Prelomový objav by mohol viesť k batériám s výdržou až 400 rokov
Tím výskumníkov z Kalifornskej univerzity v Irvine vedený Reginaldom Pennerom, vedúcim katedry chémie na univerzite, testoval nanodrôty. Ide o malé vodivé drôty, ktoré sú veľmi sľubné na použitie v batériách. Jediný problém je v tom, že sú krehké a nemajú dlhú životnosť, po určitom počte nabíjacích cyklov sa zlomia alebo prasknú.
Tím prišiel k pozoruhodnému objavu, že zapuzdrenie zlatého nanovlákna do plášťa oxidu manganičitého a poskytnutie špecifického typu krytu môže výrazne prispieť k trvanlivosti. Tento obal by bol elektrolyt vyrobený z gélu podobného plexisklu. Penner prezradil, že k prelomovému objavu ich priviedla zvedavosť študentov. Študentka Mya Le Thai to celé natrela veľmi tenkou gélovou vrstvou a začala s cyklovaním.
Uvedomila si, že tento povlak pomáha nabíjať batériu nepretržite „státisíce krát“, pričom bežne batéria znesie maximálne 7000 cyklov. Thai dokázala svoj zlepšený produkt cyklovať až 200 000-krát za tri mesiace bez poškodenia nanodrôtov. Výskumníci poukázali na to, že povlak robí kov tvarovateľným, čím sa stáva flexibilnejším pri pohybe a výrazne sa znižuje poškodenie.
Zdroj: amplify.upworthy.com.
Zdroj Foto: freepik.com.