S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Recenzia: Fujifilm GFX 50R - „Zrkadlovky, traste sa ...“

0

Spoločnosť Fujifilm je v našich končinách známa predovšetkým svojimi bezzrkadlovkami Fujifilm X so snímačom APS-C. Ich poslednú novinku X-T3 sme testovali aj v predošlom čísle nášho magazínu. Tentoraz tu však máme zástupcu série GFX, teda strednoformátových bezzrkadloviek, a to už druhý model v poradí GFX 50R.

Fujifilm okrem fotoaparátov APS-C ešte donedávna nemal žiadny vyšší rad s väčším snímačom. Preto väčšina používateľov očakávala prechod na fotoaparáty s full frame snímačom. V januári 2017 však Fujifilm prekvapil celú fotografickú obec svojím vstupom do stredného formátu modelom GFX 50S. Ten ponúkol snímač s rozlíšením cez 50 Mpx, ktorý je plochou takmer 1,7-krát väčší ako klasický full frame. Jeho veľkosť je 43,8 × 32,9 mm. Takýto veľký snímač prináša v prvom rade vynikajúce prekreslenie detailov, nízky šum aj pri vysokých citlivostiach ISO a extrémne malú hĺbku ostrosti na lepšie oddelenie fotených objektov od pozadia. GFX 50S zožal u fotografov veľký úspech nielen vynikajúcou kvalitou výstupov a výborným profesionálnym ovládaním s prístupom k všetkým dôležitým prvkom na priamych mechanických ovládačoch, ale aj svojou cenou, hoci sa nedá povedať, že by bola priamo ľudová. Novinka GFX 50R prichádza z funkčnej stránky v podstate so zhodnými vlastnosťami aj ovládacími prvkami, ale v podstatne kompaktnejšom tele. Veľkosťou je tak telo porovnateľné s profesionálnymi full frame zrkadlovkami. Novinka tak predstavuje jeden z najkompaktnejších strednoformátových fotoaparátov. Menším telom ho prekoná iba Hasselblad X-1D, ale s takmer dvojnásobnou cenou.

Dizajn prístroja je minimalistický. Ovládanie však vychádza z klasickej filozofie výrobcu, takže na vrchnej časti tela nájdete veľký prepínač expozičných časov a otočné koliesko nastavenia korekcie expozície. Je tu priame ovládanie citlivosti ISO. Clona sa ovláda priamo rozetou na objektíve. V zadnej časti nájdete praktický joystick, ktorým si môžete voliť ostriace zóny, a je tu aj tlačidlo rýchleho prístupu, ktoré zobrazí na dotykovom displeji vaše rýchle menu. Telo prístroja je koncepcie rangefinder, to znamená, že hľadáčik OLED s rozlíšením 3,69 mil. bodov je umiestnený v ľavom rohu. Toto riešenie je zvolené najskôr z priestorových dôvodov, pretože pri umiestnení v strede by musel byť hľadáčik pre veľkosť senzora posunutý hore, a tak by bolo celé telo vyššie. Dotykový displej s uhlopriečkou 3,2" a rozlíšením 2,36 milióna bodov má možnosť nastavenia v dvoch osiach. Snímač typu CMOS má rozlíšenie 51,4 Mpx a je vybavený Bayerovou maskou s primárnym farebným filtrom a ultrazvukovým čistiacim systémom. Fotografie sa ukladajú na dvojicu kariet SDXC UHS II a možno ich ukladať vo formátoch JPEG, 14-bit. RAW alebo v 8-bit. TIF vďaka vnútornej kompresii v kamere z RAW. Snímač prístroja nie je stabilizovaný, k dispozícii je tak iba stabilizácia v objektívoch.

S fotoaparátom som mal na test trojicu pevných objektívov radu GF: GF 23 mm F4 R LM WR so svetelnosťou F4, ktorý má ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť k 35 mm políčku 18 mm, GF 63 mm F2,8 R WR so svetelnosťou F2,8 a s prepočítanou ohniskovou vzdialenosťou 50 mm a GF 110 mm F2 R LM WR so svetelnosťou F2 a prepočítanou ohniskovou vzdialenosťou 87 mm.

Poďme sa však pozrieť, ako sa fotoaparátom fotí a pre koho je vlastne určený. Strednoformátové systémy vo všeobecnosti nevynikajú v rýchlosti automatického zaostrovania. GFX 50R v tomto nie je výnimka. Zaostrovanie používa systém kontrastnej detekcie, čo znamená, že nie je také rýchle, a teda fotoaparát sa nehodí na fotenie rýchlych akčných športov a podobných motívov. Uplatnenie nájde hlavne u eventových fotografov, módnych fotografov, fotografov dizajnu a všade tam, kde je potrebné veľké zväčšenie fotografií, špičková ostrosť a výborné farebné podanie. Aj keď zaostrovanie neponúka špičkovú rýchlosť, je veľmi presné a dá sa naň bez problémov spoľahnúť, pri bežnom fotení teda nepotrebujete využívať ručné zaostrovanie. Čo sa mi na fotoaparátoch radu GX páči, je to, že celá filozofia ovládania je podriadená jednoduchosti a všetko, čo pri fotení potrebujete, máte ihneď a sústavne poruke. Nemusíte šmátrať niekde v menu, nemusíte hľadať žiadne čudné tlačidlá, každý jeden parameter, ktorý potrebujete nevyhnutne pri fotení, máte okamžite na mechanickom ovládači. Ak som uviedol, že zaostrovanie je pomalšie, neznamená to, že by nebolo možné prístrojom bežne fotiť. Overil som si to veľmi dobre na živom koncerte s efektovým osvetlením, kde si fotoaparát počínal veľmi dobre a nezaostrených záberov bolo vo výslednej práci minimum. Automatika si navyše výborne poradila aj v slabých svetelných podmienkach pri nastavení ISO 6400. Zaostrenie bolo bezproblémové a pomerne rýchle. To dokazuje, že ani ISO 6400 nie je pre tento fotoaparát žiadna hranica, za ktorú by ste sa museli báť ísť. Je to bežne použiteľná citlivosť, pri ktorej môžete fotiť bez strachu, že by fotografie trpeli zvýšeným šumom.

Fotoaparáty Fujifilm sú u fotografov veľmi obľúbené aj pre vynikajúce farebné podanie a možnosť imitovania rôznych filmových materiálov. Pri fotení s efektovým osvetlením ho prístroj dokáže nádherne zvýrazniť a výborne s ním pracovať. Toto osvetlenie potom vôbec nepôsobí rušivým dojmom, ale pekne dokresľuje atmosféru. Veľmi zaujímavé je aj fotenie nočných záberov, keď fotoaparát umožňuje nastavenie dlhých časov aj v automatickom režime, takže vy sa postaráte iba o nastavenie clony a hodnoty citlivosti ISO a fotoaparát automaticky nastaví dĺžku expozičného času. Viacero fotografov nad tým môže ohŕňať nosom, ale musím povedať, že toto ide fotoaparátu úplne fantasticky a podarili sa mi s ním vďaka tomu nádherné nočné snímky, ktoré sú presne naexponované. Nepotreboval som na to zbytočne niekoľko skúšobných snímok, aby som uhádol expozíciu. Fotoaparát jednoducho vždy zvládol hneď prvú. Možnosť ručného nastavenia je však, samozrejme, k dispozícii.

Výborne sa osvedčila aj výdrž batérie, ktorá má životnosť až 400 snímok. Grip sa k fotoaparátu nedodáva, ani sa s ním neuvažuje a v podstate by to bolo aj zbytočné. Prístroj sa vďaka dostatočnej veľkosti veľmi dobre drží. O spracovanie snímok sa stará výkonný X Procesor Pro. Fotenie touto novinkou je napriek väčším rozmerom zaujímavý zážitok. Výrobca navyše s cenou necelých 4500 eur za telo ponúka silnú konkurenciu profesionálnym zrkadlovkám. Pochopiteľne, fotoaparát nie je určený ako konkurencia športovým zrkadlovkám. Vďaka rýchlosti zaostrovania sa však hodí na všetky bežné príležitostné fotenia. Vynikajúci je do ateliérov a práve vďaka cene osloví aj nejedného profesionálneho svadobného fotografa, ktorý sa tým môže posunúť o kategóriu vyššie. Pravda je, že pokiaľ si výstupy z fotoaparátu porovnáte s profesionálnymi zrkadlovkami s rozlíšením okolo 50 Mpx, až pri priamom porovnaní s GFX 50R zistíte, aký obrovský rozdiel to môže byť. Ostrosť obrazu je na full frame zrkadlovkách oproti GFX 50R v podstate nedosiahnuteľná a veľa robia aj špičkové strednoformátové objektívy. Myslím si preto, že GFX 50R zamieša karty práve v týchto segmentoch a určite bude výborným doplnkom ako kompakt na cestovanie pre profesionálnych fotografov, ktorí pracujú s modelom GFX 50S. Pochopiteľne, rozprávať o strednoformátovom fotoaparáte ako o kompakte môže pôsobiť trochu groteskne, ale pravda je, že v danej kategórii ide naozaj o kompaktnú veľkosť. Fotoaparát navyše nie je veľmi ťažký, takže sa dá porovnávať s modelmi CANON 5DSR alebo NIKON D850. Objektívy, ktoré som mal k dispozícii, sú skutočne vynikajúce, majú nádhernú kresbu v celej ploche obrazu. GF 63 mm F2,8 R WR bol oproti ostatným dvom pri zaostrovaní o niečo pomalší, na druhej strane je to však asi najuniverzálnejší z týchto objektívov a bol aj najmenší a najľahší, takže som ho najradšej nosil na fotenie von. Mojím najobľúbenejším však bol GF110 s fantastickou svetelnosťou F2, s ktorým sa dali robiť naozaj úžasné portréty. Rád som s týmto objektívom fotil aj autá pri našich testoch a je až úžasné, ako dokážete celé auto nádherne oddeliť od pozadia. To veľmi ťažko dosiahnete s fotoaparátmi s menšími snímačmi. Trochu od veci výrobca pridal aj režim videa. Pôsobí to však tak, že si na marketingovom oddelení potrebovali spraviť čiarku. Video je z výrezu snímača s maximálnym rozlíšením 1080/30p a s dátovým tokom 36 Mb/s, teda s parametrami, ktoré dnes prekoná každý mobil. To však iba na okraj, ťažko si predstavovať niekoho, kto si kúpi stredný formát na video.

Fujifilm GFX 50R je z môjho pohľadu vynikajúci fotoaparát, ktorý kvalitou obrazu prekoná každú full frame zrkadlovku aj bezzrkadlovku. V súčasnosti v pomere ceny, kvality a výkonu bude na trhu ťažko hľadať konkurenciu.

Verdikt
Ak vám kvalita vašej zrkadlovky nestačí, GFX 50R ponúka cenovo podobnú náhradu, ktorá vás posunie o kategóriu vyššie.

Špecifikácie
Snímač CMOS 51,4 Mpx, 43,8 × 32,9 mm, Bayerova maska s primárnym farebným filtrom, FUJIFILM G mount, 14-bit. RAW, JPG, 8-bit. TIFF (konverzia RAW v kamere), video max. full HD (29,97p/25p/24p/23,98p), ISO 100 – 12 800 (50 – 102 400), TTL 256-zónové meranie, uzávierka 4 s. - 1/4000 s., elektronická až 1/16 000 s., X-sync 1/125 s., 3 sn./s., 8 sn. RAW v sérii, TTL Contrast AF jednobodové zaostrenie (3 × 3, 5 × 5, 7 × 7 zo 117 oblastí), hľadáčik OLED 3,69 Mpx, 3,2" výklopný v dvoch smeroch, dotykový LCD displej, 2,36 Mpx, Wi-Fi, USB 3.1 gen. 1, micro HDMI, 2,5 mm diaľková spúšť, rozmery: 160,7 × 96,5 × 66,4 mm, hmotnosť: 775 g (telo vrátane batérie a karty)

Cena
telo – 4499 EUR, GF 63 mm F2,8 R WR – 1599 EUR, GF 110 mm F2 R LM WR – 2999 EUR, GF 23 mm F4 R LM WR – 2799 EUR

Hodnotenie
+
Špičkový obraz, rozlíšenie, ovládanie, utesnená konštrukcia
- Nič podstatné

Kvalita fotiek: 100
Výbava: 100
Ovládanie: 100
Vyhotovenie: 100

Celkovo: 100

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
zrkadlovka fotoaparat Fujifilm GFX 50R bateria kvalita obraz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať