Recenzia EK-MLC Phoenix - Vodník s pumpou v radiátore
Firma EKWB je líder medzi výrobcami komponentov pre modulárne kvapalinové chladiče. Takéto systémy sú však pomerne zložité na montáž a uplatnia sa skôr v radoch nadšencov. Bežní používatelia viac vyberajú zo súprav typu all in one, ktoré sa už dodávajú vcelku a sú nerozoberateľné. To má nevýhodu v tom, že takéto chladiče sa nedajú nijako rozširovať a takisto mávajú slabší chladiaci výkon. Inovatívne riešenie EKWB spája to najlepšie z oboch svetov.
Pod značkou Phoenix sú dostupné samostatné moduly na procesor, grafickú kartu a zvlášť je aj radiátor. Inštalácia je však v tomto prípade mimoriadne jednoduchá. Po výbere správneho radiátora (od najmenšieho 140 mm po dlhý 360 mm) a bloku alebo blokov (ak chcete chladiť kvapalinou aj grafiku) tieto komponenty do uzatvoreného okruhu pospájate počas piatich sekúnd pomocou zacvakávacích spojok. A vďaka ich šikovnému izolačnému mechanizmu sa pri rozpájaní nevyžaduje ani vyprázdňovanie. Ventil na doplnenie kvapaliny tu však je.
Záber na puzdro čerpadla integrované na vstupe do radiátora
Pozoruhodné je nekonvenčné umiestnenie čerpadla. Obyčajne býva integrované v bloku, v tomto prípade je zabudované do radiátora. Neprenáša tak na procesor žiadne (nežiaduce) vibrácie. A obavy, či radiátor nerozozvučí skrinku, sa ukázali ako neopodstatnené. Chvenie je zanedbateľné a aktívnu účasť takmer nerozpoznáte ani rukou na puzdre pumpy. Na druhej strane treba poznamenať, že použitá EK-SPC 60A 12V s prietokom 450 litrov za hodinu patrí skôr k tým slabším pumpám. Otázkou do testov tak bolo, kam sa tento chladič zaradí výkonnostne.
Testy okruhu s 240-milimetrovým radiátorom som realizoval na pretaktovanom procesore Core i7-5930K@4,5 GHz (Vcore 1,275 V) so spotrebou okolo 250 W. Teploty pri maximálnych otáčkach (2× asi 2200 ot./min) za sprievodu nepríjemne vysokej hlučnosti nepresiahli (pri vstupnej teplote 21 °C) 72 °C.
K výraznému zhoršeniu nedošlo ani po stiahnutí ventilátorov na prijateľnejšiu hlučnosť. Pri porovnateľných decibeloch však nad „obyčajným vodníkom“ Corsair H100i Pro alebo nad populárnym vzdušným chladičom Noctua NH-D15 veľmi nevyčnieva a k dobru má 2 – 3 °C, a to za dva až trikrát vyššiu cenu. Použitie čisto na chladenie procesora tak cenovo nie je ktovieako výhodné.
Panel na správu napájania a reguláciu všetkých aktívnych prvkov
Súprava EKWB Phoenix začína byť zaujímavá až v konfigurácii, keď „pod vodou“ zapojíte aj výkonnú grafiku. Tá teplotu chladiaceho média/kvapaliny dramaticky nezvýši. Podpora blokov (mimochodom, všetky sú full-cover, teda i s chladením napájacích obvodov) je pritom široká – vrátane toho na AMD Vega64, podpory GeForce RTX sa azda dočkáme čoskoro, tie v ponuke zatiaľ chýbajú. Na záver ešte treba pochváliť hadice potiahnuté textíliou a prvotriedne dielenské spracovanie, ktoré tak trochu uisťuje, že ste si kúpili prémiový kus hardvéru.
„Dostatočne účinné chladenie na pretaktované procesory a najvýkonnejšie grafické karty zároveň.“
Plusy/mínusy
+ Slušný chladiaci výkon, tichá pumpa, jednoduchá inštalácia, rýchle a pohodlné zapojenie i bloku na grafiku, luxusné vyhotovenie
- Vysoká cena, slabší pomer cena/výkon
Cena/výkon: 70 %
Účinnosť: 90 %
Kompatibilita: 100 %
Spracovanie: 100 %
Cena: 264 EUR
Hodnotenie: 90 %
Zobrazit Galériu