CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: HAMA - Nabíjačky s najnovším štandardom Quick Charge 4+

0

Spoločnosť Qualcomm je známa predovšetkým vysokovýkonnými procesormi Snapdragon, používanými hlavne v top modeloch smartfónov. Ich súčasťou je aj sofistikovaná technológia rýchleho nabíjania Quick Charge. Tá bola v najnovších generáciách procesorov Snapdragon 835 a 845 povýšená na verziu 4+. My sme mali možnosť otestovať prvé nabíjačky s touto technológiou dostupné na našom trhu z radu Hama Prime Line. Jedna z nabíjačiek je sieťová na 230 V a druhá autonabíjačka na 12/24 V. Obe používajú výstupný konektor USB-C a poskytujú maximálny výkon 27 W.

Štandard Qualcomm Quick Charge 4+ prináša niekoľko zásadných noviniek. Prvá z nich je zlepšená funkcia Dual Charge, ktorá využíva to, že sú v telefóne prítomné dva samostatné obvody na správu napájania. Vďaka tomu sa delí napájací prúd, čo vedie k celkovému zníženiu teploty batérie pri nabíjaní (až o 3 °C) a k ďalšiemu zníženiu času nabíjania. Inteligentné teplotné vyváženie úzko nadväzuje na Dual Charge, vďaka čomu je prúd presmerovaný vždy na chladnejšiu časť. Obmedzuje sa tým výskyt izolovaných miest s vyššou teplotou. Ďalšia novinka je ochranná vrstva, ktorá stráži teplotu krytu telefónu a konektora, čím predchádza možnému prehriatiu, skratom alebo poškodeniu konektora USB-C. Pri porovnaní s Quick Charge 4 ponúkne verzia + až o 30 % väčšiu efektivitu a až o 15 percent vyššiu rýchlosť nabíjania pri nižších teplotách, a teda s vyššou bezpečnosťou. Čas nabíjania z nuly na 100 % sa oproti predchádzajúcej generácii skráti z 1,5 až 2 hodín zhruba na 1 hodinu. Ďalšia zásadná výhoda Quick Charge 4+ je natívna podpora štandardu Power Delivery, čo rozširuje možnosť použitia nabíjačiek na množstvo zariadení, ako sú notebooky, tablety, fotoaparáty a veľa ďalších vrátane smartfónov s nahryznutým jablkom. Vzhľadom na výkon nabíjačiek až 27 W je dôležitá aj funkcia kontroly kvality kábla.

Zatiaľ čo dve nabíjačky od spoločnosti Hama sú vlastne prvé dostupné modely so štandardom QC 4+ na našom trhu, podporovaných zariadení zatiaľ veľa nie je. Testovali sme teda so smartfónmi HTC U12+ s podporou QC 4+, Samsung Galaxy Note 8 s podporou PD a notebookom Lenovo Yoga Book C930 s podporou PD. V prvých dvoch prípadoch sa nabíjanie dostalo na 18 W, pri Yoga Book na 19 W a zariadenia boli nabité rýchlejšie ako s originálnou nabíjačkou. Ani jedno zo zariadení tak nedokázalo využiť maximálny výkon nabíjačiek. Je však pozitívne, že nabíjačky majú rezervu výkonu aj pre zariadenia s väčšími batériami. Oba modely sa dodávajú bez kábla, na to treba myslieť už pri kúpe. Nabíjačky majú výstup USB-C, takže budete potrebovať kábel USB-C – USB-C. Odporúčam na kábli nešetriť a kúpiť certifikovaný model s podporou Power Delivery. Ináč sa vám môže stať, že výkonnejšie zariadenia bude nabíjačka nabíjať iba malým výkonom.

Verdikt
V súčasnosti najvýkonnejšie nabíjačky na našom trhu s podporou najnovších technológií.

Špecifikácie
Výkon nabíjania 27 W, max. prúd 3 A,  výstup USB-C, podporované štandardy, všetky verzie Quick Charge do verzie 4+, PD

Cena: 33,90 EUR (sieťová) / 29,90 EUR (do vozidla)

Zapožičal: Hama

Hodnotenie celkovo: 100 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Quick Charge nabijacka rychle nabijanie vydrz Hama

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať