Nové zariadenie môže 100-násobne zrýchliť internet vďaka „skrútenému svetlu“
V článku publikovanom v časopise Nature Communications výskumníci z univerzity RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology) predstavili prvé nanofotónové zariadenie na svete na kódovanie a spracovanie dát. Prístroj vychádza z predchádzajúcej práce výskumného tímu, zameranej na „skrútené svetlo“ (twisted light) na rozšírenie prenosovej kapacity káblov s optickými vláknami. Ich najnovší vynález nás môže zaviesť o krok bližšie k vytvoreniu ultrarýchleho internetu, ktorý by nevyžadoval úplné zahltenie infraštruktúry optických vlákien na dne oceánu.
Výskum RMIT umožní rozšíriť dostupnú šírku pásma na zasielanie informácií. Zatiaľ čo širokopásmové pripojenie využíva viditeľné farebné spektrum, dokument z roku 2016 ukazuje, že skupina výskumníkov využívala svetlo, ktoré nemôžeme vidieť, tak, že zmenila jeho rotáciu a orbitálny uhlový moment hybnosti (OAM – orbital angular momentum), aby vytvorila niečo, čo nazvala „skrútené svetlo“.
Keď však tím zakódoval prenášané informácie do skrúten ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH