ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Qnap TS-351-4G: Trojšachtový unikát so slotmi M.2

1

Sieťové úložiská sa robia obvykle s dvoma alebo štyrmi pozíciami na HDD. Doterajšia ignorácia modelov s troma šachtami je paradoxná, pretože RAID5 sa teší medzi používateľmi veľkej popularite, ale až doteraz neexistoval NAS, ktorý by mu bol šitý na mieru. Novinky Qnapu v rade TS-3xx presne na toto reagujú. Atraktivitu vyšších modelov zvyšuje i vzácna podpora SSD formátu M.2. Pod kapotu sa pozrieme TS-351, ktorý je určený pre malé kancelárie a domáce použitie.

Návrh a spracovanie

Vzhľad šasi je čistý a elegantný, čo reflektuje cieľové určenie. Spredu je dobre dostupný jeden port USB 3.1 gen 1 na rýchlu zálohu obsahu z pamäťového kľúču a dva ďalšie, pomalšie konektory USB, (2.0) na pripojenie periférií (vrátane WiFi modulu) sú vzadu. Pospolu s HDMI, jedným 3,5 mm audio jackom a takisto osamoteným konektorom RJ-45 s gigabitovou priepustnosťou eternetu. Trochu tu však chýba čítačka kariet SD, keď už sa NAS verbuje i do domácností. Aj keď nie úplne do obývačky, pretože s ovládačom sa nedodáva a ani ho nepodporuje (nemá IR prijímač). A to i napriek tomu, že konektivita zahŕňa multimediálny obrazový výstup.

Telo je možno väčšie, než by ste očakávali. Objemovo takmer rovnaké ako u bračekov, ktorí majú o jednu 3,5" šachtu viac. Rolu v tom hrá nadštandardne dlhé PCB, ktoré určuje hĺbku zariadenia (260 mm). Má to však svoje opodstatnenie. Oproti iným návrhom ho spredu predlžujú dva sloty M.2 a zozadu vstavaný reproduktor. Ten slúži na hlásenie zmien stavu zariadenia. Informuje o tom, že je už NAS v prevádzke či sa naopak vypína alebo došlo k poruche a podobne. Netradičná a pozoruhodná funkcia.

Chválim takisto použitie 92-milimetrového ventilátora (PWM) so štandardnou hrúbkou pripojeným pomocou štvorpinového konektora. V prípade potreby je tak výmena veľmi jednoduchá. Podobne šmahom ruky rozšírite operačnú pamäť na dvojnásobok. Z dvoch slotov DIMM je 4-gigabajtovým pamäťovým modulom (DDR3L) zaplnený iba jeden.

Oceňujem snahu výrobcu robiť niečo proti prenosu vibrácií na skelet. Disky sú v kontakte so šuplíkmi, ktoré sa zasúvajú do masívneho oceľového koša, cez gumené krúžky. Toto riešene je však kozmetického charakteru, dobré na zamedzenie lokálneho drnčania. Chvenie sa samozrejme na kostru a následne podložku prenáša a zvuk z kmitania hlavičiek HDD je takisto niekoľkonásobne zosilnený. Konštrukcia všetkého je inak robustná, dielenské vyhotovenie presné a je otvárací mechanizmus mimoriadne pohodlný – protikusy skrinky do seba intuitívne a presne zapadajú.   

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Základné testy som realizoval v RAID0 s dvoma 1-terabajtovými diskami WD Gold. To na jednoduché porovnanie s už otestovanými NASmi. Na testovanie výkonu bola vytvorený zdieľaný adresár (Samba 3.0). Pri presune veľkých súborov (1 – 2 GB) z RAM disku do adresára a opačne, prenosové rýchlosti 115 MB/s pre čítanie i zápis už narážali na limity sieťového pripojenia. To sa však očakávalo a zaujímavejšie sú výsledky pri presúvaní veľmi malých súborov (12 – 59 kB). Až pri tom sa ukazujú kvality radiča SATA. Tie tu však nie sú ktovieako vysoké: zápis 1,43 MB/s a čítanie iba o chlp rýchlejšie (1,95 MB/s) sú podpriemerné výsledky. Na porovnanie, stajňový TS-431X dosahuje tri až štyrikrát vyššieho výkonu. Tu je však záchranou podpora SSD NVMe na akceleráciu.

Konektor PCI Express je síce štandardu 2.0 a pripojenie iba jednolinkové (tj. s teoretickým maximom 500 MB/s), to v tomto prípade stačí. Pri sekvenčných prenosoch sú možnosti sieťového pripojenia ďaleko obmedzujúcejšie a aplikačný výkon týmto takisto nijako netrpí.


Dve 80-milimetrové pozície pripravené na SSD na akceleráciu HDD

Pri výbere vhodného SSD tak nehľaďte na jeho maximálne špecifikované rýchlosti, ale na výkon pri spracovaní blokov 4K, ideálne vo viacvláknovej správe, a na prístupovú dobu. A dôležité sú samozrejme i pamäte, čo znesú viac prepisov, teda MLC. Niekoľko zaujímavých SSD, ktoré sú do takýchto podmienok zaujímavé, má napríklad Transcend – trebárs MTE850.

Spotreba počas testov sa v záťaži pohybovala okolo 23 W a v nečinnosti (stand-by), po zastavení platní, padala tesne pod 13 W.

Z pohľadu procesorového výkonu je použitý dvojjadrový Celeron J1800 dostatočne rýchly na bežnú prácu menšieho kolektívu. Kedy začína narážať na svoje limity budem skúšať ešte v rámci dlhodobého testu. Každopádne pre multimediálnu aktivitu je dôležité, že je jadrom systému CPU Intelu. Hoci má menej jadier než často používané ARMy vhodnejšie pre väčšie pracovné tímy, zato podporuje hardvérový (de)kóder Quick Sync. Vďaka nemu je možné v reálnom čase transkódovať FHD video.

 „Atraktívny NAS, ktorý sa dá uchopiť v kancelárii a nebyť chýbajúceho ovládača je skvelo pripravený i do multimediálneho prostredia.“

Plusy/mínusy

+ Priaznivá cena, podpora M.2 SSD na akceleráciu HDD, real-time transkódovanie 1080p
- Nižší výkon pri použití rýdzo platových diskov, chýba čítačka kariet SD, nemá diaľkový ovládač

Cena/výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 90 %
Konektivita: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 90 %

Cena: 389 eur (bez diskov)

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
QNAP M.2 siet audio vykon pamat

1 komentár

Vhlad reakcia na: Qnap TS-351-4G: Trojšachtový unikát so slotmi M.2

9.1.2019 20:01
"Vzhľad šasi je čistý a elegantný"..podla mna ciste retro.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať