Toshiba Satellite U920t
Najskôr sme si dotykový konvertibilný ultrabook vyskúšali v niekoľkých testoch, následne sme ho podrobili viac ako 6-mesačnému každodennému testovaniu. Satellite U920t je konvertibilný hybridný notebook, ktorý je v zavretom stave veľkým tabletom, pričom displej sa vysúva akoby slajderovým mechanizmom von, následne sa nakloní smerom k používateľovi a pod ním sa objaví plnohodnotná klávesnica.
Začiatkom roka ešte Toshiba netušila, že svoj najnovší ultrabook skončí na dlhodobom teste. Ale priznávame, že sa mu darilo výborne
Toto riešenie považujeme za jedno z dvoch najlepších v prípade konvertibilných ultrabookov. Ako funguje mechanizmus po 200 dňoch každodenného používania? Všetko vám povieme. Toshiba-novy
Konštrukčné spracovanie
To, čoho sme sa pred reálnym použitím najviac obávali, bolo koľajnicové konštrukčné spracovanie vysúvacieho mechanizmu, ktoré je po prvé viditeľné voľným okom a po druhé sa tak bez problémov doň dostane špina. Boli sme prekvapení, že aj po pol roku, keď si tento mechanizmus „odtrpel" minimálne tisíc vysunutí a zasunutí, všetko drží na svojom mieste tak, akoby sme ultrabook dnes prvýkrát vytiahli z balenia. Konštrukčnému spracovaniu mechanizmu teda palec hore.
Ďalšia pochvala smeruje k dotykovému panelu, ktorý sme používali takisto každý deň. Ultrabook sme nosili len tak pohodený v batohu medzi ostatnými vecami, elektronikou a kľúčmi. Toshiba s nami absolvovala tucet celovíkendových outdoorových akcií, kde prach, piesok a voda patrili k bežným súčastiam jeho pobytu v exteriéri. Displej sme utierali prvým, čo prišlo do rany, teda špinavým uterákom, tričkom, rukami. Za svoj pôvodný stav vďačí ochrannému sklu Gorilla Glass. Rovnako 5-bodová dotyková plocha funguje stopercentne. Iné je to už s klávesnicou. Pod jednotlivé tlačidlá sa časom dostala špina, a keď už nepomáhal ani stlačený vzduch, ani výkonný vysávač, zašli sme do servisu.
Klávesy sú totiž neodnímateľné a na naše prekvapenie je klávesnica lepená ako kus k šasi ultrabooku. Na našu žiadosť o jej vyčistenie sme v autorizovanom dostali odpoveď, že tieto klávesnice sa nečistia, iba menia kus za kus, ale to musia byť fyzicky poškodené. Aj keď sme sa snažili vysvetliť, že niektoré klávesy fungujú už skutočne iba ťažko, lebo je pod nimi špina, a pri našej práci je klávesnica dôležitá, nepomohlo. Napadlo nás teda riešenie - preseknúť klávesnicu a v rámci záruky bez hraníc, ktorú Toshiba na prvých 12 mesiacov ponúka, si nechať vymeniť kus za kus. Na to sme však tentoraz nenašli odvahu J. Záruka bez hraníc vám totiž umožní opraviť akúkoľvek poruchu, neúmyselnú aj úmyselnú, výrobca to nebude skúmať.
U920-ka si s nami prežila náročných 6 mesiacov. Jediné, čo dnes mierne nefunguje, sú niektoré klávesy, ktoré idú stlačiť dosť zťažka.
Komfort pri práci
Neodškriepiteľná výhoda vysúvacieho mechanizmu je v tom, že displej nemá „pánty" na zadnej hrane spodnej časti šasi, ale zhruba o 3 cm bližšie smerom k používateľovi. Ak často cestujete lietadlom v ekonomickej triede, sú to presne tie 3 cm, ktoré vám dopomôžu k maximálnemu komfortu. Drobnosť, za ktorú dávame výrobcovi veľké plus.
Displej s HD rozlíšením je na takúto veľkosť obrazovky tak akurát - 12,5 palca v uhlopriečke je vhodných ešte aj na každodennú prácu, my sme toho 200-dňovým dôkazom. Displej však má svoje rezervy, je tu dostatok priestoru na jeho rozšírenie na 13,3 a trúfame si tvrdiť, že aj na 14-palcový model pri zachovaní identickej veľkosti šasi. Je nám ľúto, že oficiálne Toshiba tento produkt nebude ďalej rozvíjať a sústredí sa na konvertibilné notebooky s odnímateľným displejom. Škoda, my sme skutočne presvedčení, že toto bol revolučný koncept, ktorý bolo treba ďalej rozvíjať. K hodnoteniu komfortu nesmieme zabudnúť ďalšie dva atribúty.
Prvý z nich je touchpad, ktorý je menší a najprv sme si mysleli, že s ním budeme vedieť plnohodnotne pracovať. Po 3 týždňoch trpezlivého skúšania sme však siahli po externej myši. Pozitívne hodnotíme plasty pod klávesnicou, sú príjemné na dotyk v studených aj teplých mesiacoch. Ultrabook sa veľmi neprehrieval, pri práci na kolenách bolo cítiť mierne teplo aj pri bežnej činnosti, ventilátor si v tichosti pradie. Výhrada však smeruje k rozhraniam, čo sme už niekoľkokrát spomenuli aj v testoch. Dva porty USB, HDMI a čítačka pamäťových kariet - to je jednoducho málo. Jeden port USB zabrala hneď myška (áno, mohli som použiť bluetoothovú) a druhý eternetový adaptér, keďže U920-ka nemá fyzicky eternetový port. Takže už len pri pripojení tlačiarne bolo potrebné trocha čarovať. Ale súhlasíme s názorom, že väčšina týchto problémov sa dá riešiť už bezdrôtovo. Prednú 3-megapixelovú kameru sme využili pri videohovoroch, tú zadnú na fotografovanie sme nepoužili v praxi nikdy.
„Slajderový" mechanizmus vysúvania displeja nad klávesnicou je síce voľne dostupný a možno trocha neestetický, avšak aj pod 200 dňoch funguje bezchybne.
Výzbroj, výkon a (ne)klesajúca výdrž batérie
S danou výzbrojou ide o kancelársky orientovaný ultrabook s dostatočným výkonom na všetko, čo vás v pracovný aj nepracovný deň napadne. Toshiba pohodlne zvládla aj bežnú prácu v Adobe Illustratore, pokročilú úpravu fotografií či prehrávanie full HD videí. Disk SSD vykonáva svoju prácu na jednotku, kapacitne postačuje. Zaujímavé je, že procesor ULV z rodiny Ivy Bridge, vyrobený na 22 nm procese, skutočne poskytuje štart systému aj po šiestich mesiacoch do približne štyroch sekúnd. Nie sú to dve, ale určite to nie je nekonečné čakanie. Proti výkonu a rýchlosti systému rozhodne teda nenamietame. Zaujímavé je, že kým trojčlánková batérie na úvod zvládla pracovať skoro štyri hodiny, po 200 dňoch práce stále vydrží pohodlne viac ako tri hodiny kancelárskej práce. Takže strata kapacity nie je taká výrazná, ako sme očakávali.
Zhodnotenie po 6 mesiacoch
To je pozitívne. Koncept, ktorý sme videli ešte začiatkom roku 2012 na výstave Toshiba World, sa v roku 2013 pretavil do reálneho a cenovo ešte dostupného produktu. Konvertibilný mechanizmus a samu myšlienku hodnotíme pozitívne. Konštrukčne je všetko spracované na výbornú (s výnimkou tej lepenej klávesnice bez možnosti čistenia), dotykový displej nemá vďaka ochrannému sklu žiadny škrabanec ani dnes a výkonnostne aj výdržou je na tom ultrabook stále výborne. Škoda toho malého portfólia rozhraní. Inak prst hore.
Cena: 984 EUR
Zapožičal: Toshiba Europe GmbH
Technické parametre
Procesor: Intel Core i5-3337U 1,8 ÷ 2,7 GHz, 3 MB L3 cache, max. 17 W TDP
RAM: 4 GB DDR3, max. 8 GB
Pevný disk: 128 GB SSD
Displej: 12,5-palcový, multidotykový, max. rozlíšenie HD 1366 × 768 pixelov, Gorilla Glass
Hmotnosť: 1,52 kg
Záruka: 2 roky, prvý rok záruka bez hraníc