ROG Flow X13 - konvertibilný herný ultrabook s externou grafikou NVIDIA GTX 3080
Konečne to niekoho napadlo a škoda, že takáto konfigurácia ešte nebola na trhu, keď som si nedávno kupoval notebook! Takéto boli moje prvé reakcie pri vybaľovaní tohto zariadenia. Veľa ľudí potrebuje malý kompaktný tenký ultrabook s dotykovým displejom a elektronickým perom, ktorý sa po preklopení zmení na tablet a zároveň by sa radi zahrali na výkonnej hernej mašine. Alebo by na pracovnej stanici potrebovali editovať video, alebo spúšťať CAD, či iné inžinierske aplikácie náročné na grafický výkon. Konvertibilných „preklápacích“ ultrabookov 2v1 je na trhu dosť, avšak na takomto zariadení sa zahráte len základné hry a videá môžete editovať len v jednoduchých programoch, pričom to trvá dlho a tvorivý proces nie je efektívny. To isté platí aj pre grafické a návrhové aplikácie.
Navyše grafici potrebujú displej s čo najvernejším zobrazením farieb. Zariadenie ROG (Republic of Gamers) Flow X13 všetky tieto protichodné požiadavky spĺňa a to vďaka voliteľnému externému grafickému modulu ROG XG Mobile. Keď ho pripojíte k ultrabooku, máte k dispozícii výkon najmodernejšieho a jedného z najvýkonnejších grafických čipov určeného pre herné notebooky.
Videorecenzia
Ultrabook samotný má nielen výkonný procesor AMD Ryzen-9, ale aj grafický čip NVIDIA GeForce GTX 1650. Samozrejme malé telo tenkého 13 palcového ultrabooku ani pri účinnom chladení na princípe tekutého kovu s dvomi ventilátormi neumožňuje výkon týchto dvoch čipov naplno využiť. Ventilátory Dual Arc Flow generujú maximálny prúd vzduchu s minimálnou hlučnosťou. Ventilátory využívajú nový dizajn s 84 čepeľami s rozličnou hrúbkou a v kombinácii s ďalšími dizajnovými zlepšeniami zabezpečujú až o 13 % lepší prieduch vzduchu bez zvýšenia hlučnosti. Taktiež malý kompaktný zdroj, ktorý sa pripája cez USB-C port aj napriek výkonu 100 W by herný notebook trvalo neutiahol.
Účinné chladenie
Porty na ľavej strane vrátane portu na pripojenie externého grafického modulu
Porty na pravej strane
Všetky naznačené problémy však vyriešil externý modul, ktorý okrem moderného a výkonného grafického čipu NVIDIA RTX 3080 má aj interný napájací zdroj schopný dodať príkon až 280 W.
Možno si poviete, že to rozmerovo nevychádza, pretože klasický 280 W napájací zdroj pre herné notebooky je takmer rovnako veľký ako celý grafický modul. To je pravda, avšak klasický zdroj je hermeticky uzavretý, takže stratové teplo sa odvádza len cez plastový povrch. Zdroj v module ROG XG Mobile je však spolu s grafickým čipom chladený ventilátorom, čo umožnilo jeho zmenšenie. Externý modul sa k ultrabooku pripája pomocou konektora, ktorý obsahuje jednak samostatný USB-C konektor, a samostatný plochý konektor so signálmi zbernice grafického čipu. Fyzicky je grafický čip GeForce RTX 3080 v externom module pripojený prostredníctvom upraveného PCIe 3.0 x8 rozhrania, ktoré je rýchlejšie ako Thunderbolt 4. Rozhranie má k dispozícii 63 Gbps pásmo, ktoré je určené iba pre grafickú kartu. Externý modul ROG XG Mobile má hmotnosť iba 1 kg a pomerne malé rozmery, takže sa zmestí do kufríka spolu s ultrabookom a napriek tomu ponúka výkon čipu GeForce RTX 3080 s frekvenciou 1810 MHz. Efektívne chladenie s technológiou parnej komory zabezpečuje ideálne prevádzkové teploty aj napriek malým rozmerom. Dotyková plocha je vďaka zlepšenému dizajnu až o 54 % väčšia v porovnaní s tepelnými trubicami, čo maximalizuje prenos tepla z chladiča.
Externý modul - pohľad dovnútra
Modul XG Mobile navyše poskytuje používateľovi štyri USB-A 3.2 Gen 1 porty, plnohodnotný slot na SD karty a gigabitový ethernet. DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0a výstupy sú pripojené priamo k externej grafickej karte. Zabudovaný 280 W adaptér napája aj XG Mobile, aj notebook, takže používatelia nemusia so sebou nosiť ďalší adaptér.
Ultrabook v recenzovanej zostave mal displej so 4K rozlíšením 3840 x 2400 px a pomerom strán 16:10, na ktorý sa na výšku zmestí viac obsahu, než pri klasickom formáte 16:9. V ponuke je aj konfigurácia s full HD displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz v oboch prípadoch s adaptívnou synchronizáciou. Konvertibilné zariadenie má 360° pánt, ktorý umožňuje naplno využiť dotykovú obrazovku s podporou stylusu a umožňuje premenu notebooku do režimov, ktoré sú ideálne na hranie, kreslenie a prezentovanie obsahu. Dotykovú obrazovku chráni ochranné sklo Corning Gorilla Glass. Samotný ultrabook vydrží fungovať na batériu 7 – 9 hodín, podľa toho, aké aplikácie využívate a ako máte nastavený jas obrazovky.
Kvalitná klávesnica a touchpad
Virtuálny priestorový zvuk s technológiou Dolby Atmos a zabudovaný inteligentný zosilňovač s technológiou Smart Amp sú zárukou dobrej reprodukcie zvuku. Hráči potrebujú medzi sebou aj nerušene komunikovať, takže technológia Two-Way AI Noise Cancelation odstraňuje neželané a rušivé zvuky z prichádzajúceho aj odchádzajúceho zvuku.
Ak ku grafickému modulu pripojíte externý monitor, či už cez DisplayPort, alebo HDMI konektor každému je jasné, že na zobrazovanie sa použije grafický čip v externom module. Mať vysoký grafický výkon iba vtedy ak máte doma, či v práci monitor však koliduje s požiadavkou mobility.
Preto som bol zvedavý, ako bude tandem ultrabook + grafický modul fungovať samostatne, čiže bez monitora. Funguje excelentne, v takomto tiež mobilnom scenári sa na generovanie obrazu použije čip GTX 3080 v grafickom module, takže sa plnohodnotne zahráte aj na cestách, v hoteli, či na internáte. Označenie mobilný scenár som použil oprávnene, pretože ak by sme spočítali objem a hmotnosť klasického „veľkého“ herného notebooku aj s veľkým zdrojom, tak tandem 13 palcový ultrabook + pomerne kompaktný externý grafický modul z toho vyjde víťazne. A nielen to. Oddelenie grafického čipu do samostatného modulu má aj ďalšie výhody. Ultrabook má tiež grafický čip NVIDIA GeForce GTX 1650, ktorý sa aktivuje v prípade ak spustíte graficky náročnú aplikáciu na samostatnom ultrabooku. Vtedy treba chladiť procesor aj grafický čip. Ak pripojíte externý grafický modul, čip v ultrabooku nie je aktívny a chladiť treba len procesor, takže môže dlhodobejšie podať vyšší výkon.
Osemjadrový procesor AMD Ryzen 9 5980HS je vyrábaný 7 nm technológiou, pri bežnej záťaži je taktovaný na frekvencii 3 GHz, pričom krátkodobo sa pracovná frekvencia dá zvýšiť až na 4,8 GHz. K dispozícii má 32 GB rýchlej pamäti RAM. Mobilné procesory radu Ryzen 5000 Series využívajú novú architektúru Zen 3 a 20 MB cache pamäť priamo na čipe. Označenie HS znamená, že procesor je optimalizovaný na 35 W napájanie, avšak podporuje až 54 W napájanie, keď je to možné z hľadiska výkonu a teploty.
Na bežné úlohy sa bude využívať integrovaná grafika AMD Radeon Graphics. Pri hrách a grafických aplikáciách sa samozrejme bude využívať buď interná dedikovaná grafika, alebo podstatne výkonnejší grafický čip NVIDIA GeForce RTX 3080 v externom module, samozrejme iba v prípade, ak tento modul bude pripojený. GPU série GeForce RTX 30 prinášajú vysoký výkon hlavne čo sa týka ray-tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktorá využívajú umelú inteligenciu.
V benchmarkovom teste PC Mark 10, zameraného primárne na výkon procesora dosiahol samotný notebook skóre 5 779 a po pripojení externej grafiky sa skóre zvýšilo na 6 389. V benchmarku 3D Mark Time Spy získal notebook s pripojeným externým grafickým modulom skóre 10 096 bodov. O vyváženosti hardvérovej výbavy svedčí aj čiastkové skóre 10 351 bodov pre GPU a skóre 8 864 pre procesor. V teste 3D Mark Port Royal som dosiahol skóre 6 507, v teste Wild Life 35 760 bodov a v benchmarku Night Raid 38 114. Veľmi ma zaujímalo porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS, čiže Deep Learning Super Sampling, ako inak s podporou AI. Bežne musí GPU pre zobrazenie jediného snímku spočítať údaje pre približne 4 milliony pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 30,14 fps, po aktivovaní DLSS sa snímková frekvencia zvýšila na 69,08 fps. Samozrejme som vyskúšal aj niekoľko hier rôznych žánrov vrátane nového Flight Simulátora, plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách príjemne prekvapila.
Verdikt: Kompaktný ultrabook sa po pripojení externej grafiky zmení vo výkonný herný notebook, prípadne grafickú pracovnú stanicu možnosťou pripojenia externej grafik
Technické parametre: Procesor: AMD Ryzen-9 5980HS taktovacia frekvencia 3,1 GHz; 32 GB LPDDR4X; disk 1 TB NVMe SSD, grafika integrovaná AMD Radeon Vega + interná NVIDIA GeForce GTX 1650 4 GB DDR6 + externá NVIDIA GeForce RTX 3080, displej IPS dotykový 13,4", rozlíšenie UHD (3840 x 2400 px) 16:10; konektivita: WiFi 802.11ax 2x2, Bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 2 x USB-C DisplayPort PD, 1× USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, 1x ROG XG Mobile Interface, batéria 62 Wh; Rozmery 299 x 222 x 15,8mm; hmotnosť 1,3 kg. Cena: 3 389
+ univerzálna koncepcia na mobilnú prácu aj zábavu, výkonný procesor, najnovší grafický čip, výborný displej aj klávesnica
- nič podstatné
Hodnotenie 10
Tip redakcie: inovatívnosť a výkon
Zobrazit Galériu