len hrúbka materiálu, zvárací prúd a rýchlosť podávania drôtu sa podľa toho reguluje automaticky. Môžete použiť zvárací drôt s hrúbkou 0,6/0,8/0,9/1,0 mm. K zváračke je pribalená cievka s 0,45 kg rúrkového drôtu s priemerom 0,9 mm, takže môžete začať zvárať. Najskôr však treba zaviesť rúrkový drôt do podávacieho mechanizmu, ktorý ho posúva cez bowden spojený s káblom do horáka. Podávací mechanizmus má koliesko s dvoma drážkami. Jedna tenšia je na drôt s hrúbkou 0,6 mm a druhá na ostatné hrúbky. Koliesko musíte založiť tak, aby drážka, ktorá sa bude využívať, bola bližšie k vám. Pri zavádzaní drôtu do bowdenu treba mať kábel vystretý, najlepšie položený na zemi, a je potrebné vyskrutkovať horák s otvorom. Zapnete zváranie „naprázdno“ bez toho, aby horák mal kontakt so zápornou elektródou, a čakáte, kým sa zvárací drôt nevysunie. Potom naskrutkujete horák a zváračka je pripravená na zváranie. K zváračke sú pribalené štyri horáky na rôzne hrúbky drôtu. Je veľmi dôležité použiť správnu veľkosť. V balení je aj štít s tmavým ochranným sklom a kombinovaná kefka s oklepávacím kladivkom. Ak použijete originálny štít, zvar začínate prakticky naslepo, pretože vidieť začnete, až keď sa zapáli oblúk. Oveľa lepšia (hlavne pre začiatočníkov) je zváracia kukla s automatickým stmievaním, cez ktorú vidíte, aj keď zvárací oblúk nehorí.
Aj v tomto prípade platí, že tréning robí majstra. Pri oboznamovaní sa s možnosťami zváračky potrebujete hlavne získať skúsenosť, ako nájsť optimálne nastavenia prúdu a posuvu drôtu. Začnite nastavením podľa hrúbky materiálu a v prípade potreby pridajte alebo uberte. Štandardne výrobca udáva hrúbku zváraného materiálu 0,8 – 3 mm, no ak máte prax a dobre prevaríte koreň zvaru, dokážete zvariť aj materiál s hrúbkou 5 mm. Prípadne zvarom po obvode môžete spojiť aj oceľové tyče s hrúbkou 15 mm. V porovnaní so zváraním v ochrannej atmosfére dochádza pri zváraní s využitím rúrkovému drôtu k prskaniu a zvar je menej vzhľadný, čo bez problémov vyriešite obrúsením. Minimálny prúd je 25 A, takže aj začiatočník rýchlo zvládne zváranie tenkých plechov. Dôležité je aj vedenie horáka. Vyskúšajte kolmú polohu aj polohu, keď drôt smeruje mierne šikmo do zvaru alebo od zvaru, teda smerom dopredu od zvarovej húsenice.
Jediný drobný nedostatok je bakelitový kryt nad horákom, ktorý časom vplyvom vysokej teploty popraská. Kvalita zvarov, samozrejme, závisí od skúseností zvárača, od toho, ako pripravíte zvárané materiály, a takisto od vlastností rúrkového drôtu. Môžete použiť rúrkový drôt na zváranie bez ochrannej atmosféry od akéhokoľvek výrobcu. Lidl predáva 0,45 kg cievku za 4,50 eura.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Kompaktnosť, synergické nastavenie posuvu drôtu a zváracieho prúdu, pri troche skúseností kvalitné zvary
- Bakelitový kryt horáka časom popraská
PARAMETRE:
Zvárací prúd: 25 – 120 A; napätie naprázdno: 46 V; dĺžka zváracieho kábla 2 m; rozmery 33,1 × 16,1 × 19,9 cm, hmotnosť 4 kg
Cena: 119 EUR
HODNOTENIE:8/10
Zobrazit Galériu