Viruslab: Šesť tipov na bezpečný Facebook a Twitter

Archív NXT
0

Sociálne siete sa v našej rubrike za niekoľko posledných rokoch vcelku udomácnili. A ako s každou sieťou v kyberpriestore aj s nimi sa spája množstvo nástrah. Bezpečnejšie sa môžete cítiť s aplikáciami antivírusových spoločností, ako je napríklad s ESET Social Media Scanner pre Facebook, no pri mnohých hrozbách vám pomôže aj zdravý úsudok. Iste spozorniete, keď sa s vami váš kamarát zo sídliska začne odrazu rozprávať plynulo po anglicky.

Bezpečnostný expert ESETu Stephen Cobb nedávno ponúkol čitateľom spravodajského portálu WeLiveSecurity.com niekoľko cenných rád, ako sa podvodníkom oblúkom vyhnúť.

Správy iba s jedným faktom, ktoré ľudia zdieľajú bez toho, aby si ich prečítali: Formát krátkych textoviek, ktoré ponúka mikroblog Twitter, je ľahko zneužiteľný na zdieľanie správ so šokujúcimi titulkami bez toho, aby si ich používateľ prečítal. Napríklad portál televíznej stanice E!, ktorá sa zameriava na správy zo sveta šoubiznisu, sa tento rok stal obeťou hackerov, ktorí potom uverejňovali klamlivé správy: že napríklad idol tínedžeriek Justin Bieber je gay (koľko z nich muselo byť v tej chvíli sklamaných...). Tento tweet bol zdieľaný dovedna 1200-krát. V prípade podobných útokov cez Twitter si pritom treba dávať pozor aj na odkazy, tie môžu byť potenciálne nebezpečné.

Šokujúce informácie: Niekedy môžete u vášho kamaráta vidieť status so šokujúcou informáciou, ku ktorej je priložený odkaz. Stephen Cobb spomína príklad spred niekoľkých rokov o vypuknutí svetovej vojny. Odkaz však vyžadoval, aby si používateľ na prezretie aktualizovali svoj videosoftvér. To, samozrejme, nepotreboval, iba kriminálnik chcel, aby si stiahol škodlivý kód. Na podobné správy sa vždy pozerajte so zdravou skepsou. Na odkazy neklikajte, radšej si správu overte napríklad vyhľadaním cez Google. Zdieľaním totiž zločincom iba pomáhate šíriť vírusy.

Žobranie „lajkov": Určite ste sa často stretli so sľubom, že za „lajk" niečo dostanete alebo niekomu pomôžete zozbieraním milióna „lajkov". Scammeri využívajú podobne virálny obsah, aby vyzbierali tisíce či dokonca aj viac kliknutí na tlačidlo Páči sa mi to, aby potom stránku speňažili. Navyše všetky vaše „lajky" sú navždy viditeľné, môžete tak šíriť podobne nekorektné stránky medzi svojimi priateľmi. Teraz by bolo na mieste, aby ste si prezreli všetky stránky, ktoré sa vám páčili, možno budete prekvapení, čo všetko medzi nimi nájdete.

Odkazy o diétach: Podvodníci až pričasto zneužívajú príspevky o diétach. Pri hocijakej zmienke o diéte spozornite. Toto leto podobný spamový útok zaznamenal napríklad Instagram - fotka pritom smerovala k falošnej stránke britského vysielateľa BBC, v skutočnosti však išlo o podvodníkov.

O takomto médiu som ešte nepočul: Ako je zrejmé už z uvedeného - správy sú najlepším lákadlom. Keď sa nedávno narodil nový následník na britský trón, každú minútu sa to spomenulo vo vyše 23-tisíckach tweetov. To, samozrejme, podvodníci vedia a pripájajú k správam podvodné linky, ktoré vedú k malvéru. Pri spravodajských odkazoch si položte otázku: Je tento spravodajský zdroj alebo používateľ Twitteru dôveryhodný? Ak nie, určite neklikajte.

Dostanete od priateľa darčekový kupón: Tento scam je naozaj lákavý, veď komu by sa nepáčilo, keby dostal niečo zadarmo - a nakoniec je to predsa od priateľa. V podstatnej časti prípadov však ide o podvod, ktorého cieľom je rozšíriť ho medzi vašimi priateľmi. Často im pritom môžete odovzdať citlivé osobné údaje alebo si stiahnuť vírus.

Článok je pripravený v spolupráci s firmou ESET.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať