Samsung Galaxy S23 Ultra - najlepší smartfón s Androidom s pokročilými možnosťami fotenia a filmovania
Dizajnové zmeny sú v porovnaní s vlaňajším modelom S22 Ultra minimálne. Displej je na dlhších okrajoch menej zakrivený čím sa jeho plocha opticky zväčšuje a splošťuje a zároveň sa smartfón lepšie drží v ruke. Rovnaké zostali aj farebné varianty - zelená, fialová, čierna a krémová.
Video demonštrujúce možnosti fotenia a filmovania s praktickými ukážkami
Rám tohto prémiového smartfónu je z hliníka. Displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass Victus 2. Rovnaké sklo je použité aj na zadnej stene. Výrobca skla uvádza, že smartfón by mal vydržať pád z výšky až 3 metre, avšak záleží to od okolností ako a na aký povrch smartfón dopadne, takže to samozrejme negarantuje. Rovnaký typ odolného skla je použitý aj na zadnú stenu. Subjektívne krycie sklo lepšie eliminuje prípadné odlesky a menej na ňom uľpievajú odtlačky prstov. Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov pod povrchom displeja je rýchla a spoľahlivá, problémom nie sú ani vlhké, či mierne nakrémované prsty.
Displej s uhlopriečkou 6,8" využíva technológiu Dynamic AMOLED s rozlíšením 1440 × 3088 bodov a adaptívnou obnovovacou frekvenciou až do 120 Hz. Nakoľko pri vyššej frekvencii stúpa aj spotreba, frekvencia displeja sa adaptívne prispôsobuje zobrazovanému obsahu. Maximálna frekvencia bude samozrejme nastavená pri hrách. Pri prehrávaní videí sa frekvencia displeja prispôsobí ich snímkovej frekvencii. Pri zobrazovaní statických obrázkov môže obnovovacia frekvencia displeja klesnúť až na 10 Hz. Displej podporuje HDR10+ a maximálny jas v špičkách dosahuje až 1750 nitov. Na zobrazovaní sa významne podieľa umelá inteligencia. Zatiaľ čo v S22 sa Vision Buster podieľala hlavne na zvyšovaní kontrastu a prispôsobení farebnej teploty okolitému osvetleniu, v S23 AI analyzuje aj zobrazovaný obsah a na základe toho upravuje kontrast, farebné spektrum a ďalšie parametre obrazu.
K modelu Ultra už neodmysliteľne patrí stylus S Pen, ktorý je zasunutý v tele smartfónu. Môžete ho použiť na písanie poznámok, kreslenie, robení výrezov z obsahu obrazovky, či obrázkov, na výber textu určeného na preklad a podobne. Poznámky môžete vkladať aj do PDF dokumentov. Pero má veľmi nízku latenciu a reaguje na prítlak, takže pri písaní a kreslení môžete ovplyvniť hrúbku čiary podobne ako keby ste písali ceruzkou s mäkkou tuhou. S Pen poslúži aj na diaľkové ovládanie fotoaparátu.
Najväčšou inováciou je nepochybne procesor, hlavne čo sa týka nášho geografického regiónu. Samsung konečne prestal dodávať na európsky trh smartfóny s čipsetmi Exynos. Elektronickým srdcom modelovej rady S23 je výkonný čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen2. Čipset pre túto sériu má prívlastok „for Galaxy“, čo naznačuje že je špeciálne upravený a taktovaný pre tieto vlajkové smartfóny. Procesor je 8 jadrový, pričom najvýkonnejšie jadro určené na výpočtovo najnáročnejšie úlohy beží na taktovacej frekvencii 3,36 GHz. Nový čipset zvyšuje výpočtový výkon série Galaxy S23 v porovnaní s S22 približne o 30 %. AI, ktorá sa podieľa aj na spracovaní obrazu pri fotení a filmovaní využíva NPU (Neural Processing Unit ), ktorej výkon sa v porovnaní s predchodcom zvýšil takmer o polovicu. Grafiku má na starosti GPU Adreno 740. ktorý je zhruba o 41 percent rýchlejší v porovnaní so sériou Galaxy S22 a vyvinutý hlavne pre náročných používateľov. Podporuje technológiu sledovania svetelných lúčov v reálnom čase (real-time ray tracing), ktorá dokáže simulovať a sledovať všetky svetelné lúče vo virtuálnom obraze, výsledkom je vernejšie zobrazenie pohybových scén.
Samsung deklaruje, že vyladený nový procesor je nielen výkonnejší, ale zároveň o 14 percent šetrnejší ako procesory vo vlaňajších modeloch. K výdrži prispieva aj zvýšenie kapacity batérie zo 4700 na 5000 mAh. Smartfón vydrží celý deň veľmi intenzívnej práce a pri bežnom používaní aj dva dni. Model, ktorý som testoval mal 12 GB RAM a 512 GB úložného priestoru. Ten využijete hlavne pri nakrúcaní videí vo vysokom rozlíšení 4K, prípadne 8K. Pamäťová karta nie je podporovaná a ani by to nemalo praktický význam, pretože aby sa na kartu dal ukladať dátový tok videa vo vysokom rozlíšení, musela by karta podporovať rýchlosť zápisu 200, prípadne až 300 Mbit/s
Používatelia smartfónov majú najväčšie očakávania ohľadne fotoaparátov a S23 Ultra ich v tomto ohľade priam nadchne. Hlavný fotoaparát má objektív so svetelnosťou f/1.7 a snímač s rozlíšením 200 megapixelov. Sekunduje mu ultraširokouhlý fotoaparát s 12 MPx snímačom a dva fotoaparáty s teleobjektívmi. Jeden má ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 70 mm takže poskytuje trojnásobný zoom. Druhý teleobjektív je periskopický s ohniskovou vzdialenosťou 230 mm, čo zodpovedá 10 x zoomu. Selfie kamera pracuje s rozlíšením 12 Mpx.
Článok Samsung Galaxy S23 Ultra – možnosti fotenia a nakrúcania videí
Hlavný fotoaparát v implicitnom nastavení kombinuje 16 fyzických pixelov v matici 4 x 4 do jedného obrazového s cieľom zachytiť viac svetle pri fotení za horších svetelných podmienok, napríklad v šere, večer, či v noci. Výsledné rozlíšenie je potom 12 MPx. Ak chcete za dobrých svetelných podmienok zachytiť viac detailov, môžete si nastaviť aj fotenie v rozlíšení 50 a 200 megapixelov. Pri rozlíšení 50 MPx sa kombinujú 4 fyzické pixely v matici 2 x 2 a pri rozlíšení 200 MPx obrazový pixel zodpovedá fyzickému. V tabuľke je prehľad rozmerov v pixeloch pre jednotlivé rozlíšenia aj približná veľkosť obrazového súboru pri fotení do formátu JPG
4:3 12 MPx |
4000 x 3000 px |
3,55 MB |
4:3 50 Mpx |
8160 x 6120 px |
10 MB |
4:3 200 MPx |
16320 x 12240 px |
22,7 MB |
Zábery ultraširokouhlým a hlavným fotoaparátom
Zábery 3x a 10 zoomom
Pri nočnom fotení preto pokiaľ možno uprednostnite hlavný fotoaparát. Samozrejme dobré výsledky dosiahnete aj s teleobjektívom alebo ultraširokým objektívom avšak kvalita je spravidla nižšia. Ak predsa len potrebujete teleobjektív, alebo ultraširokouhlý záber, použite statív a v Pro režime nastavte dlhší čas expozície. Samozrejme to sa dá aplikovať iba v prípade ak v zábere nie je pohybujúci sa objekt. Začiatočníkovi v tomto ohľade pomôže AI. Smartfón vie zistiť či ho držíte v ruke, alebo je na statíve a podľa toho nastaví expozičný čas a počet záberov z ktorých potom skombinuje výslednú fotku. Pri fotení v horších svetelných podmienkach expozičná automatika uprednostňuje kratšiu expozičnú dobu a to aj za cenu vyššieho ISO. Snaží sa však neprekročiť hodnotu ISO 4000, pretože pri tejto hodnote je farebný šum stále ešte akceptovateľný. Je to dobrá taktika, pretože umelá inteligencia síce dokáže eliminovať chvenie rúk pri dlhšej expozícii, avšak to umožňuje ostré zábery len pre statické scény. Akonáhle je v zábere pohyb, riešením je jedine kratší expozičný čas.
Náročnejších fotografov poteší aplikácia Expert RAW, ktorá sa pred prvým použitím stiahne s aplikačného obchodu. Aplikácia okrem bežného fotenia do formátu RAW umožňuje fotenie hviezdnej oblohy, prípadne môžete urobiť takzvanú dvojexpozíciu. Fotí sa do RAW formátu Adobe DNG, takže na spracovanie „surového“ záberu môžete použiť nielen aplikácie od Adobe, ale aj Zoner Photo Studio, či ďalšie aplikácie. RAW formát poskytuje podstatne viac možností úprav, napríklad rozjasnenie tieňov, či zobrazenie detailov na veľmi jasných plochách. Do RAW môžete fotiť v rozlíšení 12, alebo 50 megapixelov.
Video môžete nakrúcať v maximálnom rozlíšení 8K 24, alebo 30 FPS. Stabilizácia obrazu funguje vynikajúco aj v režime 4K 60 FPS, takže môžete bez problémov nakrúcať videá aj pri dynamickej chôdzi. Ultraširokouhlý objektív optickú stabilizáciu nemá a ani ju nepotrebuje, pretože platí pravidlo, že „bezpečný“ expozičný čas je prevrátenou hodnotou ohniskovej vzdialenosti, takže pri fotení z ruky môže automatika pokojne nastaviť čas 1/13s, prípadne s ohľadom na elektronickú stabilizáciu aj dlhší.
Ak chcete experimentovať video v 8K rozlíšení, odporúčam použiť statív. Technológia SuperHDR umožňuje zachytiť detaily tváre aj prirodzenú farbu pleti nielen pri fotografiách, ale aj videách v protisvetle. Funkcia Auto Framing rozpozná a dokáže kontinuálne sledovať až desať ľudí a pri nakrúcaní videa na nich automaticky zaostruje. Jednoduchá matematika prezradí že pre 8K video, čo je fyzicky 7 680 x 4 320 pixelov je potrebné rozlíšenie snímača minimálne 33,2 megapixelov, takže V tomto rozlíšení sa nedá použiť ani ultraširokouhlý objektív ani teleobjektívy. Pripomínam, že displej má rozlíšenie 3088 x 1440 pixelov, takže 8K aj 4K video si v plnom rozlíšení vychutnáte len na televízoroch, či monitoroch so zodpovedajúcim rozlíšením.
Priaznivci špičkovej hudby, či priestorového zvuku vedia, že nahrávky kde záleží na priestorových atribútoch, ako je poloha jednotlivých objektov sa nakrúcajú technológiou takzvanej umelej hlavy, kde mikrofóny sú umiestnené vo vnútri zvukovodov. Zvuk sa vtedy zaznamená presne tak ako by sme ho reálne počuli. Túto technológiu môžete využiť aj vy a nakrúcať nie umelou, ale vlastnou hlavou, presnejšie mikrofónmi v slúchadlách Galaxy Buds2 Pro s využitím technológie 360 Audio Recording.
Článok Samsung S23 nahrávanie priestorového zvuku „vlastnou hlavou“
Operačný systém Android 13 je doplnený o osvedčenú používateľskú nadstavbu One UI 5.1. Firemní používatelia ocenia možnosti certifikovanej bezpečnostnej platformy Samsung Knox. Poskytuje nielen ochranu, ale aj prehľad o tom aké aplikácie má prístup k údajom dátam a ako sa využívajú. V prípade potreby systém používateľa upozorní na nutnosť zmeny nastavenia. Používatelia tiež môžu špecifikovať ktoré aplikácie a programy získajú prístup k ich dátam a ako ich môžu používať. Knox Vault umožňuje izolovať časť úložného priestoru, v ktorom sú citlivé dáta ako sú heslá, či biometrické údaje od hlavného operačného systému.
Verdikt: Prémiový smartfón s vynikajúcimi fotoaparátmi využívajúcimi umelú inteligenciu, praktickým stylusom a výbornou výdržou batérie.
Technické parametre: Procesor: 4 nm procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 (1x 3,36 GHz Cortex-X3 + 2x 2,8 GHz Cortex-A715 + 2x 2,8 GHz Cortex-A710 + 3x 2 GHz Cortex-A510), GPU Adreno 740; Pamäť 12 GB RAM ; 512 GB úložného priestoru; Displej: Dynamic AMOLED 2X 6,8” rozlíšenie 1440 x 3088 px 500 PPI, obnovovacia frekvencia max 120 Hz, HDR10+ 1750 nit; Zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý fotoaparát 200 MPx 1/1.3" 0,6µm, LaserAF, OIS f/1,7, ohnisková vzdialenosť 24mm; ultraširoký 12 MPix, f2.2, ohnisková vzdialenosť 13 mm, uhol záberu 120˚, periskopický teleobjektív 10 Mpx f/4,9 230 mm (ekvivalent) 10 x optický zoom, OIS; teleobjektív 10 MPx, 3x optický Zoom, OIS, f2.4, ohnisková vzdialenosť 70 mm uhol záberu 36˚; Predný fotoaparát 12 MPx, f/2,2, 26 mm; Batéria 5000 mAh; Nabíjanie: káblové 45 W, bezdrôtové, 4,5 E reverzné nabíjanie; Konektivita: 5G, LTE, Wi-Fi 6E, Wi-Fi Direct ,Bluetooth 5.3; Operačný systém Android 12, One UI 5.1; Rozmery: 163.4 x 78.1 x 8.9 mm; Hmotnosť: 234 g . Cena 1 619 €
+ dizajn, výborné fotoaparáty, kvalitné nočné zábery, výkonný procesor a GPU, výdrž batérie
- nič podstatné
Hodnotenie: 10
Tip redakcie: Top produkt
Zobrazit Galériu