ROG Ally X / Zlepšený herný handheld
Nová verzia kompaktného herného handheldu ROG Ally s Windows 11 má prívlastok X a v porovnaní s predchodcom prináša zlepšenú ergonómiu, batériu s dvojnásobnou kapacitou, väčší disk SSD aj vyššiu kapacitu RAM.
Windows 11 je súčasne hlavnou výhodou aj nevýhodou ROG Ally X. Výhodné je, že môžete hrať prakticky všetky hry určené pre túto platformu. Samozrejme, pobežia vám aj ostatné aplikácie, ale na to, aby ste ich mohli využívať, budete vo väčšine prípadov musieť pripojiť cez bluetooth klávesnicu a myš. Nevýhodné je, že filozofia ovládania Windows 11 nie je prispôsobená pre takýto konštrukčný formát so 7-palcovým dotykovým displejom. Z pohľadu spúšťania aplikácií v podstate ide o 7-palcový tablet, z pohľadu používateľa o väčší herný ovládač, do ktorého bol integrovaný displej. Rozlíšenie full HD (1080p) dotykového displeja IPS je vzhľadom na jeho veľkosť optimálne a navyše integrovaná grafika RDNA 3 procesora AMD Ryzen Z1 Extreme v tomto rozlíšení utiahne aj áčkové hry. Pri graficky veľmi náročných hrách v záujme dosiahnutia vysokého FPS možno znížite rozlíšenie na 720p. Displej s maximálnou obnovovacou frekvenciou 120 Hz má maximálny jas 500 nitov, takže sa zahráte aj za jasného slnečného dňa, samozrejme, len v tieni.
Herný handheld je ideálny napríklad na cesty, a to nielen na hranie, ale aj na prehrávanie videí aj filmov zo streamovacích služieb. Vstavané reproduktory majú vzhľadom na rozmery zariadenia nadpriemerne kvalitný zvuk.
Ovládacie prvky sú rozmiestnené po stranách, pričom ich rozloženie vychádza z osvedčenej ergonómie klasických gamepadov. Po ľavej aj pravej strane displeja sú miniatúrne analógové joysticky, ktoré možno vychýliť ľubovoľným smerom aj zatlačiť. Dajú sa nimi ovládať aj veľmi jemné pohyby. Okolo joystickov sú tenké polopriesvitné obruby, pod ktorými je farebné podsvietenie RGB. D-Pad je v porovnaní s predchodcom zlepšený o medzipolohy.
Nebudú zaháľať ani ukazováky. Na hornej hrane sú dve dvojice ovládacích prvkov. Predné, takzvané bumpery, sú klasické tlačidlá, zadné triggery snímajú aj polohu pri zatlačení. Typický príklad použitia je akcelerácia a brzdenie v simulátoroch automobilových pretekov. Ďalšie dve tlačidlá sú na zadnej strane. Sú zmenšené, aby sa zabránilo neúmyselnému stlačeniu, a zlepšené tak, že ich aktivujete aj stlačením ktoréhokoľvek okraja tlačidla.
Vo Windows pravý joystick slúži na pohyb kurzora, pravý bumper má funkciu ľavého a pravý trigger pravého tlačidla myši. Tlačidlo A má priradenú funkciu Enter, tlačidlo B funkciu Esc. Funkcie pre jednotlivé tlačidlá môžete zmeniť v aplikácii Armory Crate.
Čipová súprava AMD Ryzen Z1 Extreme na báze architektúry Zen 4 s 8 jadrami a 16 vláknami má veľkú výkonovú rezervu, musí sa však trochu krotiť s ohľadom na výdrž batérie. V Armory Crate si môžete nastaviť režimy Windows, Silent, Performance, Turbo a Manual. Zvýšený výkon v režime Turbo určite poteší, v režime Manual si môžete nastaviť maximálny TDP až 35 W, ale vplyv na spotrebu si dokážete domyslieť. Naopak, v režime Silent sa ventilátory takmer nekrútia. Osvedčilo sa mi nastavenie tohto režimu napríklad pri pozeraní videí. Pomerne malé plastové telo ROG Ally X je zároveň veľkou výzvou pre chladenie. Teplota čipu sa pri dlhšom hraní pri okolitej teplote 27 °C pohybovala okolo 75 °C. Výduchy teplého vzduchu a aj poloha čipovej súpravy, ktorá je zdrojom tepla, sú však v miestach, ktorých sa pri hraní nedotýkate, takže ohriatie nepocítite.
Zobrazovanie je plynulé nielen vďaka výkonnej integrovanej grafike, ale aj vďaka variabilnej obnovovacej frekvencii a technológii LFC (Low Frame Compensation). Z inštalovaných 24 GB rýchlej pamäte DDR5 si integrovaná grafika v implicitnom nastavení zoberie 8 GB. Disk SSD s kapacitou 1 TB je pomerne rýchly, čo sa prejaví skrátením času načítania hier. Úložnú kapacitu môžete rozšíriť kartou microSD.
V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy som v priemere z troch po sebe nasledujúcich meraní v režime Turbo dosiahol skóre 3271 bodov. Viac ma zaujímal herný potenciál. V hre Forza Horizon 5 som pri rozlíšení 1080p dosiahol snímkovú frekvenciu nad 40 fps, čo je na tento formát úplne super.
Porty aj slot na kartu microSD sú sústredené na hornej strane. Musím pochváliť dva porty USB-C, v jednom môžete mať napájací zdroj a v druhom nejaké periférne zariadenie. Ľavý port podporuje USB4. Pomocou portu USB-C môžete pripojiť monitor, najlepšie taký, ktorý podporuje Power Delivery, takže sa z neho bude handheld napájať a nabíjať. ROG Ally X podporuje nabíjanie príkonom 100 W, v balení je však 65 W nabíjačka. Ak budete chcieť využiť možnosti nabíjania naplno, potrebujete výkonnejšiu nabíjačku. Výdrž batérie závisí od nárokov aplikácie na výpočtový a grafický výkon. V priemerne náročnej hre to bude približne 3 – 4 hodiny, v náročnejších „áčkových“ hrách, samozrejme, menej. Tlačidlo Power má integrovaný snímač odtlačkov prstov, takže do Windows sa môžete prihlásiť pohodlne a bezpečne prostredníctvom technológie Hello. Na hornej strane je aj dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti.
Funkciu používateľskej nadstavby nad Windows 11 optimalizovanú na ovládacie prvky ROG Ally X plní upravená aplikácia Armory Crate. Umožňuje nastavenie profilov chladenia, farebného podsvietenia či funkcií ovládacích prvkov.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Dizajn, výpočtový a grafický výkon, výborný displej, ergonomické ovládacie prvky
- Windows 11 zatiaľ nie je optimalizovaný pre tento formát počítačov
PARAMETRE:
Procesor: osemjadrový AMD Ryzen Z1 Extreme, max. taktovacia frekvencia 5,1 GHz, TDP 9 – 30 W; 24 GB LPDDR5 6400MT/s dual channel; disk 1 TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD, grafika integrovaná AMD RDNA 3; displej: dotykový 7", rozlíšenie 1920 × 1080, 16:9, 120 Hz, 7 ms, 500 nitov, sRGB 100 %, Adobe 75,35 %; konektivita: Wi-Fi 802.11ax Wi-Fi6E, bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 1× USB Gen. 2 typ C DisplayPort, Power Delivery, 1× USB4 Typ-C Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4, Power Delivery 3.0, 3,5 mm audio jack, slot na kartu microSD UHS-II, batéria 80 Wh; rozmery: 280 × 111 × 36,9 mm; hmotnosť 678 g
Cena: 899 EUR