CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Riotoro Bifrost 240: Kontroverzný kvapalinový chladič

0

Procesorové chladiče na báze uzavretého okruhu s cirkulujúcou kvapalinou sú dnes v móde. Preto nečudo, že ich vyrába jeden výrobca za druhým. Každý sa snaží o nejakú pridanú hodnotu, ktorou bude charakteristický práve ten jeho „vodník“.

Čiastkových kritérií, ktoré musí kvapalinový chladič spĺňať na istú úroveň, aby sme ho mohli odporúčať, je hneď niekoľko. A práve Bifrost 240 od Riotoro je exemplárny prípad, na ktorom to preberieme zaradom. Vo väčšine vecí si počína výborne, potom je tu však jedna jediná, pre ktorú si tento chladič asi najskôr nekúpite.

Základom je najčastejšie používaný formát radiátora 240 mm. Zväčša preto, že sa zmestí do väčšiny skriniek a súčasne má stále veľkú vyžarovaciu plochu rebrovania. Hrúbku má 27 mm, čo je takisto kompromis medzi množstvom materiálu, ktorý prijíma teplo z procesora, a tým, aby za čelným panelom v žiadnej skrinke nekolidoval typicky s diskovým košom. Rebrovanie je z hliníka, čo vzhľadom na medený blok nie je ideálne (pretože to podnecuje ku galvanickej korózii), no pri lacnejších vodníkoch sa tomu nevyhnete a treba počítať s tým, že nevydržia „večne“.


Rotor ventilátora má netradičný okraj prechádzajúci kolom dokola cez konce lopatiek. Cieľom bolo zrejme obmedziť nežiaduce turbulentné prúdenie vnútri radiátora. Takáto kozmetika však týmto mimoriadne hlučným ventilátorom nepomôže.

Keď už sme spomenuli blok, respektíve základňu, jej obdĺžniková kontaktná plocha je naozaj nadrozmerná, čo je dobré. Je to z dôvodu kompatibility s procesormi AMD Threadripper, ktoré sa takisto vyznačujú veľkým tepelným rozvádzačom. A pretože vodných chladení, ktoré ich plochu prekryjú, je ako šafranu. Plusové body si Bifrost pripisuje i za kultivovaný chod pumpy. Tá len prirodzene jemne vrčí, ale patrí k tomu tichšiemu, čo sa do bezúdržbových vodníkov dáva. Tichší chod dokonca ani neznamená funkčné obmedzenia. Na minimálnych otáčkach ventilátorov totiž chladič s rezervou zvláda i 175 W procesora Ci9-9900K (teploty okolo 65 °C) a je pripravený na pretaktovanie.

A tu sa už dostávame k tomu háčiku, prečo je tento zatiaľ ukážkový chladič kontroverzný, ako o ňom uvádza titulok článku. Všetky dobré vlastnosti zabíjajú zbytočne hlučné ventilátory a obzvlášť neoptimalizovaná regulácia PWM. Otáčky pri jej 0-percentnej intenzite sú okolo tisícky (t. j. z 25 cm asi 43 dBA), nižšie sa dostanete iba fixne, cez pevnú voltáž, a i to iba symbolicky – o nejakých sto otáčok. Vysoká hlučnosť sa skladá z dvoch zložiek – aerodynamickú sprevádza vrčiaci zvuk motorčeka. Na použiteľnú prevádzku teda nezostáva nič iné ako tieto neskrotné ­ventilátory po kúpe vymeniť.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký chladiaci výkon, jednoduchá montáž, široká kompatibilita so skrinkami, päticami i pamäťami, prijateľná cena
- Hlučné ventilátory s vysokými minimálnymi otáčkami a nepríjemnou charakteristikou hluku

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 90 %
Kompatibilita: 100 %
Spracovanie: 90 %
Tichosť: 40 %
Celkovo: 80 %

• Cena: 84 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Riotoro Bifrost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať