Prečo nie sú ľudia múdrejší? Pochybné výhody inteligencie, či už skutočnej, alebo umelej
Umelá inteligencia je prísľubom vyššej inteligencie pre ľudstvo. Ray Kurzweil predpovedal singularitu, stav, keď umelá inteligencia svojimi schopnosťami presiahne ľudskú inteligenciu. No urobí nás umelá inteligencia naozaj múdrejšími alebo sme už takí inteligentní, ako to zvládneme?
Syndróm repetitívnej stupidity
Niektoré z našich problémov sú kognitívneho charakteru. Napríklad naša vrodená neschopnosť odhadnúť exponenciálne funkcie. Ukázalo sa to aj pri odhadoch šírenia ochorenia COVID-19, čo ovplyvnilo aj primeranosť prijatých opatrení.
Na jednej strane je tu naša myseľ smerujúca k záverom rýchlymi skokmi, na druhej strane naša pomalá, analytická myseľ. Rýchla myseľ vedie k správnym záverom v každodenných záležitostiach, ale pri zložitých problémoch zlyháva.
To je dôvod, prečo niektorí učenci radi ponúkajú jednoduché, krátke a irelevantné pointy, ktoré skôr roznecujú emócie, než povzbudzujú myslenie. Zhromažďovanie dôkazov, analýza údajov, hľadanie príčinných súvislostí, vytváran ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH