S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Club3D CSV-6400: Viac displejov i cez mobilné grafiky

0

Notebooky a rôzne minipočítače sa okrem iného vyznačujú i tým, že majú často iba jeden, nanajvýš dva obrazové výstupy. Vyšším počtom sa vybavujú iba špecializované počítače, ktoré sú vyložene konštruo­vané na prácu s viacerými displejmi. Takto vybavených konfigurácií je však minimum.

Za bežných okolností budete na pripojenie troch či štyroch monitorov potrebovať rozdeľovač. Ten má v ponuke aj firma Club3D. Než sa na vec pozrieme podrobnejšie, je dôležité poznamenať, že tento produkt mieri hlavne na rôzne podnikové stanice, pretože pracuje s konektormi DisplayPort. Tie sa bežne v multimediálnych notebookoch ani v kancelárskych barebonoch (typu Intel NUC) nepoužívajú.

V skutočnosti ide o malú škatuľku, ktorá má na jednej strane na krátkom chvostíku jeden DP (samca na výstup grafického jadra) a na druhej strane štyri samice. Do tých sa už pripájajú jednotlivé zobrazovacie jednotky, ktoré rozhranie DisplayPort podporujú.

Rozbor elektroniky prezrádza, že tento rozdeľovač je postavený na troch radičoch MegaChips STDP4320. Okrem duplikovania obrazu na všetky konektory je každý z nich schopný práce v rozšírenom režime. To však už vždy iba s dvoma monitormi. V prvom rade ide o splitter, teda rozdeľovač jedného výstupu na štyri identické. 

Zariadenie pracuje so štandardom DisplayPort vo verzii 1.2a s priepustnosťou zodpovedajúcou 4K@60 Hz s 30 bit/px. Tú medzi kanály CSV-6400 prerozdeľuje, čo znamená, že pokiaľ chcete pripojiť a používať štyri monitory, pri štandardnej obnovovacej frekvencii obrazu 60 Hz vás nepustí cez rozlíšenie full HD. A ak potrebujete pripojiť k svojmu notebooku monitory s rozlíšením 4K (3840 × 2160 px), nepochodíte ani s dvoma. Ledaže by ste sa uskromnili s nekomfortnými 30 Hz.

Pri zachovaní plynulých 60 Hz však možno pripojiť dva s rozlíšením QHD (2560 × 1440 px) a jeden FHD (1920 × 1080 px). Úzkym hrdlom je na dnešné pomery už zastaraný DisplayPort. Na jednej strane je fakt, že integrované GPU Intelu i AMD takisto končia na podpore tohto štandardu, no podnikové Thinkpady s grafickými kartami NVIDIA Quadro používajú už DP v1.4. A ten už podporuje 8K@60 Hz s 30 bit/px.


Detail na jednu z troch riadiacich jednotiek (MegaChips STDP4320) skrývajúcich sa pod kapotou Club3D CSV-6400

Funkčne inak nemám k CSV-6400 výhrady. Prevádzka je stabilná a počas testovania neboli  zaznamenané žiadne nedostatky – nijaké chyby v obraze/zvuku a podobne. Synchronizácia zobrazení na všetkých monitoroch je bezchybná a oproti priamemu zapojeniu jedného monitora sa nezvýšil ani input lag (testované s metrovými káblami Club3D CAC-2067). Chvályhodné je takisto to, že oproti svojmu predchodcovi už nevyžaduje adaptér a stačí mu napájanie zo štandardného portu USB.

PLUSY, MÍNUSY:

+Možnosť pripojenia až štyroch monitorov, podpora rozšírenia obrazoviek, minimalistické rozmery, pevné vyhotovenie, napájanie z portu USB
- Vzhľadom na relatívnu jednoduchosť zariadenia pomerne vysoká cena

Cena: 117 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať