S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Porovnanie základných dosiek Intel X299 z platformy pre nadšencov

0

Produktová línia Intelu je rozdelená na pomyselné dve časti. Pre bežných zákazníkov a hráčov výrobca ponúka procesory Intel Core i3 až i7 v pätici LGA 1151 s čipovými súpravami Z370, Q370, H370, B360 a H310. No firma má v ponuke aj produkty pre nadšencov a profesionálov, ktoré označuje ako HEDT (high-end desktop). Základné dosky pre túto platformu nesú päticu LGA 2066 a čipovú súpravu X299. Porovnal som tri modely od troch rôznych výrobcov za použitia najvyššieho procesora z ponuky Intelu s označením Core i9-7980XE.

V teste porovnávam základné dosky MSI X299 Gaming M7 ACK, ASUS ROG Rampage VI Extreme a ASRock Fatal1ty X299 Profe­ssional Gaming i9 XE. Ako už bolo spomenuté v úvode, ide o základné dosky pre high-end od Intelu, čomu zodpovedajú aj ceny. MSI stojí približne 350 eur, ASRock okolo 400 eur a model ASUS až 600 eur. Čo za tieto sumy dostanete? Predovšetkým podporu až 18-jadrového procesora Core i9-7980XE, štvorkanálovú operačnú pamäť a množstvo portov. Samozrejme, nechýba ani podpora pre pretaktovanie procesora a pamätí.

Poďme sa pozrieť, v čom sa dosky líšia. Prvá odlišnosť je hneď v balení. MSI má v balení návod, kryt I/O portov, jeden mostík SLI, štyri káble SATA, nálepky, antény Wi-Fi a kábel na LED pásik. Balenie ASRock je podobné, obsahuje takisto návod, štyri káble SATA a antény Wi-Fi, má však dva mostíky SLI. Najbohatšiu výbavu má doska ASUS. Nájdeme v nej opäť návod, nálepky, dve antény Wi-Fi, ale až tri mostíky SLI, šesť káblov a veľa ďalšieho príslušenstva. Výrobca pribalil držiak na grafiku, chladič VRM, hub na ventilátory, kartu DIMM.2 pre disky M.2 a teplotné senzory. Tu naozaj vidieť, prečo je doska ASUS drahšia než ostatné.

Zásadný rozdiel medzi doskami je ich formát. Kým MSI a ASRock majú typický rozmer ATX, doska ASUS je EATX, teda o 86 mm širšia. Pozor preto na kompatibilitu so skrinkami, EATX väčšinou býva len vo veľkých skriniach. Ďalší rozdiel je v počte slotov M.2. MSI má dva, ASRock až tri. ASUS má priamo na doske len jeden, čo by mohlo zaskočiť. Taká drahá doska a len jeden slot M.2? Výrobca to vyriešil pomocou špeciálnej karty DIMM.2, ktorá sa pripája napravo od slotov DIMM a slúži na pripojenie dvoch diskov SSD M.2.

Pri súčasnom trende RGB nesmieme vynechať ani porovnanie podsvietenia dosiek. Najchudobnejšia je v tomto ohľade ASRock, ktorá má podsvietenú len čipovú súpravu. Na MSI svieti čipová súprava, kryt I/O, konce slotov PCIe a VRM heatsink. ASUS je aj v tejto kategórii najďalej, má podsvietenie celého krytu čipovej súpravy aj portov PCIe.

Na pravej strane dosky je takisto LED pás a podsvietený je aj kryt I/O. Tu nájdeme aj malý displej OLED, ktorý slúži na zobrazenie kódov POST či zobrazovanie teploty. Ostatné dosky majú jednoduché 6-bitové dvojciferné displeje. Doska ASUS v oblasti dizajnu jasne dominuje a podsvietenie je najkrajšie, aké som doteraz videl. Ak vám ide predovšetkým o vzhľad a plánujete zostavy s touto doskou aj niekde prezentovať, určite sa oplatí si priplatiť.

Aké sú však dosky v praxi? Podrobil som ich širokému spektru syntetických, pracovných aj herných benchmarkov pri základných nastaveniach aj pretaktovaní. Testovalo sa za použitia už spomenutého procesora Intel Core i9-7980XE. Testovacia zostava bola ďalej vybavená 32 GB operačnej pamäte G.Skill ­Trident Z RGB 3600 MHz, grafickou kartou ASUS GTX 1080 Ti Strix OC a 512 GB Samsung 960 Pro. Procesor chladil AiO chladič Fractal Design Celsius S36 a zostavu poháňal 1300 W zdroj Seasonic Prime Gold. To celé bolo zabalené v skrini NZXT H700i.

Verdikt

Tabuľka nám ukazuje jasnú dominanciu ASUS ROG Rampage VI Extreme po pretaktovaní a aj veľmi dobré výsledky v základe. Skvelé výsledky po pretaktovaní sa však dosahujú za cenu vysokých teplôt a extrémnej spotreby. Oproti základu je viac než dvojnásobná. ­Rampage VI Extreme preto odporúčam fanúšikom extrémneho pretaktovania. Za vysokú cenu dostanete krásnu základnú dosku s bohatým balením a výborným potenciálom na pretaktovanie.        

Doska MSI X299 Gaming M7 ACK preukázala dobrý výkon najmä v základe, po pretaktovaní už, žiaľ, na Rampage VI Extreme nemala. Dosahovala však najnižšiu spotrebu v základe a teplotu po pretaktovaní. Výborné boli aj jej výsledky v hernom teste. Z nejasného dôvodu však mala problém s renderovaním, kde po pretaktovaní nebol nijaký nárast výkonu. Z testovaných dosiek je najlacnejšia a vcelku boli jej výsledky uspokojivé. Ponúka tak najlepší pomer ceny a výkonu v tomto teste.

Doska ASRock Fatal1ty X299 Professional Gaming i9 XE je sivá myška tohto testu. V syntetických testoch nedosiahla žiadny najlepší výsledok, darilo sa jej len v pracovných testoch. Zaujala iba najnižšou teplotou procesora v základe a najnižšou spotrebou po pretaktovaní. Ako jediná doska v teste má dva 8-pinové konektory, čo môže mať za následok tieto dobré výsledky. Sklamaním však je, že doske sa vôbec nedarilo pri pretaktovaní.

Zobrazit Galériu

Tomáš Brestovanský

Všetky autorove články
Intel

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať