Pomôže nám umelá inteligencia ku šťastiu?
Táto provokačná otázka sa zrodila minulý týždeň na konferencii ITAPA. Vladimír Šucha z UNESCO, zaoberajúci sa okrem iného aj etikou umelej inteligencie, predniesol zaujímavé myšlienky, nad ktorými sa je hodno zamyslieť.
Je dokázané, že obyvatelia chudobnejších oblastí, žijúcich v materiálnej chudobe (v Afrike, Ázii) sú šťastnejší a spokojnejší so svojím životom. Čím to je, že technológie neprinášajú tieto hodnoty rozvinutým krajinám?
Digitálne technológie (okrem nesporných prínosov) nás zotročujú, menia. Vchádzajú nám do hlavy. Vytvárajú závislosti a odkázanosti. Počnúc sociálnymi sieťami, ktoré to robia programovo, ako sa ukazuje. Vyhľadávače zasa podporujú stratu záujmu o encyklopedické vedomosti (keďže je všetko na webe), ktoré sú základom každej debaty a tvoria stavebné kamene myslenia. Aj nevinný pomocný nástroj ako GPS deštruuje náš zmysel pre orientáciu, bez neho sme často stratení.
Aj pozitívne zmeny v dititálnej transformácii budúcnoti budú mať disruptívny dopad. ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH