Vedci vystopovali hlasy, ktoré počujú ľudia so schizofréniou
Vedci sa domnievajú, že pomocou mapovania mozgových vĺn zistili, odkiaľ vychádzajú „hlasy“, ktoré počujú niektorí ľudia trpiaci schizofréniou. Štúdia, ktorú uskutočnili výskumníci z kampusu Newyorskej univerzity v Šanghaji, bola publikovaná v časopise PLOS Biology. V štúdii sa uvádza, že spôsob, ako ľudia prežívajú sluchové halucinácie, sa možno až tak nelíši od spôsobu, ako počujú vonkajšie zvuky.
Vedci už dlho predpokladajú, že ľudia so schizofréniou a inými poruchami počujú hlasy, ktoré tam nie sú, pretože ich mozog má problémy s rozlišovaním medzi vlastnými vnútornými myšlienkovými procesmi a vonkajšími hlasmi, a tak sa im zdá, že k nim hovorí niekto neviditeľný. Keďže tieto hlasy sa v mozgu ľudí, ktorí zažívajú sluchové halucinácie, spracúvajú ako akýkoľvek iný zvuk, tím z Inštitútu mozgu a kognitívnych vied Newyorskej univerzity v Šanghaji sa rozhodol nasadiť ľuďom so schizofréniou (20 účastníkom, ktorí počujú hlasy, a 20 účastníkom, ktorí ich nepočujú) monitory elektroencefalogramu (EEG), aby zistil, čím sa ich mozog líši.
Ukázalo sa, že mozog tých, ktorí zažívajú zvukové halucinácie, nedokázal odpáliť signál „korolárneho výboja“, ktorý umlčuje naše vnútorné monológy a pripravuje naše telo na počúvanie zvukov vychádzajúcich z našich vlastných úst. Zatiaľ čo sa pripravovali na vyslovenie slabiky nahlas podľa pokynov vedcov, skupina halucinujúcich nielenže takpovediac nevypla svoje vnútorné monológy, ale mala aj zrejme hyperaktívnu reakciu na mozgový signál, ktorý dáva pokyny motorickým funkciám spojeným s vokalizáciou.
Zvukové halucinácie teda aktivujú časť mozgu spracúvajúcu zvuk a zároveň oslabujú niektoré motorické funkcie spojené s rozprávaním. V dôsledku toho sa zdá, že dochádza k poruche spôsobu, akým ľudia, ktorí majú sluchové halucinácie, spracúvajú svoje vlastné myšlienky, čo ich nakoniec vedie k ich externalizácii ako vonkajších zvukov alebo hlasov. Ako výskumníci poznamenávajú vo svojom článku, zistenie, kde v mozgu sa tieto signály odohrávajú, môže pomôcť zlepšiť terapiu schizofrénie.
Zdroj: futurism.com.
Zdroj Foto: depositphotos.com.