S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Recenzia: ASUS TUF FX504GE-E4524T - Húževnatý herný stroj

0

Notebooky ASUS z radu FX si hľadajú svoju pozíciu medzi strojmi, ktoré sa snažia za relatívne nízku cenu podať maximálny výkon. Séria TUF (The Ultimate Force) deklaruje dlhú životnosť, odolnosť a stabilitu systému.

Prvé dojmy
Balenie tohto zariadenia obsahuje ako bonus výrobcu okrem notebooku vcelku slušný čierny batoh a dve bezplatné hry Gears of War a Age of Empires. Telo notebooku v testovanej konfigurácii je vyrobené z primerane pevného a vkusného čierneho plastu. Dominuje mu 15,6" FHD obrazovka s obnovovacou frekvenciou 60 Hz (voliteľne aj so 120 Hz). Displej hodnotím ako priemerný až podpriemerný – farby sú málo výrazné a najmä podsvietenie je nerovnomerné. V prípade tmavých scén doslova vidieť nesúmerné svetelné prechody. 

Napájací adaptér sa pripája k ľavému boku FX504 pomocou samostatného konektora. Na tomto boku sa nachádzajú všetky ďalšie konektory na pripojenie externých zariadení. Na pravom boku FX504 je iba jediný slot na pripojenie zámku. Batéria je nevyberateľná, notebook nedisponuje DVD mechanikou, čítačkou kariet, čítačkou prstov ani konektorom USB Type-C. To znamená, že možnosti pripojenia externých zariadení sú relatívne malé.

Klávesnica Illuminated Chiclet Keyboard, podsvietená červeným svetlom, má klávesy zvýraznené nápadným červeným lemovaním (zosilnenie v prípade klávesov ASDW nenechá nikoho na pochybách, že má prioritne slúžiť hráčom). Nad klávesnicou a takisto na zadnej strane tela prístroja sú perforácie ventilačného systému. Ide o tzv. samočistiaci systém Anti-Dust Cooling, ktorého prednosťou je odsávanie prachu zvnútra notebooku. 

Spustenie a testovanie
Rýchly štart systému ako obyčajne podporuje disk SSD, na ktorom je nainštalovaný 64-bitový Windows 10 Home vrátane štandardného portfólia aplikácií. Tie sú doplnené o viacero užitočných nástrojov týkajúcich sa priamo komponentov ASUS. 

Chladenie FX504 je v nezaťaženom stave tiché. S nárastom výkonnostných požiadaviek sa hlučnosť zvyšuje až do stavu, keď je už subjektívne neakceptovateľná. Zvyšovanie otáčok ventilátorov je úmerné výkonnostnej záťaži, čo je najmä v prípade použitého procesora a výkonnej grafickej karty pochopiteľné. Vcelku však nerobí dobrý dojem, hlavne ak je súčasťou hry kvalitná hudba, ktorú si nemožno plnohodnotne vychutnať pre veľmi hlučné chladenie. Navyše musím skonštatovať, že ani takéto hlučné chladenie pracujúce na maximálne otáčky nedokáže FX504 úplne schladiť. Notebook sa zahrieva najviac v strednej časti pred displejom. Teplota je akceptovateľná, no notebook položený na kolenách určite cítiť.

Zvukový výstup FX504 sa zakladá na systéme DTS Headphone:X, ktorý poskytuje 7.1-kanálový priestorový zvuk. Reproduktory hrajú hlasno a vcelku slušne. Špičkový výkon sa však zo vstavaných reproduktorov dá ťažko získať, a preto je vhodné použiť externé, resp. slúchadlá. 

Výkon a výdrž
FX504 sa vo výkonnostných testoch držal papierových predpokladov. Bolo jasné, že nadupaný procesor v kombinácii s výkonnou grafickou kartou systém potiahnu, o čom svedčia výsledky benchmarkových testov. Vo danej cenovej kategórii predstihuje konkurenciu, resp. dobíja popredné miesta. Škoda nie príliš efektívneho chladenia a pomalšieho disku SSD. 

Výdrž stopercentne nabitej batérie pri maximálnej záťaži klesla na necelú hodinu a pol. No čo je horšie, notebook ani pri jednoduchšej práci v rámci kancelárskeho balíka nevydržal viac ako tri hodiny. Samozrejme, tieto výsledky sa dajú korigovať zavedením úsporných opatrení. Každopádne pri taomto výkonnom stroji sa nepočíta, že ho budeme dlhodobo využívať bez pripojenia na elektrickú sieť.

Z ďalších moderných technológií môžem vyzdvihnúť technológiu Pascal grafickej karty, technológiu FireCuda hybridného pevného disku a Wi-Fi štandardu 802.11ac Wave 2.

Celkové zhodnotenie
ASUS FX504 určite nesklame žiadneho hráča. Ani toho, kto od notebooku vyžaduje iba hrubý počítačový výkon a prepáči mu určite aj neoslnivý monitor, neefektívnosť a prílišnú hlučnosť chladiaceho systému.

Parametre:
Intel Core i7-8750H 2,2 GHz, RAM 16 GB DDR4 2666 MHz, M.2 PCIe NVMe SSD 256 GB, SATA 1 TB 5400 RPM 2,5" FireCuda, Intel UHD Graphics 620, nVidia GeForce GTX 1050Ti 4GB GDDR5, 15,6" FHD IPS LED 1920 × 1080, matný, 16:9, 60 Hz, dts Headphone:X, HD kamera, mikrofón, Wi-Fi, BT, 1× USB 2.0 Type-A, 2× USB 3.1 Gen. 1 Type-A, HDMI 1.4, RJ-45, combo audio jack, slot na bezpečnostný zámok, bez DVD, integrovaná Li-Ion batéria, adaptér 120/150 W, podsvietená SVK klávesnica, touchpad, Windows 10 Home 64-bit., Gears of War 4, Age of Empires, batoh, benchmark skóre 3DMark Time Spy: 2354, PCMark: 4232, UNIGINE Superposition: 5087, rozmery: 384 × 262 × 25 mm, hmotnosť: 2,3 kg

"ASUS FX504 určite nesklame žiadneho hráča a ani toho, kto od notebooku vyžaduje iba hrubý počítačový výkon."

Cena: 1225 EUR

Plusy a mínusy:
+ Klávesnica, grafický výkon, batoh a hry v cene
- Nerovnomerné podsvietenie monitora, veľmi hlučné chladenie, málo možností pripojenia externých zariadení

Hodnotenie:
Konštrukcia: 85 %
Displej: 70 %
Funkcionalita: 75 %
Výkon/výdrž: 95/60 %
Celkovo: 77 %

Zobrazit Galériu

Marek Sopko

Všetky autorove články
Asus pocitac notebook monitor displej Gaming zabava hry

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať