Recenzia: ASUS ROG Zephyrus M/GM501GS-EI023R - Herný notebook v kompaktných rozmeroch
Novinka je nástupcom trocha netradičného ASUS ROG Zephyrus GX501, výrobca však zvolil klasickejší dizajn a nový hardvér. Séria ROG od spoločnosti ASUS je primárne určená pre hráčov a platí to aj pri novom hernom notebooku ASUS Zephyrus M. Výrobca sa však tentoraz vyhol divokým dizajnovým kreáciám, a tak prístroj pôsobí vcelku nenápadne, po vypnutí podsvietenia loga a klávesnice aj príjemne. Vzhľadom na to, že ide o herný hardvér, ťažko čakať štýl ultrabookov, rozmery aj hmotnosť hovoria samy za seba.
V útrobách tepe výkonný procesor Intel Core i7-8750H, ktorému sekunduje grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1070 s 8 GB GDDR5 VRAM a slušnými 32 GB SDRAM. Aby bolo možné výkonný hardvér ochladiť, ASUS stavil na otvárateľnú spodnú časť, vďaka ktorej bude zabezpečené prúdenie vzduchu. Spodný kryt sa otvára automaticky pri otvorení notebooku, čím sa zvyšuje hrúbka o 1 centimeter. Napriek tomuto riešeniu však pri náročnejších hrách teplota stúpa nad 80 °C a ventilátory určite budete počuť. Trochu nepríjemné je to, že výduch ventilátorov nie je smerovaný iba dozadu, ale aj do strán, a ak používate myš, fúka vám horúci vzduch priamo na ruku.
V role zobrazovača je 15,6-palcový antireflexný full HD displej IPS s frekvenciou 144 Hz a latenciou 3 ms. Napriek tomu, že v móde sú dnes 4K displeje, v hráčskych notebookoch je full HD rozlíšenie viac než populárne. Hardvér notebookov si s ním zväčša vie v hrách poradiť s maximálnymi detailmi a zapnutými efektmi, čo v prípade 4K rozlíšenia platí iba pri najvýkonnejších modeloch. Hráči viac ocenia plynulosť a minimálnu latenciu displeja, ktorú v tomto prípade zabezpečuje technológia G-Sync v spolupráci s grafickou kartou NVIDIA GeForce 1070. Nad displejom je umiestnená HD webová kamera, ktorá postačí na bežné videohovory, prípadne aj na amatérsky stream, ale nejde o oslňujúcu kvalitu.
Príjemne prekvapila kvalita klávesnice. Je dlhého typu, teda so samostatnou číselnou časťou a klávesové pole typu chiclet má zdvih klávesov 1,4 mm. Písanie je tak veľmi pohodlné aj pri dlhších textoch a klávesnica určite nesklame ani pri hraní. K pohodliu písania prispieva aj lokalizácia klávesnice v kombinácii češtiny aj slovenčiny. Pochopiteľne, nesmie chýbať podsvietenie s množstvom možností nastavenia. Špecializované tlačidlá na makrá klávesnica neobsahuje.
Hoci pri hraní sa zväčša využíva myš, počítač poteší aj kvalitným a presným touchpadom s podporou ovládania gestami. Portov mohlo byť viac, ale väčšine používateľov možno postačí štvorica USB vo verzii 3.1, jeden USB-C s podporou Thunderbolt aj DP, veľký HDMI a 3,5 mm jack na pripojenie hands-free. Prístroj neobsahuje čítačku kariet, a čo bude asi hráčom chýbať viac, nie je tu ani eternet. Napájanie je riešené dedikovaným konektorom na ľavej strane. Dvojica reproduktorov je umiestnená pod mriežkou nad klávesnicou.
Prístroj je na pomery herných notebookov relatívne kompaktný, takže sa bude v hernom batohu ľahšie prenášať, vzhľadom na výkonný hardvér však nepočítajte s dlhým používaním na batériu. Pri kancelárskej práci zvládne asi 3,5 hodiny v úspornom režime nazvanom Optimus, ale hry je lepšie hrať s pripojením na zdroj. Tie náročnejšie sa nemusia dať pri napájaní batériou ani spustiť.
Neoddeliteľná súčasť notebookov ROG je softvér Gaming Center. Ten v zaujímavom futuristickom dizajne umožňuje podrobné nastavenia, taktovanie procesora aj grafickej karty, nastavenie ventilátorov a, samozrejme, nastavenie podsvietenia klávesnice. Pochopiteľne, môžete tu sledovať aj činnosť systému, frekvencie, teploty, prenosové rýchlosti a veľa ďalších. Vďaka Gaming Center môžete k PC pripojiť aj smartfón (Android, iOS) a na ňom sledovať všetky parametre v reálnom čase aj pri hraní hier.
Používanie počítača bolo bezproblémové. Výkonovo patrí vo svojej kategórii na vyššie priečky, hoci sa nájdu aj výkonnejšie. To mu však nebráni zvládať aj najnáročnejšie hry v úplných detailoch. So cťou si poradil aj s hraním v 4K pri pripojení externého monitora, aj keď tu už bolo vidieť, že grafickej karte dochádzal dych. Aplikačný výkon je tiež vysoký, takže dobre poslúži aj na príležitostný strih full HD či 4K videa.
Verdikt: Novinka boduje vysokým výkonom pri zachovaní pomerne kompaktných rozmerov.
Intel Core i7-8750H (6 jadier, 12 vlákien, 2,2 GHz, 4,1 GHz turbo, 9 MB Smart Cache), 32 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD (PCIe Gen3×4) + 1 TB HDD, NVIDIA GeForce GTX 1070 8 GB GDDR5, 1× USB 3.1 (typ USB-C gen. 2), 4× USB 3.1 (typ USB-A gen. 1), HDMI, 1× 3,5 mm jack (slúchadlá/mikrofón), Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.2, HD webová kamera, stereofónne reproduktory, 4-článková 55 Wh batéria, rozmery 384 × 262 × 17,5 ~19,9 mm, hmotnosť 2,45 kg
Cena: 2966 EUR
Hodnotenie:
PC Mark 10: 4985
3D Max Time Spy: 18 052
Cinebench R15: 1168
+ Vysoký výkon, výborná podsvietená klávesnica aj touchpad, kompaktné rozmery, 144 Hz displej NVIDIA G-sync
- Vývod vzduchu na ruku, hlučný pri vysokom výkone
Výkon: 95
Výbava: 100
Ovládanie: 95
Vyhotovenie: 95
Celkovo: 96