S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Rozhovor: Alena Kanabová / Prvá „Žena v IT“

0

Špeciálne ocenenie zamerané na ženy pôsobiace v IT sektore tento rok po prvý raz zorganizovala organizácia Aj Ty v IT. Jedna z kategórií súťaže mala názov Žena v IT. Kritériá, na základe ktorých odborná porota vyberala finalistky, boli naozaj náročné. Mali preukázať vysokú mieru excelentnosti, inovácie, líderstva a aktívne sa snažiť o väčšiu rozmanitosť v IT priemysle v posledných piatich rokoch.

S_1124 T TABS10 Advertisement

Víťazkou prvého ročníka súťaže sa v tejto kategórii stala Alena Kanabová. Počas svojej vyše 25-ročnej kariéry pracovala pre lokálnych aj zahraničných klientov globálnej poradensko-technologickej firmy Accenture v oblastiach firemného poradenstva a systémovej integrácie. Podieľala sa na realizácii významných transformačných programov a v súčasnosti je zodpovedná za projekty v oblasti zdravotníctva a verejnej správy v rámci regionálneho technologického centra Accenture. Ako líderka pre firemné občianstvo je zároveň zodpovedná za lokálne aktivity firmy s pozitívnym spoločenským dosahom. Je aktívnou ambasádorkou diverzity a inklúzie v pracovnom prostredí. Je členkou správnych rád vzdelávacích organizácií Teach a Dasato. Okrem toho je členkou rady riaditeľov Americkej obchodnej komory na Slovensku, kde pôsobí ako podpredsedníčka výboru pre spoluprácu súkromného a akademického sektora. Spýtali sme sa jej na skúsenosti z práce v IT sektore a postavenie žien, ich ochotu pracovať v tejto oblasti a aj na to, prečo stále tak málo žien v oblasti IT pracuje.

NXT: Ste prvou laureátkou novej ceny Ženy v IT. Čo to pre vás znamená?

Alena Kanabová: Ocenenie si nesmierne vážim a zároveň nebudem skrývať, že ma to aj ľudsky veľmi potešilo. Pre mňa osobne to nie je len o tom, že som jednou zo žien, ktoré sa dokázali úspešne uplatniť v IT odvetví na Slovensku. Vnímam ho ako signál, že energia, ktorú som za posledné roky vložila do rôznych iniciatív na podporu žien v IT a zvýšenia ich zastúpenia v tomto odvetví, ale aj celkovo do oblasti rozvoja digitálnych zručností v rámci rôznych cieľových skupín, je viditeľná. Prináša to, samozrejme, aj istý pocit zadosťučinenia, že niekto ocenil veci, do ktorých roky s vášňou investujem svoj čas popri práci.

NXT: Prečo má takéto ocenenie zmysel? Prečo na Slovensku chýbalo?

Alena Kanabová:  Keď som sa dozvedela, že sa takéto ocenenie chystá, uvedomila som si, že napriek tomu, že sa na Slovensku viac ako dve desaťročia pohybujem v IT odvetví, vnímam skutočne málo žien, ktoré by boli verejne viditeľné a známe ako jeho reprezentantky. Na to, aby ženský talent prirodzenejšie prúdil do sveta informačných technológií, potrebujeme hovoriť viac o úspešných príbehoch žien v IT. Potrebujeme aj v rámci širšej verejnosti vnímať ženské vzory, ktoré majú potenciál inšpirovať dievčatá a ženy, aby vôbec uvažovali o kariére v tomto odbore. Žiaľ, podobne ako v iných odboroch, kde dominujú muži, majú ženy skrátka menšiu príležitosť byť viditeľné a navyše aj oceňované.

NXT: Také projekty, ako robí Aj Ty v IT, nepochybne pomáhajú meniť Slovensko k lepšiemu. Ako to vnímate vy?

Alena Kanabová: My v Accenture sme v Aj Ty v IT našli jedného z kľúčových partnerov, v spolupráci s ktorými môžeme realizovať našu stratégiu v oblasti firemného občianstva, zameranú na rozvoj zručností potrebných na uplatnenie sa na pracovnom trhu v digitálnej dobe. Zároveň sa im darí otvárať aj dialóg s ďalšími firmami, pre ktoré rodová diverzita nebola v minulosti možno takou prioritou ako pre nás. Na jednej strane je skvelé, že neúnavne vysvetľujú, prečo vlastne je vyrovnanejšie zastúpenie pohlaví v IT odvetví dôležité a prínosné. Snažia sa nabúrať stereotypné vnímanie IT ako odvetvia vhodného skôr pre mužov. Na druhej strane som mala možnosť vidieť aj príklady konkrétnych dievčat a žien, ktorým ich programy doslova zmenili život, lebo ich buď nasmerovali k štúdiu, alebo aj ku kariére v IT. Už len pre tieto jednotlivé úspešné príbehy (niektoré z týchto žien sú aj mojimi kolegyňami) hovorím úplne bez zaváhania, že takéto organizácie menia krajinu a spoločnosť k lepšiemu.

Osobne spolupracujem s viacerými neziskovými organizáciami, ktoré pôsobia v oblasti vzdelávania a konkrétne rozvoja digitálnych zručností v rôznych cieľových skupinách, a trúfam si povedať, že do veľkej miery v tomto výrazne dopĺňajú alebo niekedy dokonca úplne suplujú aktuálne možnosti formálneho vzdelávacieho systému, resp. štátu.

NXT: Čo by ste odkázali mladým dievčatám, ktoré premýšľajú o budúcnosti a nad kariérou v IT, ale okolie ich od IT odhovára?

Alena Kanabová: Nech do toho rozhodne idú. IT je fascinujúce a dynamické odvetvie. Informačné technológie zásadne zmenili a menia náš svet. Navyše má široké možnosti zmysluplného pracovného uplatnenia sa s veľmi slušným ohodnotením a vysokou mierou flexibility. Je to výhodné napríklad aj vtedy, keď chcú efektívne skĺbiť rodinný a pracovný život. Ak im chýba na to podpora doma alebo v škole, nech ju hľadajú inde – napríklad práve v komunitách okolo organizácií ako Aj Ty v IT.

NXT: Ako konkrétne sa dajú búrať predsudky?

Alena Kanabová: Ak máme na mysli búranie predsudkov vo všeobecnosti, to sa začína osvetou zameranou na rôznorodé cieľové skupiny. Najdôležitejší sú v tom určite rodičia, ktorí majú rozhodujúci podiel na nasmerovaní dievčat na konkrétnu kariérnu cestu. Pracovať však treba aj s učiteľmi. Dôležité je totiž podporovať dievčatá v ich záujme o IT a odbory STEM už od mladého veku. Často sa totiž záujem o takéto smerovanie stratí u dievčat v čase puberty, keď si prestávajú veriť, začínajú sa porovnávať s chlapcami, získavajú dojem, že za nimi zaostávajú, a odradí ich to od uberania sa smerom k IT... Potom sú tu aj samotné dievčatá a ženy. Verejné kampane a príklady úspešných žien v IT určite tiež pomáhajú búrať stereotypy a ukazujú, že schopnosti a talent nemajú pohlavie.  

Ak máme na mysli predsudky priamo v rámci IT odvetvia, s ktorými sa, žiaľ, takisto ešte stále stretávame rovnako ako s nepochopením, prečo vôbec existuje snaha mať v IT viac žien, najefektívnejšie pomôže osobná skúsenosť. Čím viac pozitívnych skúseností budú mať študenti IT odborov so šikovnými spolužiačkami alebo muži v IT so ženskými kolegyňami, tým menej budú mať predsudkov a pochybností o tom, či majú ženy v IT svoje miesto a prečo ich tam chceme mať viac.

NXT: Prečo je potrebné, aby si vedenie spoločnosti uvedomilo, že ženy v pracovnom kolektívne potrebuje?

Alena Kanabová: Vo firemnom prostredí je to téma, ktorá je na stole dlhšie – konkrétne u nás v Accenture na Slovensku sme sa začali systémovo venovať potrebe vytvárania inkluzívneho prostredia pre ženy pred 20 rokmi. Bolo to vyvolané potrebou udržať si ženský talent v kontexte meniacich sa životných situácií našich žien – práve v tom období sme mali prvú generácia kolegýň vrátane mňa, ktorá sa začala vracať po rodičovských dovolenkách do práce. Videli sme následne viacero z nich odísť, lebo nemali priestor skĺbiť prácu so svojou predstavou rodinného života. Nechceli sme o ne ďalej prichádzať, preto sme začali robiť opatrenia napríklad v oblasti flexibilného pracovného času alebo práce z domu, ktoré iné firmy – aj v rámci IT sektora – začali zavádzať až s významným časovým odstupom. Ako prví na Slovensku sme mali napríklad aj detský kútik s opatrovacou službou. A v konečnom dôsledku išlo o benefity, z ktorých následne ťažili aj muži. Ale na začiatku toho celého stojí pochopenie, prečo to vlastne robíme – prečo chceme, aby žien bolo vo firme ešte viac. A to súvisí s tým, že vedenie firmy musí rozumieť tomu, ako diverzita prospieva samotnej firme. Je skvelé, že veľa firiem toto už pochopilo. No je pravda, že nie vždy sprevádzajú deklarovaný úmysel o väčší podiel žien vo firme aj konkrétne kroky s jasným výsledkom. Vidíme to napríklad pri zamestnávaní žien, ktoré absolvovali nejaký typ kurzu neformálneho vzdelávania, aby získali zručnosti potrebné na zamestnanie sa v IT odvetví. Tieto ženy potrebujú dostať šancu a priestor, aby nabrali aj praktické skúsenosti, a nie je veľa firiem, ktoré sú pripravené dať im šancu s vedomím, že budú musieť do nich ešte „zainvestovať“, aby dosiahli požadovanú úroveň znalostí a skúseností.

NXT: Naozaj sa ženy stále boja IT? Ak áno, ktoré a prečo?

Alena Kanabová: Vedecky je dokázané, že ženy v žiadnom prípade nemajú menšie schopnosti ako muži na to, aby sa v IT uplatnili, a to aj v čisto technických rolách. O tomto by sa takisto mohlo hovoriť viac. Navyše IT je odvetvie, ktoré je opradené rôznymi mýtami. Dievčatá a ženy ho často považujú za oblasť, ktorá by im neumožnila dostatočne využiť kreativitu alebo komunikačné schopnosti. Spája sa to aj s nepochopením možností a rôznorodosti rolí, ktoré IT ponúka. Okrem toho tu máme hlboko zakorenené rodové stereotypy a vnímanie toho, ktoré povolania sú pre ženy vhodné a ktoré nie – to z IT robí niečo, čo dievčatá a ženy odstraší a vydajú sa radšej iným smerom.

Pritom práve odvetvie IT má obrovské možnosti zmysluplného pracovného uplatnenia sa pre ženy, a to s veľmi slušným finančným ohodnotením a vysokou mierou flexibility, čo je výhodné napríklad aj vtedy, ak chcete efektívne skĺbiť rodinný a pracovný život.

NXT: Aké máte skúsenosti z pozície ambasádorky inklúzie a diverzity v pracovnom prostredí s dôrazom na rast zastúpenia žien v IT sektore?

Alena Kanabová: Pre mňa osobne je dosť frustrujúce, že neustále musíme dookola vysvetľovať, prečo vlastne chceme mať v IT viac žien. Že bez žien, rovnako ako pri nedostatku akéhokoľvek iného typu rôznorodosti v pracovných tímoch, by sa znížila diverzita názorov, čo vedie k menej kreatívnym a inovatívnym riešeniam problémov. Že technológie a produkty, ktoré vyvíjame, sú určené pre široké spektrum používateľov, z ktorých veľkú časť tvoria práve ženy, a preto bez žien podieľajúcich na ich vzniku a implementácii len ťažko vyvinieme niečo, čo bude dostatočne zohľadňovať potreby a požiadavky ženských používateľov. Diverzita v tímoch vrátane tej rodovej je preukázateľne spojená s vyššou efektivitou a konkurencieschopnosťou, no i s lepšou schopnosťou ­­reagovať na výzvy a príležitosti.

Niekedy nepostačuje ani argumentácia tým, že pri dopyte po IT profesiách, ktorý už teraz výrazne prevyšuje ponuku pracovnej sily v tejto oblasti, je dať príležitosť a podporu akejkoľvek žene uplatniť sa v IT odvetví krok správnym smerom. A že v žiadnom prípade to nijako neohrozuje ani nelimituje kariérne možnosti opačného pohlavia (čo sú podprahové obavy, ktoré som neraz zaregistrovala na strane mužov ítečkárov).

A aj keď osvietené firmy tomuto rozumejú a snažia sa adresovať potrebu zvýšenia zastúpenia žien a vytvárania inkluzívneho pracovného prostredia pre ne, stále narážajú na nepochopenie. Napríklad čelia za to hejtu a smutné je, že nielen zo strany mužov, ale dokonca aj samotných žien. Čiže osvety nikdy nie je dosť a pomohlo by, keby táto osveta neprichádzala len zdola, ale aby sa snaha o väčšie zastúpenie žien, a to nielen v IT, dostala aj do strategických priorít vedenia krajiny.

Osobne mi chýbajú aj systémové opatrenia na úrovni štátu, ktoré by adekvátne doplnili snahy súkromnej sféry a neziskového sektora v tejto oblasti. Keď sa pozrieme napríklad na programy, ktoré priniesla na Slovensko organizácia Aj Ty v IT a ktoré veľmi efektívne oslovujú dievčatá a ženy cez všetky vekové kategórie, tie programy majú fantastické výsledky a merateľný dosah, pričom fungujú roky primárne vďaka finančnej podpore zo súkromnej sféry.

Pre mňa osobne je dôležitý presah aj mimo IT sektora a nad rámec témy rodovej diverzity v IT, do oblasti digitálnych zručností a budovania technologického know-how v rámci populácie. IT sektor je len menšia podmnožina tohto celého. Priala by som si, aby bol v našej spoločnosti konsenzus v tom, že na to, aby sme dokázali ako krajina napredovať a prosperovať, potrebujeme mať okrem iného aj digitálne zručných ľudí, ktorí budú informačné technológie nielen vedieť efektívne používať, budú aj rozumieť tomu, ako fungujú, a budú ich schopní aj spoluvytvárať. A to bez ohľadu na povolanie, ktorému sa venujú. A na to nestačí len priniesť systémové zmeny do vzdelávania aj smerom k lepšej inklúzii a podpore všetkých znevýhodnených skupín, ktorými sú v oblasti IT aj dievčatá a ženy. Potrebujeme takisto systémovo adresovať rozvoj digitálnych zručností ďalších skupín obyvateľstva, kým sa nožnice neroztvoria tak, že to bude veľmi ťažké zvrátiť.

To, čo mi chýba, je vízia a systémovosť v prístupe, schopnosť vyhodnocovať dosah opatrení, ktoré sa v tejto oblasti realizujú. Chýba mi stratégia na lepšie využitie nielen ženského talentu, ale napríklad aj talentu zo zahraničia a funkčné opatrenia na zastavenie odlivu mozgov. Priala by som si teda, aby sme sa ako krajina viac otvorili a posunuli od aktuálneho riešenia rôznych pseudoproblémov k tomu, čo je reálne dôležité z pohľadu budúcnosti Slovenska. A v konečnom dôsledku by to prospelo aj sektoru IT, aby bol inkluzívnejší a otvorenejší.

NXT: Ďakujeme za rozhovor.

Za Nextech sa zhovárala Jana Matejíčková

FOTO: Martina Mlčúchová, archív AK

Zobrazit Galériu

Jana Matejíčková

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať