CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: BenQ TK800: 4K za „pár drobných“

0

Projektory sú tu s nami v podstate od počiatkov kinematografie, aj keď vtedy sa im hovorilo premietačka. Vkladal sa do nej celuloidový filmový pás a ten bol zozadu presvetlený lampou alebo uhlíkovým iskriskom. Moderné projektory nahradili filmový pás LCD alebo DLP čipom a lampa s optikou sú podobné. Ešte donedávna bol kvalitný projektor na doma veľmi luxusný tovar a niekoľkonásobne prekonával cenou aj veľké televízory. Doba sa však mení, technológie postupujú, a tak si dnes môžete aj doma dopriať projektor so 4K rozlíšením bez toho, aby ste sa museli zaručiť vaším domom. BenQ TK800 patrí v súčasnosti práve k najlacnejším projektorom so 4K rozlíšením. Poďme sa pozrieť, ako to výrobca dokáže a ako to funguje.

Hardvér a výbava

TK800 je jednočipový projektor DLP s 0,47" čipom DMB a podsvietením lampou s výkonom 240 W a svietivosťou 3000 ANSI lúmenov. Čip má natívne rozlíšenie 1920 × 1080 bodov a na zobrazenie 4K používa technológiu XPR. Tá umožňuje zobrazenie 4K rozlíšenia pomocou posúvania pixelov. Tu sa označuje rozlíšenie ako 1080 × 4, čo znamená, že na zobrazenie snímky v 4K rozlíšení sa pixely 4-krát posunú o ½ pixela a vytvoria tak obraz v kompletnom 4K rozlíšení.

Posun sa, samozrejme, uskutočňuje s vysokou frekvenciou, takže ľudské oko obraz vníma v plnom 4K rozlíšení. Nejde teda o žiadny upsampling, projektor vykresľuje plný počet bodov. Táto technológia sa využíva vo všetkých cenovo dostupných projektoroch a je to jeden z faktorov, vďaka čomu môžu byť také lacné. Projektory s natívnymi 4K čipmi sa v súčasnosti používajú iba v profesionálnej sfére a ich ceny dosahujú niekoľko desiatok tisíc eur.

Na vykreslenie farieb projektor využíva rotačné koliesko, v tomto prípade RGBW. Tento typ kolieska s bielym políčkom sa využíva hlavne pri prezentačných projektoroch a slúži na zvýšenie jasu. Na druhej strane spôsobuje menej výrazné a vyblednuté farby, takže špecializované projektory na domáce kino ho nepoužívajú. TK800 však mieri predovšetkým k fanúšikom športov, do altánkov, reštaurácií a podobne. Tomu nasvedčuje aj dvojica špecializovaných režimov šport a futbal, ktoré zabezpečujú výraznejšie podanie farieb, vyšší kontrast, ostrosť a zvýšený jas.

Vďaka pomerne vysokej svietivosti (vo svete domácich projektorov) projektor obstojí aj v miestnostiach so slabším zatemnením. Objektív má projekčný pomer 1,47 – 1,76, ide teda o klasický typ objektívu, ktorý zo vzdialenosti 3,25 metra umožňuje vytvoriť obraz s uhlopriečkou 100". Veľkosť projekčnej plochy je 60 - 200, respektíve 300". Zoom aj zaostrovanie sa ovládajú ručne. Na nastavenie polohy má vpredu nožičku s rýchlym vysunutím a vzadu dvojicu nastaviteľných skrutkovaných nožičiek. Automatické nastavenie lichobežníkového skreslenia je možné vo vertikálnom smere v rozsahu ± 40° s možnosťou ručného doladenia.

Projektor umožňuje prednú aj zadnú projekciu v normálnej polohe aj „dolu hlavou“. Aktuálna poloha sa dá nastaviť v menu. Medzi prípojkami nájdete dvojicu portov HDMI, jeden vo verzii 2.0 s podporou HDCP 2.2 a druhý vo verzii 1.4 s podporou HDCP 1.4. Ďalej je tu vstup VGA pre PC, audiovstup a výstup v podobe 3,5 mm jackov, dvojica servisných USB, jeden vo verzii micro USB, ako aj servisný RS-232. Vo výbave je aj 12 V výstup trigger na ovládanie elektrického mechanizmu premietacieho plátna. K prístroju sa dodáva biely infračervený diaľkový ovládač s červeným podsvietením tlačidiel. Projektor sa chváli podporou obrazu s vysokým dynamickým rozsahom HDR v štandarde HDR10. O rozšírenom farebnom priestore DCI-P3 alebo Rec.2020 však výrobca taktne mlčí.

Skúsenosti z testovania

Projektor som testoval v izbe aj v záhrade. Vonku sme premietali na stenu s veľkosťou obrazu 4,5 × 2,5 m. Krátko po zotmení bol obraz dostatočne vykreslený a jasný. Film na takejto veľkej ploche je naozaj zážitok, ktorý si ináč užijete iba v kine. Výkon projektora na takúto plochu po zotmení plne postačuje. Pri projekcii v učebni alebo v obývačke takú veľkú uhlopriečku nevyužijete, premieta sa však väčšinou pri slabšom zatemnení aj cez deň. Takéto nasadenie zvládol projektor takisto bez problémov.

Ovládacie menu je pomerne bohaté, logicky členené a poskytuje kompletnú kontrolu nad všetkými nastaveniami. Ovládanie je veľmi jednoduché a zrozumiteľné. Zoom a zaostrenie sa ovládajú ručne dvojicou prstencov na tubuse objektívu. Výhoda systému založeného na DLP je v tom, že dochádza k minimálnym stratám svetelného toku, takže projektor dosahuje vysoké hodnoty jasu a kontrastu, ktoré postačujú na pozeranie aj pri dennom svetle s minimálnym zatemnením.

Projektor s technológiou XPR som mal na test po prvýkrát, a tak som bol zvedavý, ako zvládne zobrazenie 4K videa. Pravda je, že si počínal dobre a obraz bol konzistentný aj pri testovacích obrazcoch, aj pri rôznych druhoch obsahu. HDR je v tomto prípade skôr marketingová záležitosť, hoci náznaky širšieho dynamického rozsahu tu sú. Nízky výkon osvetlenia mu však veľa šancí nedáva.

Projektor zvláda 93 % farebného rozsahu Rec.709, čo nie je zlá hodnota, ale pri 4K projektore by sa žiadalo trochu viac. Na druhej strane vzhľadom na zameranie prístroja to také podstatné nie je. Športové režimy prežiaria farby, takže obraz vychádza viac plagátovo. Pri náročných testoch Ultra HD rozlíšenia v odtieňoch sivej som odhalil silné artefakty, vznikajúce pravdepodobne nedokonalým spracovaním obrazu. Pri bežnom sledovaní som však nič také nezaznamenal.

Na sledovanie športových prenosov prístroj plne vyhovuje a poskytne ostrý a dobre prekreslený obraz. Trochu nepríjemné je, že obraz sa zobrazuje s asi 5 % rámikom zo všetkých strán, to znamená, že nevypĺňa celú plochu, kam projektor svieti. Viditeľné to je pri lepšom zatemnení. No ak premietate na plátno, možno to jednoducho maskovať nastavením výrezu.

Prístroj má vstavaný 5 W reproduktor, ktorý ponúka pomerne slušný zvuk, hodí sa však skôr ako núdzové riešenie. Aj najlacnejšia zostava priestorového zvuku urobí lepšiu službu.

BenQ TK800 za svoju cenu ponúka prekvapivo veľa „muziky“ . Ako projektor na domáce kino nie je veľmi vhodný, ale na sledovanie športových prenosov alebo na prezentácie ide o veľmi dobrú voľbu.

Parametre:

• Typ DLP s 1 čipom 0,47", pomer strán 16:9, natívne rozlíšenie 1920 × 1080 ×4, 3264 × 2160, lampa 240 W, zväčšenie 1,2×, ovládanie manuálne, životnosť lampy 4000 hodín (normálny režim), 10 000 hodín (Eco), 8000 hodín (Smart Eco), svietivosť 3000 ANSI lúmenov, kontrastný pomer 10 000:1 (celá zap./celá vyp.), veľkosť obrazu 60" – 300", pomer projekcie 1,47 – 1,76, rozsah korekcie lichobežníkového skreslenia vertikálne: ±40°, podpora 3D, vstavaný reproduktor 5 W RMS, monofónny, konektivita: 2× HDMI, 1× D-SUB, mikrofón 3,5 mm, zvukový výstup 3,5 mm, port USB typ A, port micro USB , ovládanie projektora 9-kolíkový RS-232C, 12 V trigger

• Cena: 1290 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita obrazu, 4K, ovládanie
- Sivý rám okolo obrazu

HODNOTENIE:

Obraz: 85 %
Výkon: 85 %
Výbava:  90 %
Ovládanie:  90 %
Vyhotovenie:  95 %
Celkovo: 89 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
BenQ 4K

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať