Súboj titanov: Intel Core i9 vs. AMD Threadripper
Intel aj AMD ponúkajú pre nadšencov a profesionálov platformy s označením HEDT (high-end desktop). Ide o to najlepšie, čo dané spoločnosti vedia vyrobiť, a tak si za to nechávajú aj náležite zaplatiť. Procesory Intel Core i9 a AMD Threadripper teda nie sú určené pre bežného spotrebiteľa či hráča. Ak sa však živíte modelovaním, spracovaním videa či matematickými výpočtami, mamutí výkon týchto procesorov vám môže ušetriť množstvo času. Ktorú platformu a procesor si však vybrať? Na zodpovedanie tejto otázky som otestoval procesory Intel Core i9 7900X, 7980XE a AMD Threadripper 1950X.
Procesory Intel HEDT vyžadujú päticu LGA2066 a čipovú súpravu X299. Pre procesory AMD Threadripper je zase určená pätica TR4 a čipová súprava X399. Zaujímavé je, že AMD Threadripper má veľa spoločného so serverovými procesormi AMD Epyc, pätica je len okraj ľadovca. Keďže obe platformy poskytujú maximum, čo obaja výrobcovia dokážu ponúknuť, nechýba tu podpora pre viacero grafických a rozširovacích kariet PCIe, štvorkanálovú operačnú pamäť či množstvo periférií. Drahšie základné dosky X299 a X399 môžu obsahovať aj porty 10 Gbit LAN. Porovnanie troch dosiek X299 nájdete v tomto čísle. Ďalší zásadný rozdiel medzi základnými doskami X299 a X399 je podpora Thunderbolt 3 a NVMe RAID. Pretože Thunderbolt je dielo Intelu, na doskách X299 ho, samozrejme, nájdete. X399 s podporou Thunderbolt 3 na trhu ešte nie sú, no je možné, že s príchodom novej generácie X499 sa objavia. Intel totiž uvoľnil licenciu, vďaka čomu môže túto technológiu použiť aj AMD. Na trhu sa práve objavujú prvé notebooky s riešením AMD APU, ktoré sú vybavené aj technológiou Thunderbolt 3. Logickým krokom tak bude, aby aj high-end platforma získala podporu tejto technológie. NVMe bootable RAID je na platforme AMD bezplatný a jednoduchý na použitie. Intel to však komplikuje nevyhnutnosťou použiť špeciálny kľúč a disky SSD. RAID 0 by mal fungovať aj bez zakúpenia HW kľúča VROC, na ostatné typy však už kľúč budete potrebovať. Podpora diskov SSD je takisto otázna, pretože Intel spomína len vlastné modely a o disky SSD ostatných výrobcov sa nestará. Bootovateľný NVMe RAID je na platforme X299 veľký zmätok, ktorý Intel zbytočne spôsobil so zámerom speňaženia. Rozdiel medzi platformami Intel a AMD je aj v podpore pamätí. Tu AMD mierne zaostáva, lebo spojazdniť operačnú pamäť na vysokých frekvenciách je obťažné až nemožné. Potrebujete aj kvalitné čipy Samsung B-die. Na test preto boli použité G.Skill Trident Z RGB 3600 MHz CL16. Pri voľbe profilu XMP a manuálnej zmene frekvencie sa Threadripper dostal len na 3466 MHz, zatiaľ čo oba procesory Intel až na 3800 MHz. V obidvoch prípadoch bola menená len frekvencia, nie časovania.
Prejdime k porovnaniu procesorov. Od Intelu tu máme vrcholové 18-jadro i9-7980XE a strednú triedu v podaní 10-jadrového i9-7900X. V prípade AMD padla voľba na najvyšší Threadripper 1950X. Prečo boli vybrané tieto konkrétne modely? I9-7980XE a 1950X sú aktuálne najvyššie modely týchto výrobcov, i9-7900X je zase cenovo veľmi podobný 1950X. Porovnáme teda to najlepšie a aj cenovo najbližšie.
Intel Core i9-7980XE so svojimi 18 jadrami doslova exceloval vo väčšine testov a vďaka vysokému výkonu jedného jadra je vhodný aj na hranie hier. Nepopierateľne ide aktuálne o najvýkonnejší procesor na trhu. Má to však niekoľko ALE. Prvým je rozhodne cena, ktorá je astronomická. Väčšina ľudí by za cenu tohto procesora kúpila svoj počítač dva či trikrát. Aj keby sme skúšali poskladať výkonný herný PC, zmestili by sme sa do 1800 eur. Druhý problém je extrémna spotreba po pretaktovaní. Tá sa oproti základnému stavu viac než zdvojnásobí, čo je alarmujúce. Závisí to aj od dosky, procesor bol testovaný na MSI X299 Gaming M7 ACK. Pri použití ASUS ROG Rampage VI Extreme však spotreba atakuje až 800 W a pri dočasných výkyvoch som videl aj 880 W. Tu sme už na trojnásobku spotreby pri základných taktoch. Treba preto mať aj výkonný zdroj. Testy som robil na Seasonic Prime Gold 1300 W. Tento obrovský výkon je potrebné aj adekvátne chladiť, použil som preto 360 mm chladič AiO Fractal Design Celsius S36. Všetky testy boli vykonané v dobre vetranej skrini NZXT H700i. Napriek tomu teploty neustále atakovali, ba aj prekročili 100 °C. Vysoký výkon tak prináša tri veľké problémy – cenu, spotrebu a teplotu.
Na druhom konci ringu máme vrcholový procesor od AMD. Threadripper 1950X ponúka 16 jadier za oveľa rozumnejšiu cenovku na úrovni 900 eur. Oproti i9-7980XE má viac liniek PCIe, výrazne lepšiu spotrebu aj teploty. Druhé dve sú spojené s tým, že procesor má spájku z india, ktorá je výrazne lepšia ako neslávna sivá pasta, ktorú Intel používa aj na najdrahších procesoroch. Lepším teplotám mohlo pomôcť aj aktívne chladenie VRM pomocou malého ventilátora v základnej doske ASUS X399 Prime-A. Zaujímavé je, že procesor sa skladá zo štyroch modulov, z ktorých sú len dva aktívne. Dôvodom je už spomenutá príbuznosť so serverovými AMD Epyc, ktoré môžu ponúknuť až 32 jadier pri aktivácii všetkých štyroch modulov. Modulárne zloženie procesora zväčší jeho veľkosť, no zjednodušuje výrobu a znižuje cenu. Procesor a aj pätica TR4 sú enormné, čo môže byť problém pri hľadaní chladiča. Bežné chladiče k pätici nepripevníte, navyše ani nepokryjú celé IHS. AMD preto v balení procesorov Threadripper dodáva montážny kit pre pumpy Asetek, akú má aj Celsius S36. Procesor v testoch zaostáva pri výkone jedného jadra, za čo môže nižší takt. Vo viacjadrových testoch je však už v tesnom závese za i9-7980XE a po pretaktovaní ho dokonca aj prekonáva, ak beží na základných taktoch. V zhrnutí 1950X zaostáva za i9-7980XE, o tom niet pochýb. Otázkou však je, či tých pár percent výkonu stojí za dvojnásobnú cenu a vyššie teploty aj spotrebu.
Posledný testovaný je 10-jadrový i9-7900X, ktorý je o niečo drahší než Threadripper 1950X. V jeho testoch môžeme vidieť veľa podobnosti s i9-7980XE, teda silný výkon jedného jadra, čo je značná výhoda oproti AMD. Spotreba po pretaktovaní opäť narástla, tentoraz však nie tak závratne. Naopak, teploty sú opäť viac než vysoké, za čo aj tu môže zlá tepelná vodivosť medzi die a IHS. Okrem testov zameraných na jedno jadro a hier sa i9-7900X napriek takmer zhodnej cene nedokáže vyrovnať 1950X, nieto ešte poraziť ho.
Verdikt
AMD Threadripper 1950X je čierny kôň medzi procesormi HEDT Intel. S cenou podobnou i9-7900X ho hravo poráža a dokáže sa dokonca vyrovnať aj 18-jadrovému i9-7980XE s dvojnásobnou cenovkou. To všetko pri výrazne nižšej spotrebe aj teplotách. Ide teda o malý zázrak. No ak hľadáte to úplne najlepšie, čo sa dá kúpiť, kráľom stále zostáva i9-7980XE. To platí najmä vtedy, ak často používate aplikácie, ktoré dokážu využiť vyššie takty a výkon jedného jadra.
Za zapožičanie X299 Gaming M7 ACK a i9 7980XE ďakujeme spoločnosti MSI.
Zobrazit Galériu