CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia Shuttle SH370R6: Barebone v oldschoolovom duchu

0

Počítačové zostavy typu barebone neobsahujú minimálne SSD a operačnú pamäť (RAM). Tie čistokrvné, s vymeniteľným procesorom, ani ten. Takýto holý základ pozostávajúci zo skrinky, zdroja a k tomu základnej dosky a chladenia na mieru, si tak môžete konfigurovať podľa vlastných predstáv. V nejakých mantineloch sa síce musíte pohybovať vždy, v tomto prípade sa výrobca snažil vyjsť v ústrety všetkým, čo potrebujú výkonnejší počítač na bežné použitie a za prívetivú cenu.

Aj na napalovačku Blu-ray

Formátovanie skrinky je podľa pôvodnej predlohy, ktorá charakterizovala tento typ počítačov od začiatku. To znamená, že čelný panel má blízko štvorcu (213 × 188 mm) a najväčší rozmer je do hĺbky (335 mm). A ono to ani oveľa elegantnejšie navrhnúť nejde, ak má byť podporovaná tradičná optická mechanika, stále užitočná na archiváciu rodinných videí z dovolenky a podobne. A nechýba ani šachta na 3,5" čítačku, ktorá k multimediálnemu počítaču takisto patrí. Namiesto nej môžete osadiť druhý 3,5" HDD. Nakoniec predok ponúka štyri porty USB (2× 3.1 gen 2 a 2× 2.0) a dva konektory na 3,5 mm jacky. Každý z týchto segmentov (na mechaniku, čítačku a konektory) má dobre fungujúce dvierka, vďaka čomu pôsobí lesklá maska s vodorovným vrúbkovaním decentne.

Veľmi príjemne prekvapila výbava zadného panela. A to v prvom rade dvojicou portov DisplayPort, ktoré na štandardizovaných v bežnom predaju len tak nenájdete, a pritom sú na nezaplatenie pre tých, čo používajú integrované grafické jadro a viac monitorov s vysokým rozlíšením. Do tretice je tu síce i HDMI – v1.4, z toho ale 3840 x 2160 px pri 60 Hz nevytiahnete. Potom je vyvedené i servisné tlačidlo clear CMOS na reset BIOSu, to je takisto užitočné a nebýva štandardnom. Čerešničkou na torte je osem konektorov USB s prevahou štyroch v 3.1 v generácii 2, tj. s 10-gigabitovou priepustnosťou. Tie dopĺňajú dva porty USB 3.1 gen 1 a dva štandardu 2.0.

Interiér bez výraznejších obmedzení

Základná doska je orientovaná vodorovne a je navrhnutá na mieru tejto skrinky – pokrýva celú spodnú plochu. Oproti doskám Mini-ITX, ktoré bývajú v skladačkách takýchto menších rozmerov bežne, sú tu štyri sloty na RAM, teda dvakrát toľko a okrem jedného slotu PCIe ×16 ešte jeden, PCIe ×4. Typicky na rozšírenie o rôzne sieťové adaptéry alebo pre adaptér na M.2 SSD. Mimochodom, jeden plnohodnotný štvorkový slot M.2 je i priamo na doske. A hneď pri ňom menší, na pripojenie modulu Wi-Fi. Vzadu sú potom na vyvedenie externých antén tri pozície.

Grafická karta môže mať na dĺžku teoreticky až 30 cm, no ku kolíziám môže prichádzať v iných osiach. Vyššie modely, typicky s väčšími vetrákmi, sú už v konflikte s diskovým košom. Strop (od konektora po najvyšší bod chladiča) je tak 122 mm. K neželanému kontaktu môže dochádzať i zboku. Tie bez backplate sú vedľa kovovej klietky HDD doslova na chlp a grafiky s backplate presahujúce na dĺžku 170 mm sa už môžu „pretláčať“. Vhod by tu padla aspoň nejaká izolácia.

Dĺžka grafiky nie je obmedzujúcim faktorom, komplikácie pri montáži môže spôsobiť skôr jej výška, hrúbka či náročnejšie požiadavky na napájanie

Výkonnejšie grafiky sú narážajú i na výkonom a konektorovú výbavu zdroja, ten je 300-wattový (TFX s 80Plus Bronze) a na napájanie PCIe má iba jeden 6-pinový konektor. To znamená, že úspornejšie GeForce GTX 1060 sa ešte použiť budú dať, s Radeonmi RX 580 (živenými 8-pinom) už nepočítajte. Podporované sú všetky procesory Coffe Lake a po snáď čoskorom vydaní aktualizácie BIOS-u aj čerstvé Coffee Lake refresh. Samozrejme, pre použitie čipsetu H370 pri „káčkových“ modeloch nevyužijete benefitu manuálneho pretaktovania. Každopádne (6-fázová) napájacia kaskáda je dobre stavaná a na MOSFEToch chválim i prítomnosť perfektne rebrovaného pasívu.

Hlučnejší, ale šikovný chladič CPU

hladenie procesora je riešené nekonvenčne. Nad jadrom je iba blok, z ktorého sa tiahne trojica heatpipe až za ventilátor na výduchu. To celé je lemované tunelom, vďaka čomu ohriaty efektívne uniká von. Hlavne je však tento systém umiestnený na stenu skrinky a nekomplikuje prístup k ostatným komponentom, ako je to bežné pri podobných zostavách postavených na štandardných komponentoch. V tomto prípade je stred voľný a pohodlne sa dostanete tak ku konektorom na optickú mechaniku, disky či k poistke na slote grafickej karty. Azda vyžarovacia plocha mohla byť väčšia, na rozšírenie radiátora je tu dosť priestoru.

Stratové teplo z MOSFETov absorbuje poctivý pasívny chladič

Chladiacu kapacitu má síce na podporované procesory s TDP do 95 W dostatočnú, no v prípade požiadaviek na veľmi tichý chod mu už dochádza dych. Najskôr by však musel byť osadený i tichý ventilátor. Ten v prvom rade nepríjemne vrčí a v kombinácii s vyššou štartovacou rýchlosťou od tisíc otáčok je otravný i mimo záťaž. Ale aspoň je celý chladiaci systém vypodložený gumičkami, takže i napriek nejakému tomu chveniu, nikdy o skrinku nedrnčí. Dôležité je, že ventilátor môžete vždy vymeniť, ide o tradičný 92 mm model s hrúbkou 25 mm pripájajúci sa konektorom PWM.

„Praktická zostava nad rámec možností podobne malých skladačiek, výbavou i pohodlnosťou montáže“

Plusy/mínusy

+ Malý a pritom montážne mimoriadne pohodlný, široká podpora komponentov: vrátane optickej mechaniky a dlhších grafických kariet, štandardizovaný formát zdroja (TFX), 2× DisplayPort a až 12 portov USB, elegantné (hliníkové) vyhotovenie
- Rapkajúci ventilátor, chýbajú prachové filtre, chudobný BIOS

Chladenie: 80 %
Konektivita: 100 %
Cena/hodnota: 100 %
Vyhotovenie: 80 %

Cena: 293 eur

Hodnotenie: 90 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
pocitac hardver pamat doska technika USB Digital dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať