Právnik radí: Brigádnická práca študentov

Archív NXT
0

So začiatkom výučby v školách opäť nastáva obdobie, keď si študenti hľadajú prácu, aby si finančne prilepšili. Zamestnávatelia riešia pracovnoprávne vzťahy so študentmi najčastejšie vo forme dohody o brigádnickej práci študentov.

Tú môže uzatvoriť zamestnávateľ s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského štúdia a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku. Prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom fyzická osoba dovŕši 26 rokov veku. Na základe dohody o brigádnickej práci študentov možno vykonávať prácu v rozsahu najviac 20 hodín týždenne v priemere; priemer najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov. Inak povedané, nie je vylúčené, aby študent v niektorom týždni pracoval aj viac ako uvedených 20 hodín, ak je tento počet dodržaný v priemere za celé obdobie trvania dohody.

Dohoda má pod sankciou neplatnosti obligatórne písomnú formu. V dohode musia byť uvedené tieto náležitosti: dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o brigádnickej práci študentov je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi. Dohodu nemožno uzatvoriť na činnosti, ktoré sú predmetom ochrany podľa autorského zákona.

Dohoda o brigádnickej práci študentov sa uzatvára na určitú dobu, prípadne na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. No ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov ku konkrétnemu dňu alebo jednostranne len výpoveďou s 15-dennou výpovednou dobou. Tá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená. Dôvod vo výpovedi dohody nemusí byť uvedený. Okamžité skončenie dohody sa dá dohodnúť len pre prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer.

Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie štatútu študenta. Toto potvrdenie nie je potrebné v prípade, ak sa dohoda uzatvára v období od skončenia štúdia v strednej škole alebo od skončenia letného semestra na vysokej škole najneskôr do konca októbra toho istého kalendárneho roka.

Na rozdiel od zamestnancov v pracovnom pomere nemožno dohodárom nariadiť ani s nimi dohodnúť pracovnú pohotovosť a prácu nadčas. Pracovný čas zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín a u mladistvého zamestnanca v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 8 hodín.

Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú nasledujúce ustanovenia Zákonníka práce: prvá časť (všeobecné ustanovenia), § 85 ods. 1 a 2 (pracovný čas), § 90 ods. 10 (započítanie očisty do pracovného času), § 91 až 95 (prestávky v práci, nepretržitý odpočinok a dni pokoja), § 98 (nočná práca), § 119 ods. 1 (minimálna mzda) a šiesta časť (ochrana práce). Zákazy prác a pracovísk pre tehotné ženy, matky do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiace ženy a mladistvých platia aj pre práce vykonávané na základe dohody.

Osobitná je aj úprava náhrady škody. Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi, s ktorým dohodu uzatvoril, za škodu spôsobenú zavineným porušením povinností pri výkone práce alebo v priamej súvislosti s ním rovnako ako zamestnanec v pracovnom pomere. Náhrada škody spôsobenej z nedbanlivosti však nesmie presiahnuť tretinu skutočnej škody a nesmie byť vyššia ako tretina odmeny dohodnutej za vykonanie tejto práce okrem prípadov porušenia oznamovacej alebo prevenčnej povinnosti zamestnanca, schodku na zverených hodnotách a straty zverených predmetov. Zamestnávateľ zodpovedá dohodárovi za škodu, ktorú utrpel pri výkone práce podľa uzatvorenej dohody alebo v priamej súvislosti s ňou, rovnako ako zamestnancom v pracovnom pomere.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať