S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

ROG Zephyrus M16 – tenký herný dravec vhodný aj pre inžinierov a kreatívcov

1

Hardvérová výbava herných notebookov je perfektná nielen na hranie hier, ale aj pre inžinierske povolania, analytikov, grafikov, dizajnérov a pokiaľ majú kvalitný displej, sú výkonné herné notebooky vynikajúcim riešením aj na editovanie fotiek a videí.

Tentokrát sme nerobili klasickú videorecenziu, ale porovnanie s hernou konzolou Xbox-S

Herný notebook ROG Zephyrus M16 disponuje nielen vysokým výpočtovým a grafickým výkonom, ale jeho displej s rozlíšením WQHD, čiže 2560 x 1600 pixelov má 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3, Pantone certifikáciu a podporou Dolby Vision. Výrobca udáva jas podsvietenia 500 nitov. Tento „kinematický “farebný priestor podobne ako Adobe RGB umožňuje zobraziť podstatne širšiu škálu farieb. Kolorimetrickou sondou som nameral 87 % pokrytie farebného priestoru AdobeRGB, takže displej bude vyhovovať aj grafickým tvorcom. Kinematický ho nazývame preto, lebo 100% pokrytie DCI-P3 v praxi znamená rovnakú škálu farieb a dynamický rozsah ako u moderných digitálnych projektoroch v kine.

Navyše pomer strán 16:10 je výhodnejší pre väčšinu aplikácií, pretože umožňuje zobraziť viac obsahu v zvislej osi, prípadne v niektorých aplikáciách poskytuje viac priestoru pre špeciálne panely s nastaveniami alebo nástrojmi. Hráčov samozrejme bude viac zaujímať obnovovacia frekvencia, ktorá je v tomto prípade 165 Hz, doba odozvy 3 ms a podpora technológie Adaptive Sync umožňuje synchronizáciu grafickej karty s displejom, čo sa prejavuje absenciou trhania obrazovky a plynulejším hraním.

Rozmery notebookov sú dané displejom a v tomto prípade zobrazovací panel s uhlopriečkou 16 palcov využíva 94 % plochy panelu, čiže notebook je len nepatrne väčší ako je rozmer displeja, takže sa dá považovať za 16 palcový notebook v 15 palcovom tele.  Ku kompaktnosti prispieva aj ultra tenké telo, pričom hrúbka neprekračuje 19,9 mm. M16 má pánt Ergolift, takže po roztvorení sa zadná časť mierne zdvihne, čo prispieva k ergonómii písania na klávesnici a uľahčuje nasávanie vzduchu do ventilátorov chladiaceho systému.

Sekundárnym dôsledkom je, že ohriaty vzduch  vyfukovaný mriežkami zadnej časti čiastočne smeruje na displej a ohrieva ho. K príjemnému pocitu pri používaní prispieva aj povrchová úprava plôch okolo touchpadu pripomínajúca pogumovanie. Dominantným dizajnovým prvkom veka displeja je šikmé rozdelenie na dve plochy, pričom jednu z nich zdobia malé otvory pod ktorými je reflexná plocha zaujímavo odrážajúca svetlo.   

Trochu neprakticky sú umiestnené pomerne veľké obdĺžnikové stavové LED v zadnej časti, ktorá sa odráža v spodnej časti displeja.

Klávesnica je bez numerickej časti, ktorá musela ustúpiť dvom dvojiciam reproduktorov po stranách. Čo sa týka písania, klávesnica mi príjemným zdvihom a presným chodom kláves „sadla“. Je tichá a dá sa na nej rýchlo písať. RGB podsvietenie je síce jednozónové, avšak podsvietené plochy a intenzita svetla sú dobrým kompromisom medzi elegantnosťou a miernou farebnou výstrednosťou, ktorá má byť pre herný notebook typická. Snímač odtlačkov prstov je v klávese napájania.  Keypad je pomerne veľký a má príjemnú hladkú plochu na ktorej sa dobre robia gestá.

Výrobca si je vedomý, že herné notebooky sa čoraz viac využívajú ako univerzálne zariadenia na prácu, predovšetkým na tvorbu obsahu aj zábavu a moderný štýl práce je dynamický a mobilný. Preto okrem „veľkého“ zdroja s príkonom 240 W, ktorý sa pripája cez propertiárny konektor a je schopný pokryť odber notebooku pri maximálnom zaťažení, pribalil aj ďalší 100 W zdroj s USB-C konektorom. Tento „cestovný“ zdroj má asi 4 x menší objem aj hmotnosť.  Batéria s kapacitou 90 Wh vydrží zhruba  6 - 7 hodín bežnej práce. Pri hraní samozrejme výdrž klesá.

Testoval som model GU603HR - K8030T osadený procesorom Intel Core i7 11-tej generácie, ktorý má k dispozícii 16 GB RAM. Pri bežnej záťaži  je procesor taktovaný na 2,4 GHz, pričom rozsah pracovnej frekvencie je od  1,9 až do 4,6 GHz. Je to síce procesor určený do mobilných zariadení, avšak parameter TDP (Thermal Design Power) 35 W s možnosťou krátkodobého zvýšenia na 45 W svedčí o vysokom výkone, samozrejme iba vtedy ak chladiaci systém dokáže toto stratové teplo odviesť. Zárukou plynulého zobrazovania je grafický čip NVIDIA GeForce RTX 3070. Grafická karta GeForce RTX 3070 je založená na architektúre Ampere a kombinuje nové streamovacie multiprocesory s RT jadrami 2. generácie a Tensor jadrami 3. generácie. Výsledkom je realistický obraz a vyšší počet snímok za sekundu.

Technológia NVIDIA Reflex znižuje odozvu vo vybraných hrách pre viacerých hráčov a NVIDIA Broadcast umožňuje naplno využiť potenciál živého streamovania hier a videokonferencií. Vďaka účinnému chladeniu dokáže GPU fungovať s frekvenciou až 1 390 MHz pri spotrebe 80 W s technológiou ROG Boost. Funkcia Dynamic Boost v prípade potreby presúva až 20 W výkonu z CPU na GPU, čo má vplyv na väčšinu  hier a aplikácií náročných na výpočtový výkon. Polovodičový disk s kapacitou 1 TB umožňuje rýchle načítanie aj objemnejších súborov, napríklad definícií grafických scén. Výkon závisí nielen od osadených hardvérových komponentov, ale, to ako dlho môže ísť procesor „na doraz“, čiže s maximálnou turbo frekvenciou do značnej miery aj od účinnosti chladenia.

Chladiaca sústava využíva na čo najefektívnejší prestup a prenos tepla technológiu ROG Intelligent Cooling na princípe tekutého kovu. Podľa výrobcu znižuje teploty procesora až o 10 °C v porovnaní s tradičnou tepelnou pastou. Teplo z procesora a grafickej karty odvádza šesť tepelných trubíc. Chladiaci systém obsahuje aj dva ventilátory Arc Flow s 84 zúženými lopatkami a špeciálnym aerodynamickým dizajnom pre lepšie prúdenie vzduchu a nižšiu hlučnosť. Pokiaľ teplota klesne pod 50 °C, ventilátory sa úplne vypnú. Súčasťou chladiaceho systému je tiež samočistiaci systém, ktorý odvádza prach od kritických komponentov a zlepšuje tak dlhodobý výkon a stabilitu.

V aplikácii Armory Crate Control si môžete nastaviť profily s rôznymi parametrami a limitmi výkonu, teploty a otáčkami ventilátorov od ktorých závisí hlučnosť. Tichý režim mierne znižuje výkon, aby sa podarilo udržať nízku hlučnosť. Výkonný režim poskytuje ideálny výkon na hranie bez nadmerného hluku a režim Turbo využíva úplný výkon procesora s hlasnejším nastavením ventilátorov.

Testoval som hry MS Flight Simulator 2020, Forza Horizon 4, The Witcher 3 a mnohé ďalšie. Grafický čip RTX3070 v pohode zvládal rozlíšenie WQHD displeja, takže plynulosť hier bola vynikajúca.   V benchmarkovom teste PC Mark 10 som dosiahol skóre 6 430 bodov. V benchmarku 3D Mark Time Spy som dosiahol skóre 7260 bodov.

Nielen hráčov pri online chate, ale aj ostatné profesie pri online mítingoch ocenia 3D mikrofóny, ktoré majú implementovanú technológiu na potláčanie hluku na báze umelej inteligencie. Pri testovaní ma prekvapil veľmi kvalitný zvuk, priestorovo rozložený a bohatý na nižšie tóny, aj keď o basoch v pravom slova zmysle sa u notebookov s obmedzeným objemom hovoriť nedá, tie si vychutnáte cez slúchadlá, alebo externé reproduktory. Pozornejšie skúmanie ukázalo, že notebook má až šesť akustických meničov. Dva zospodu na reprodukciu nižších tónov a štyri na reprodukciu stredov a výšok, ktoré nesú priestorovú informáciu. Tieto reproduktory sú po dvojacich za mriežkami po stranách klávesnice.  Samozrejmosťou je podpora Dolby Atmos, ktorá v takejto konfigurácii šiestich reproduktorov podstatne vylepšuje subjektívne vnímanie priestorovosti zvuku. čo oceníte  nielen pri pozeraní filmov, ale aj pri hrách, na lepšiu lokalizáciu odkiaľ prichádzajú zvuky od objektov v hernej scéne.

Väčšina portov je sústredená v prednej časti na ľavej strane, nájdete tu konektor na pripojenie 240 W napájacieho zdroja HDMI konektor s podporou štandardu 2.0b, ethernet konektor, dva portu USB-C, pričom jeden z nich podporuje Thunderbolt4 a úplne vpredu 3,5 mm audio konektor.

Na pravej strane je čítačka microSD kariet a USB-A port.

Verdikt: Výkonný herný notebook s elegantným a praktickým dizaknom, ktorý poteší nielen hráčov, ale aj študentov, inžinierov a tvorcov obsahu.  

Technické parametre: Procesor: osemjadrový Intel Core i7-11800H Tiger Lake, 10 nm SuperFin technológia taktovacia frekvencia 1,9 GHz – 4,6 GHz; 16 GB DDR4; disk 1 TB NVMe SSD, grafika integrovaná Intel Iris Xe +  NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU 8GB GDDR6, displej 16", rozlíšenie WQHD 2560 x 1600 px (16:10), 165 Hz; konektivita: WiFi 802.11ax, Bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 1 x USB-C s podporou Thunderbolt 4, 1xUSBC,  2× USB-A 3.1, HDMI 2.0b, RJ45, slot na microDS kartu, 3,5 mm jack, batéria 90 Wh; rozmery  365 x 243 x 22,9 mm, hmotnosť 1,9 kg Cena:  1959 eur

+ vynikajúci displej, atraktívny dizajn, výborné reproduktory

- vyfukovanie ohriateho vzduchu na displej

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ROG Zephyrus M16 Asus herný notebook

1 komentár

Dve tisíc Euro za tento notebook? Asi nevedia, koľko zarába pracujúca chudoba. Nech sa zobudia konečne a prinesú niečo schopné. reakcia na: ROG Zephyrus M16 – tenký herný dravec vhodný aj pre inžinierov a kreatívcov

29.10.2021 18:10
Dve tisíc Euro za tento notebook? Asi nevedia, koľko zarába pracujúca chudoba. Nech sa zobudia konečne a prinesú niečo konkurencie schopné.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať