Prvé dojmy: ASUS TUF Dash FA506QR s horúcou novinkou GeForce RTX 3070
Herný notebook ASUS TUF Dash FA506QR je aktuálnou novinkou v úspešnej produktovej rodine TUF Gaming A15. Prívlastok “horúca“ v nadpise nie je úplne pravdivý. Grafika NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU je určite aktuálna novinka, no vďaka inováciám a nasadeniu umelej inteligencie zabezpečujúci vysoký výkon a účinnému chladeniu nie je až taká horúca. Dlhodobú stabilitu systému a vysoký výkon zabezpečuje samočistiaci chladiaci modul, ktorý zabraňuje usadeniu prachu na dôležitých komponentoch.
Vpravo je atraktívny a z hľadiska nasávania chladiaceho vzduchu účelný dizajn plastovej spodnej steny
Dizajn zadnej časti s mriežkami na vyfukovanie horúceho vzduchu
U herného notebooku je okrem výkonu dôležitý aj dizajn. Už pohľad na zatvorený prístroj naznačuje takzvaný industriálny štýl, hlavne kvôli štyroch skrutkám resp. ich imitáciám v rohy kovového krytu.
Po otvorení notebooku sa tento dojem vďaka povrchovej úpravy s rôzne orientovaným ryhovaním plastovej plochy okolo klávesnice ešte viac umocní.
Typickým rozpoznávacím znakom tejto produktovej rodiny sú priesvitné „herné“ klávesy WASD a atraktívne tvarovaný medzerník. Samozrejme nechýba RGB podsvietenie kláves. Notebook má displej s frekvenciou až 240 Hz, 3 ms odozvou a podporou technológe Adaptive Sync. K dispozícii je tiež všestranný port Thunderbolt 4.
Osemjadrový procesor AMD Ryzen 7 5800H je vyrábaný 7 nm technológiou, pri bežnej záťaži je taktovaný na 3,2 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je od 2,9 až do 4, 2 GHz. Na čipe je integrovaná grafika AMD Radeon Graphics so siedmimi jadrami, pričom GPU je taktovaná na 1600 MHz. K dispozícii má 32 GB RAM. Pri hrách sa samozrejme bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU s najnovšou architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30 určené do prenosných počítačov prinášajú vysoký výkon hlavne čo sa týka ray-tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktorá využívajú umelú inteligenciu. U notebooku napriek prívlastku „herný“ je popri výkone dôležitá aj energetická efektívnosť, preto je nová generácia GPU pre notebooky navrhnutá pre optimálny výkon i spotrebu. RTX 3070 je určená pre hranie v rozlíšení 1440p, pri 90 snímkach za sekundu. V porovnaní predchádzajúcou generáciou 2070 prináša o polovicu viac výkonu. Samozrejme iba v prípade, ak sa konštruktérom herného notebooku podarí výkonný čip aj adekvátne chladiť. Hry aj kreatívne aplikácie sú dynamické a požiadavky na systém sa mení snímku od snímky. Funkcia Dynamic Boost 2.0 sa na báze AI snaží o vybalansovanie spotreby CPU, GPU a v novej verzii aj grafickej pamäte Tieto „komodity“ sú rozdeľované podľa aktuálnej potreby tak, aby bol vždy zaistený maximálny výkon. K dispozícii je aj technológia WhisperMode 2.0 pre čo najtichší chod ventilátorov pri bežnom chladení. Na základe vybraného akustického profilu sa pomocou AI algoritmov optimalizuje rýchlosti ventilátorov a teploty CPU, GPU a ostatných komponentov pri zachovaní čo najvyššieho výkonu. Zatiaľ mám k dispozícii len inžiniersku vzorku a výsledky benchmarkov môžeme zverejniť až k určitému dátumu, zrejme po plánovanej aktualizácii ovládačov. Zvedavý som hlavne na výsledky testov zameraných na NVIDIA DLSS, čiže Deep Learning Super Sampling, ako inak s podporou AI. Bežne musí GPU pre zobrazenie jediného snímku v rozlíšení 1440p spočítať údaje pre približne 4 milliony pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Technológia rozhrania PCI Express umožňuje CPU pristupovať naraz k celej grafickej pamäti, čo v mnohých hrách prináša výrazný nárast výkonu.
Výhody grafickej karty GeForce RTX 3070 samozrejme využijú aj tvorcovia obsahu v grafických, či inžinierskych aplikáciách, alebo aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU.
Notebook intenzívne testujem, takže onedlho na tento článok s prvými dojmami nadviaže recenzia,
Zobrazit Galériu