CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Revolučný materiál by mohol prekonať limity tradičných solárnych panelov

0

Objav japonských výskumníkov by mohol urobiť solárne panely efektívnejšími ako kedykoľvek predtým. Tradičné solárne panely totiž narážali na strop, pokiaľ ide o to, koľko slnečného svetla dokážu premeniť na elektrinu. No teraz je tu materiál so zvláštnym názvom alfa-fázový selenid india (α-In2Se3), ktorý v porovnaní s bežnými solárnymi článkami dokáže zachytiť a využiť viac slnečného svetla, ktoré naň dopadá.

Ide o fascinujúci jav známy ako objemový fotovoltický (bulk photovoltaic – BPV) efekt. V materiáloch bez vnútornej symetrie sa môžu elektróny excitované svetlom koherentne pohybovať v určitom smere, čím sa vytvárajú „posunuté prúdy“ a vzniká BPV efekt. Hoci sa predpokladalo, že alfa-fázový selenid india je potenciálnym kandidátom na demonštráciu tohto javu, experimentálne sa ešte neskúmal.

S_1124 T Gaming Advertisement

Nedávne experimenty výskumného tímu na univerzite Shinshu ukázali, že tento materiál funguje niekoľkokrát lepšie ako iné podobné technológie. Vedci vytvorili vrstvené zariadenie s α-In2Se3 medzi dvoma grafitovými vrstvami ako elektródami. Generované prúdy z pôsobenia svetla merali pomocou zdroja napätia a ampérmetra. Posun prúdov vo vrstve α-In2Se3 v smere mimo roviny sa potvrdil prostredníctvom testov s rôznymi napätiami a frekvenciami svetla.

Prielomový efekt BPV sa pozoroval v širokom rozsahu svetelných frekvencií. Efektívnejšie panely znamenajú, že na napájanie našich domácností a firiem ich potrebujeme menej, vďaka čomu je čistá energia cenovo dostupnejšia. Takisto to znamená, že z rovnakého priestoru dokážeme vyrobiť viac čistej elektriny. Hoci je tento objav ešte len v laboratórnej fáze, predstavuje významný krok smerom k solárnej technológii novej generácie. Vedci sú optimistickí a veria, že ich zistenia urýchlia vývoj lepších a lacnejších solárnych panelov v nasledujúcich rokoch.

Zdroj: thecooldown.comtechexplorist.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať