S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Recenzia: ASUS VivoBook X512U -Cenovo dostupný, moderný a výkonný notebook

1

Konštrukcia z plastu s povrchovou úpravou imitujúcou hliník a na druhej strane nálepky Core i5 ôsmej generácie a NVIDIA GeForce prezrádzajú smerovanie notebooku k náročným používateľom, ktorí uprednostnia cenu pred prémiovými materiálmi.

Veko displeja je konštrukčne vyriešené tak, že po otvorení sa jeho zadná hrana podsunie pod spodnú stenu, takže zadná časť notebooku sa o niekoľko málo milimetrov nadvihne. ASUS túto konštrukčnú črtu nazýva ErgoLift. Príspevok k ergonómii písania na klávesnici je minimálny, no zdvihnutie spodnej steny od podložky pomôže prúdeniu chladiaceho vzduchu. Prístroj je rozoberateľný, pričom disk SSD je v slote M.2 a jeden z dvoch pamäťových pásikov je osadený v slote, takže v prípade potreby nič nebráni hardvérovému upgradu.

Displej zaberá takmer celú plochu predného panela, takže rozmery sú na notebook s uhlopriečkou 15,6 palca viac než kompaktné. Povrch displeja je matný, čo účinne eliminuje odlesky. Technológia TN znamená trochu menší rozsah použiteľných zorných uhlov, ale kto by sa už pozeral na displej svojho notebooku pod uhlom 60 stupňov a väčším? Vernosť podania farieb na bežné účely stačí, no technológia TN nemôže ani zďaleka konkurovať displejom drahších počítačov pre grafikov.  

Klávesnica je mierne zapustená pod úroveň roviny okolitého panela. Má príjemný a dostatočne dlhý zdvih klávesov. Numerická časť má klávesy štandardnej výšky, sú však trochu užšie. Jediný problém sú sivé nápisy na klávesoch s povrchovou úpravou imitujúcou hliník. V pološere a pri pohľade z určitých uhlov nápisy splývajú s povrchom klávesov, takže sú takmer neviditeľné. Žiaľ, klávesy nie sú ani podsvietené. Touchpad mohol byť trochu širší, ale je presný. Tlačidlá nie sú oddelené a ani vyznačené, približne do dvoch tretín výšky sa dajú pohodlne zatlačiť, vyššie sa už stláčajú ťažšie.  Povrch podľa reakcie na gestá nie je sklený, ale plastový.

Z hľadiska výkonu sa recenzovanému notebooku nedá nič vytknúť, je daný použitým procesorom pre notebooku strednej triedy Intel Core i5-8250U a relatívne účinným chladením. Procesor umožňuje krátkodobé pretaktovanie až na 3,4 GHz, samozrejme, iba na čas, kým sa jeho teplota nepriblíži k limitnej hodnote. Pri maximálnej záťaži je chladiaci ventilátor trochu hlučný, ale pri bežných „kancelárskych“ aktivitách ho takmer nepočujete. Dedikovaná grafika NVIDIA MX130 je dobrý kompromis medzi cenou a grafickým výkonom. Inak povedané, priemerne náročné hry si zahráte v plynulom zobrazovaní, ale na herné vychytávky sú určené herné notebooky inej cenovej kategórie.

Výbava portov je slušná, nechýba ani slot na kartu microSD. Ani jeden z troch klasických a jedného portu USB-C neumožňuje nabíjať externé zariadenia, ak je notebook vypnutý. Konektor USB-C nepodporuje rozhranie Thunderbolt a nedá sa použiť ani na napájanie či nabíjanie notebooku, takže ste odkázaní len na pribalenú nabíjačku. Aj tu platí „niečo za niečo“. Nabíjačka je kompaktná a notebook dokáže nabiť približne za 70 minút. Na jedno nabitie vydrží  ASUS ViboBook 15 fungovať 3 – 5 hodín, podľa toho, čo na ňom robíte a ako máte nastavený jas podsvietenia displeja. Inak povedané, nie je to zariadenie pre študenta, ktorému musí notebook v škole vydržať bez nabíjania.

 Stereofónne reproduktory na spodnej stene smerujú nadol a sú trochu ďalej od prednej hrany, čo kvalite zvuku nepridá, no reprodukcia je primerane hlasná a bez skreslenia.

Verdikt: Elegantný, výkonný a cenovo dostupný notebook do domácnosti aj kancelárie

Technické parametre:

Procesor: Inte Core i5-8250U 1,6 GHz – 3,4 GHz; pamäť: 8 GB DDR4 2400 MHz, 128 GB SSD + 1 TB HDD; grafika: Intel UHD 620 + NVIDIA GeForce MX130 2GB DDR5, displej 15,6" FHD, matný (1920 × 1080 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 4.2; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 1× USB-C, 1× USB 3.1, 2× USB 2.0, HDMI, 3,5 mm jack; batérie 32 Wh; rozmery 357 × 195 × 23 mm, hmotnosť 1,6 kg

Benchmarky: 3D Mark Time Spy: 3080, Fire Strike: 9722

Cena: 700 EUR

+ Primeraný výkon a elegantný dizajn
- Displej TN, batéria s malou kapacitou, málo kontrastné nápisy na klávesoch

Hodnotenie: 84
Dizajn a konštrukcia: 82
Výkon: 86
Konektivita: 86

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Asus VivoBook notebook recenzia

1 komentár

Asus reakcia na: Recenzia: ASUS VivoBook X512U -Cenovo dostupný, moderný a výkonný notebook

11.4.2019 15:04
Dnes dat do notebooku TN displej moze len Asus.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať