Röntgenové lúče selektívne ničia bunky mozgového nádoru
Výskumníci z Nanyang Technological University v Singapure vyvinuli novú terapiu, ktorá využíva nízke dávky röntgenového žiarenia na aktiváciu zlúčeniny nazývanej molekulárna rádiová dosvitová dynamická sonda (molecular radio afterglow dynamic probe – MRAP) v bunkách mozgových nádorov. MRAP po aktivácii röntgenovými lúčmi produkujú voľné radikály, ktoré ničia rakovinu a účinne zastavujú rast nádoru.
Dôležité je, že táto terapia sa selektívne zameriava na nádorové bunky mozgu a ničí ich, pričom zdravé bunky zostávajú nezasiahnuté. Na myšacích modeloch glioblastómu, rýchlo rastúceho mozgového nádoru s nízkou mierou prežitia, prestali nádory injektované MRAP a ožiarené nízkymi dávkami röntgenového žiarenia rásť a liečené myši prežívali dvakrát dlhšie ako neliečené.
MRAP neprodukovali voľné radikály ani vedľajšie účinky v zdravých bunkách a nakoniec sa vylúčili v odpade zvierat. Výskumníci plánujú ďalej hodnotiť bezpečnosť a účinnosť MRAP na väčších predklinických modeloch predtým, ako prejdú k pokusom na ľuďoch. Pracujú aj na zlepšení schopnosti MRAP zamerať sa na rakovinové bunky a posilniť imunitný systém, aby sa zabránilo opakovanému výskytu rakoviny. Štúdia bola uverejnená v časopise Nature Materials.
Zdroj: newatlas.com.