CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Samsung Galaxy A80 / Netradičné riešenie výsuvného a otočného fotoaparátu

0

Hlavné lákadlo najvyššieho modelu z produktovej rodiny A je výsuvná a otočná platforma fotoaparátov, ktoré sa spolu s bleskom využívajú tak na klasické zábery, ako aj na selfie.  Samsung takto vyriešil, že displej nemusí mať ani výrez, ani otvor, navyše mohol marketingovo zacieliť A80 na priaznivcov selfie, ktorí budú môcť využiť všetky možnosti poskytované trojicou fotoaparátov vrátane rozostrovania pozadia a širokouhlého záberu. Zabudovanie takejto nevšednej novinky do najvyššieho modelu radu A má logiku, pretože nový model A80 cieli na dynamických mladých ľudí, nazývaných aj generácia Z, ktorí sa chcú naplno zapojiť do života v priamom prenose.

Inovatívne riešenie si, samozrejme, vyžiadalo aj určité kompromisy, hlavne čo sa týka priestoru, takže kým nedôjde k miniaturizácii, otočný fotoaparát bol zabudovaný do najväčšieho modelu s uhlopriečkou displeja 6,7" napriek tomu, že je všeobecne známe, že „svojky“ viac obľubujú dámy a do ženskej či dievčenskej ruky by viac pristal trochu útlejší telefón. Vlastne veľkosť tela je vcelku akceptovateľná, pretože displej pokrýva takmer celú plochu predného panela a má pomer strán 20:9. Ergonómia držania je ovplyvnená klzkým povrchom zadnej steny z odolného skla Gorilla Glass 6 a hmotnosťou až 220 g. Len pripomíname, že tvrdé veci sú zároveň krehké, takže určite nehrozí poškriabanie, ak nosíte smartfón vo vrecku spolu s kľúčmi, ale prípadný pád sklo zadnej steny či displeja nemusí ustáť bez popraskania, napríklad ak vám telefón vypadne pri vysunutej platforme fotoaparátov, teda počas fotenia či filmovania selfie a dopadne na vysunutú časť, je náchylnejší na poškodenie aj pri páde na mäkký koberec, ktorý by iný smart­fón prežil bez ujmy. Slot na dve SIM karty sa do smartfónu zasúva zospodu. Pamäťovú kartu tento model nepodporuje, ale 128 GB úložného priestoru stačí na akýkoľvek rozumný účel vrátane nakrúcania primerane dlhých 4K videí.

 
Záber hlavným a širokouhlým objektívom

Displej vďaka technológii Super AMODED kvalitou atakuje kategóriu vlajkových lodí a aj napriek väčšej uhlopriečke je rozlíšenie 1080 × 2340 pixelov dostatočné pri hustote pixelov 393 ppi. Napokon aj vlajkové lode pýšiace sa v technických parametroch vyšším rozlíšením ho majú implicitne nastavené na podobnú hodnotu, aby sa šetrila energia. Veľký displej umožňuje v režime na šírku pohodlne používať dve aplikácie vedľa seba. Podanie farieb je vynikajúce, a to vrátane čiernej, ktorá je skutočne čierna. V dolnej časti displeja je snímač odtlačkov prstov, ktorý funguje na optickom princípe. Na rozdiel od ultrazvukovej technológie vo vlajkových modeloch je táto technológia pomalšia, trochu menej presná a spoľahlivá.

Samsung obyčajne vo svojich smartfónoch využíva vlastné čipy Exynos, v prípade A80 siahol po modernom procesore Snapdragon 730, ktorý má implementovanú aj podporu AI a hardvérovú podporu formátu HEIF. V tandeme s 8 GB RAM tvorí solídny základ aj na beh najnáročnejších aplikácií. Smartfón tejto výkonnostnej kategórie a veľkosti displeja by vyžadoval batériu s trochu vyššou kapacitou, inštalovaná 3700 mAh batéria je zrejme kompromis, aby zostal priestor na výsuvné fotoaparáty. Súčasťou balenia je 25 W rýchla nabíjačka. A80 vydrží deň intenzívneho alebo dva dni bežného používania a po niekoľkých dňoch sa vám bude zdať, že výdrž na batériu sa o niekoľko málo hodín predĺžila. Nie je to len tým, že vám telefón zovšednel a používate ho menej ako prvé dni, ale aj zásluhou technológií, ktoré optimalizujú spotrebu smartfónu podľa vašich zvyklostí.

  
Umelé rozostrenie pozadia

Konštruktéri oželeli aj 3,5 mm konektor jack na slúchadlá. V balení nájdete relatívne kvalitné slúchadlá s konektorom USB-C. Reproduktor v pravej časti spodnej steny hrá pomerne dobre, na seriózne počúvanie však odporúčam slúchadlá. Ani makrofotografia s veľkým rozlíšením neodhalila pri hornom okraji displeja žiadnu štrbinu, ktorou by vychádzal zvuk pri telefonovaní.

Funguje to tak, že zvuk z vnútorného akustického meniča rozkmitá hornú časť displeja. Je to síce funkčné, ale na to, aby tento princíp mohol konkurovať vyžarovaniu zvuku cez štrbinu, by potreboval  ešte doladiť.

Vráťme sa však k fotoaparátom. Pri klasickom fotení zadným fotoaparátom sa smartfón ničím nelíši od ostatných. Zaujímavé to začne byť pri fotení selfies, keď sa po prepnutí do tohto režimu pomocou servopohonu, ktorý jemne bzučí, vysunie segment zadnej steny za displejom a oválna platforma, na ktorej sú objektívy fotoaparátov a blesk, sa otočí o 180° tak, aby objektívy smerovali dopredu. Prepnutie trvá necelé dve sekundy.

Po prepnutí na režim zadného fotoaparátu sa fotoaparáty preklopia a výsuvný segment sa zasunie do tela smartfónu. Funkcionalita preklápania je integrovaná do prepínania fotoaparátov na systémovej úrovni, takže funguje aj s aplikáciami tretích strán, ako je napríklad Instagram. Mechanizmus je precízny a zostáva dúfať, že aj dostatočne robustný. Problém môžu spôsobovať väčšie zrniečka prachu alebo piesku. Pri fotení selfie, hlavne ak ste začiatočník, si všimnete, že na niektorých záberoch sa prejaví pohybová neostrosť. Po vysunutí segmentu s fotoaparátom je totiž smartfón dlhý takmer 18 cm, a keď ho držíte v dolnej tretine, chvenie ruky sa na princípe páky prenesie na hornú časť, kde je fotoaparát rozkmitaný.

Achillovou pätou smartfónu je, ak ho po odfotení selfie záberu položíte na stôl displejom nahor, (napríklad v kaviarni na terase) bez toho, aby ste ho vypli či prepli do štandardného módu. Po určitom čase sa smartfón začne vypínať, pričom sa bude snažiť otočiť platformu fotoaparátov. To sa však nepodarí, lebo tomu bráni hmotnosť položeného telefónu. Prejaví sa to pískaním servopohonu, takže zrejme stihnete telefón včas zdvihnúť, aby sa zasúvanie a preklápanie mohlo dokončiť.

Snímač hlavného fotoaparátu s rozlíšením 48 megapixelov je kvalitný a dostatočne citlivý, denné zábery sú perfektné, so živými, ale nie presaturovanými farbami. Implicitne je nastavené rozlíšenie 12 Mpx, čo v praxi znamená, že na jeden pixel výsledného záberu sa použijú údaje zo štyroch fyzických pixelov snímača. Môžete skúsiť nastaviť aj maximálne rozlíšenie 48 Mpx, no podľa mojich skúseností je na väčšinu scenárov nezávisle od svetelných podmienok lepšie rozlíšenie 12 Mpx so zoskupovaním pixelov.  Určité limity pri večernom a nočnom fotení sú svetelnosť objektívu f/2,0 a absencia optickej stabilizácie. Namiesto predĺženia expozície musí automatika zvýšiť hodnotu ISO, čo sa prejavuje väčšou zrnitosťou. Implementovaná umelá inteligencia umožňuje rozpoznať 30 druhov typických scén a prispôsobiť im parametre expozície a spracovania údajov zo snímača na výslednú fotografiu vo formáte JPG. Zorný uhol ultraširokouhlého fotoaparátu je 123°, čo je zorný uhol oka vrátane periférneho videnia.

Tento fotoaparát odporúčam len na fotenie pri dobrom svetle. Večer je de facto nepoužiteľný. Tretí objektív je zameraný na určovanie vzdialeností objektov pri funkcii dynamického zaostrovania. Nadstavba operačného systému One UI neobsahuje nič zbytočné, predinštalované sú len aplikácie Facebook, Spotify, Netflix a aplikácie týkajúce sa zdravia, fitnes a nositeľných zariadení. Filozofia ovládania počíta s veľkým displejom, ktorý jedným palcom neobsiahnete, preto sú dôležité ovládacie prvky rozmiestnené tak, aby ste na ne pohodlne dosiahli. Jediné, čo som zmenil, je veľkosť ikon aplikácií. Keď už mám veľký displej, nech sa mi ich tam zmestí viac. One UI určite poteší aj používateľov, ktorým konzervatívny „natívny“ Android 9.0 pripadá trochu fádny.

Parametre:

• Procesor: osemjadrový Qualcomm SDM730 (2× 2,2 GHz Kryo 470 Gold + 6× 1,8 GHz Kryo 470 Silver); grafika: Adreno 618; pamäť: 8 GB RAM, úložný priestor 128 GB; displej: 6,7" Super AMOLED s rozlíšením FHD+ (1080 × 2340); fotoaparáty: otočný fotoaparát – širokouhlý: 48 Mpx, f/2,0 ekvivalent 26 mm 1/2", snímač 0,8 µm, PDAF; ultraširokouhlý: 8 Mpx, f/2,2 ekvivalent 12 mm (123°); TOF 3D snímač; konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac /ax (2,4/5 GHz), bluetooth 5.0 LE, USB Type-C, NFC, lokalizácia (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou); batéria: 3700 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie); rozmery: 165,2 × 76,5 × 9,3 mm; hmotnosť: 220 g

• Benchmarky: PC Mark 10: 3908, AnTuTu benchmark skóre: 206 095

• Cena: 649 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci displej, pokrývajúci celú prednú stenu, inovatívne riešenie fotoaparátu
- Reprodukcia zvuku pri telefonovaní, pomalý snímač odtlačkov

HODNOTENIE:

Dizajn: 86 %
Výkon: 88 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 89 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Galaxy

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať