Recenzia ADATA D41 - Pamäte lákajúce osvetlením RGB
Ceny operačných pamätí (RAM) pozvoľne klesajú. A hoci sú od historického minima z druhého kvartála 2016 stále poriadne vzdialené, rýchly 16-gigabajtový kit sa dá kúpiť už za 125 eur. Za pôsobivejšie moduly s pestrofarebnými LED si potom priplatíte zhruba dvadsať eur. Medzi najlacnejšie takéto vizuálne príťažlivé pamäte patria i XPG Spectrix D41, ktoré sú predmetom nasledujúceho rozboru.
XMP (2.0), inými slovami, frekvencia a časovanie, ktoré testované RAM garantujú, sú nastavené na 3000 MHz s CL16 (presnejšie 16-18-18-38). S takýmito parametrami do výkonnejších zostáv zapadnú dobre, no konečná kvalita modulov sa vždy odvíja od osadených čipov a ich vlastností. V tomto prípade sú osadené jednostranne, ide o single-ranky.
Pamätové čipy pochádzajú z tovární Samsungu, čo v prvom rade znamená výbornú kompatibilitu i s procesormi AMD Ryzen s integrovaným grafickým jadrom. Tie si s niektorými čipmi stále nerozumejú ani popri najaktuálnejšom mikrokóde. Z tohto pohľadu sú tieto pamäte výbornou voľbou napríklad pre APU R5 2400G s Vega 11, s ktorým perfektne fungujú.
Medzi pamäťovými čipmi a chladiacim krytom je vložka so silným lepidlom odvádzajúca teplo
Druhá vec je, do akej miery možno zvyšovať frekvencie (nad rámec XMP) či znižovať časovanie. A nelichotivý je fakt, že pri takomto manuálnom ladení ďaleko nezájdete, respektíve nedostanete sa vôbec nikam. Za predpokladu, že zachováte bezpečné prevádzkové napätie (1,35 V), o pretaktovaní nemôže byť reč. Aj 3100 MHz s CL17 (čo je, mimochodom, maximum, pri ktorom pamäte prejdú POSTom) je nestabilných. Neúspešné sú i pokusy o zníženie časovania pri inak továrenských 3000 MHz. Rezerva tu nie je žiadna, k pádom sprevádzaným modrou smrťou dochádza už i pri znížení o stupienok (15-16-16-36), takže pokusy o akékoľvek ďalšie úpravy nemajú význam. To, samozrejme, nemusí znamenať nič zlé. Väčšina používateľov funguje na „automatike“ s aktivovaným XMP.
Veľmi silná konkurencia sú 3200-megahertzové Viper RGB od Patriotu, takisto postavené na čipoch Samsungu. Stoja rovnaké peniaze a pritom sú v základe o trochu rýchlejšie a dá sa nimi aspoň trochu hýbať. V absolútnych číslach zvládnu stabilne o 333 MHz (efektívne) viac. Uprednostniť tak Spectrix D41 má zmyslel azda len z estetických dôvodov. Na rozdiel od čiernych/bielych Viperov sa červené vyhotovenie lepšie hodí k vybraných základným doskám s červenými prvkami.
Za zmienku stojí i nadpriemerná pevnosť spracovania tela, čo nebýva samozrejmosť. Tu držia bočné chladiče i vrchný svetlovod pospolu naozaj ukážkovo. Okrem vlastného šikovného obslužného softvéru XPG RGB Sync na ovládanie LED sú podporované i všetky kľúčové aplikácie tretích strán.
Mimochodom, D41 sú vysoké 45 mm – premerajte si tak, či nebudú kolidovať s vaším procesorovým chladičom.
„Zaujímavá alternatíva do počítačových zostáv, v ktorých hrá významnú rolu i pekný vzhľad.“
Plusy/mínusy
+ Prijateľná cena, úplná kompatibilita so všetkými procesormi AMD, pestré možnosti prispôsobenia RGB LED
- Žiadne možnosti manuálneho pretaktovania
Cena/výkon: 90 %
Výkon: 80 %
Pretaktovanie: 60 %
Vyhotovenie: 90 %
Cena: 150 EUR
Hodnotenie: 80 %
Zobrazit Galériu