CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Reproduktor Sony SRS-RA5000 s 360° zvukom

1

Neobvyklý dizajn tohto reproduktora s 360° priestorovou reprodukciou ako keby hovoril: umiestnite ma pokiaľ možno niekam blízko stredu miestnosti na podlahu, alebo nejaký nízky stolík, či iný kus nábytku. Dominantou dizajnovou črtou sú tri reproduktory na hornej strane, rozmiestnené v 120° uhloch tak, že smerujú takmer nahor s miernym náklonom na príslušnú stranu. Ich mriežky sú v elegantnej farbe mosadze.

Zdroj: Sony

Tieto tri akustické meniče s priemerom 46 mm určené na vytvorenie priestorového zvuku tak priamo, ako aj odrazom od stropu dopĺňa ďalšia trojica strednotónových reproduktorov s rovnakým priemerom, ktoré sú rovnako rozmiestnené pod 120° uhlami, avšak smerujú do strán. Reprodukciu basov má na starosti nízko tónový reproduktor s priemerom 70 mm, ktorý smeruje nadol a je doplnený basreflexovou trubicou vyvedenou dole v zadnej časti. Pojem vpredu, alebo vzadu je u takto dizajnovo symetrického reproduktora vôbec problematický, preto by mal byť reproduktor natočený k miestu odkiaľ ho budete počúvať hranou na ktorej je v hodnej často logo Sony. Na ovládanie slúžia dve skupiny dotykových ovládacích prvkov na bočných stranách pomysleného trojuholníka tela reproduktora blízko hornej hrany. Nie je to veľmi praktické, ale zvyknete si. Telo reproduktora je pokryté hrubou priezvučnou látkou. Externý napájací zdroj s výkonom 120 W sa pripája zospodu.

Po umiestnení reproduktora na vhodné miesto je potrebné aktivovať automatickú kalibráciu.  V jej priebehu bude z každého reproduktora zahraté séria impulzov rôznej frekvencie a vstavanými mikrofónmi bude zosnímaná odozva. Tak si reproduktor zmapuje priestor v ktorom je umiestnený a signálový procesor potom pri reprodukcii bude prispôsobovať zvuk z jednotlivých reproduktorov, aby dokonale vyplnil priestor. Nastavenie, hlavne ak chcete využívať streamovacie služby a služby hlasových asistentov Google Home a Amazon Alexa je trochu zdĺhavejšie, ale v mobilnej aplikácii od Sony, alebo Google Home to pri troche trpezlivosti zvládnete. Nastavenie WiFi pripojenia sa mi podarilo až na tretí pokus. Vstavané mikrofóny na hornej strane slúžia len na kalibráciu, na prípadné zadávanie hlasových povelov pre Alexu, či Google Home musíte použiť smartfón, alebo iné zariadenie.

Zdroj: Sony

Reproduktor môžete spárovať zo zariadením z ktorého chcete prehrávať hudbu buď cez Bluetooth a vtedy môžete využiť kodeky AAC a SBC. U produktu Sony by som očakával aj kodek LDAC, avšak SRS-RA5000 tento kodek a taktiež ani AirPlay2 nepodporuje. Je to však do značnej miery vykompenzované  možnosťou prenosu zvuku cez rozhranie Chromecast. Výrobca síce neudáva ani výkon, ani frekvenčný rozsah. Výkon sa dá odhadnúť podľa napájacieho zdroja, ktorý dodá 120 W, ak zoberieme do úvahy spotrebu elektroniky a vysokú účinnosť zosilňovača v triede D, tak celkový trvalý výkon vychádza na približne 90 W. Na príjemné počúvanie aj vo väčšej miestnosti však bohato stačí 50 – 60 % nastavenie úrovne hlasitosti. 

Priestorová 360° reprodukcia má svoje výhody aj nevýhody. Pri počúvaní hudby, hlavne u koncertných nahrávok navodí dojem, ako keby ste boli priamo na scéne medzi účinkujúcimi. A v tom je pri počúvaní hudby niekedy problém. Koncerty totiž počúvate tak, že ste v určitej vzdialenosti pred pódiom a albumy, ktoré umelci nahrali v nahrávacích štúdiách je mixovaná tak aby dobre znela z klasicky rozmiestnených stereo reproduktorov, prípadne zo slúchadiel. Preto mi reprodukcia albumov, ktoré dobre poznám a často počúvam na klasickej stereo zostave pripadala zvláštna. Aj keď v mnohých prípadoch subjektívne možno lepšia, ale zvláštna. U skladieb, ktoré som počúval prvý krát som si reprodukciu vychutnával, pretože som nepoznal ich zvukový aranžmán a myslel som si, že to takto má byť. Úplne iná je situácia v prípade filmov, tam sú priestorové efekty veľmi plastické a rozdiel po zapnutí priestorového rozšírenia odrazom zvuku od stropu je najmarkantnejší. Napokon rovnaký princíp odrazu nahor nasmerovaného zvuku od stropu využívajú aj soundbary s priestorovým zvukom.

Zdroj: Sony

Vyskúšal som počúvať aj niekoľko skladieb vo formáte 360 Reality Audio zo streamovacej služby. Počúvanie hudby v tomto priestorovo orientovanom formáte je indikované zelenou LED v spodnej časti. Priamo ju nevidíte, ale jej svetlo sa efektne odráža od podlahy. Vynikajúco znie napríklad džez, hlavne také skladby, ktoré som doteraz nepočúval v  stereofónnej verzii. Potom som si tieto skladby v klasickej  stereo verzii vypočul aj na mojej pomerne kvalitnej stereo zostave a v takomto podaní sa mi subjektívne páčili rovnako, ak nie viac. Rovnako ako zo zvukom je to aj s cenou. Za 550 eur môžete mať pár kvalitných aktívnych regálových reprosústav.


Verdikt: Moderný reproduktor s 360° priestorovým zvukom a bohatou konektivitou. Najlepšie si na nich vychutnáte hudbu vo formáte 360 Reality Audio, ktorý podporuje aj Tidal, či Deezer.  

Technické parametre: Spotreba 55 W, Bluetooth profil A2DP, AVRCP, SPP, kodek SBC, AAC; WiFi 802.11abgn Rozmery 235 x 329 x 225 mm, hmotnosť 4,9 kg; Cena 550 eur

+ výborný 360 stupňový priestorový zvuk, variabilita pripojenia

- Iné podanie priestoru u stereo nahrávok než na stereo reproduktoroch

Hodnotenie 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Sony SRS-RA5000 360 Reality Audio

1 komentár

ten obrazok je super reakcia na: Reproduktor Sony SRS-RA5000 s 360° zvukom

31.5.2021 12:05
len netusim co chce znazornit, zeby balisticku krivku ktorou sa siri zvuk??? :-)))))
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať