ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Potiahnutie oblečenia jednoduchým materiálom by mohlo vaše telo ochladiť až o 4,5 stupňa

0

Počas horúčav môže byť pobyt vonku nepríjemný a dokonca zdraviu škodlivý, ale vedci z Massachusettskej univerzity v Amherste vyvinuli riešenie: oblečenie, ktoré dokáže ochladiť telo. Vytvorili pružný povlak z kriedy, ktorý sa dá pridať na tkaniny a znižuje teplotu pod oblečením až o 4,5 °C v porovnaní so vzduchom. Povlak odráža slnečnú energiu a zároveň umožňuje únik prirodzeného tepla z tela, čím poskytuje úľavu aj bez potreby využitia elektrickej energie na chladenie. Môže sa nanášať na rôzne tkaniny a odoláva praniu.

Výskumníci z austrálskej univerzity RMIT zasa použili nanodiamanty na potiahnutie bavlnenej tkaniny, čím došlo k poklesu teploty až o 3 stupne Celzia v porovnaní s neošetrenou tkaninou. To môže viesť k úsporám energie znížením potreby klimatizácie, ktorá je hlavným zdrojom znečistenia ovzdušia. Na riešení však treba ešte popracovať. Zistilo sa totiž, že účinnosť nanodiamantovej tkaniny klesla po tom, čo bola viackrát praná.

Hoci sú tieto chladiace tkaniny veľkým prísľubom, pre ich rozšírenie je rozhodujúca cenová dostupnosť. Oba výskumné tímy pracujú na rozšírení výroby a udržaní nízkych nákladov, aby bola táto technológia dostupná pre každého. V budúcnosti by sa chladiace tkaniny mohli používať aj na chladenie budov a automobilov, čím by sa ďalej znížila spotreba energie.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Odborníci sa domnievajú, že s pokrokom v oblasti materiálov a technológií budú osobné chladiace textílie v blízkej budúcnosti široko dostupné. Tieto textílie môžu poskytovať cielené chladenie konkrétnych oblastí tela a môžu byť prispôsobené rôznym prostrediam. Keďže extrémne horúčavy sú čoraz častejšie, chladiace textílie majú potenciál zmierniť zdravotné dôsledky klimatických zmien a zlepšiť pohodlie v horúcich podmienkach.

Zdroj: edition.cnn.com.

Zdroj Foto: Evan D. Patamia, Cherry Cai/RMIT University, freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať