CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Samsung Galaxy Z Flip4 / Skladačka, ktorá dospela

1

Viac štýlu a lepšia využiteľnosť sú hlavným krédom štvrtej generácie skladacieho „véčka“ Galaxy Z Flip4. Ako vidno, Samsung konceptu skladacích smartfónov verí a popri vlajkovej lodi, manažérskom Z Fold4, prichádza aj jeho menší skladací braček. Ten prináša viacero dizajnových, ale aj funkčných zlepšení.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Výšku zariadenia v zloženom stave sa podarilo zmenšiť o 1,5 mm vďaka zúženiu rámikov a prepracovaniu skladacieho mechanizmu, a to všetko pri zachovaní veľkosti oboch displejov, vnútorného skladacieho aj vonkajšieho pomocného. V rozloženom stave je oproti Z Flip3 výška menšia o 0,8 mm a šírka o 0,3 mm. Vonkajší displej má uhlopriečku 1,9", je typu Super AMOLED s rozlíšením 260 × 512 bodov a pracovnou frekvenciou 60 Hz. Využíva sklo Gorilla Glass Victus+. Vnútorný 6,7" displej Dynamic AMOLED 2Xs má rozlíšenie 2640 × 1080 bodov a pracuje s variabilnou frekvenciou 1 – 120 Hz. Na rozdiel od Z Fold4, ktorého displej sa skladá na šírku a po jeho rozložení máte pred sebou v podstate tablet s uhlopriečkou takmer 7", Z Flip4 ide „bližšie k masám“ a využíva koncept véčka. Displej sa skladá na výšku, takže v zloženom stave dostaneme takmer štvorec kompaktných rozmerov a po rozložení plnohodnotný smartfón s uhlopriečkou 6,7". Vďaka tomu je tento koncept obľúbenejší aj u bežných používateľov, samozrejme, s prihliadnutím na cenovú kategóriu. Ovládacie prvky sú rozmiestnené ako na bežných smartfónoch, na pravej strane je dvojica tlačidiel na ovládanie hlasitosti, pod nimi zapustené zapínacie tlačidlo, ktoré má integrovaný aj snímač odtlačkov prstov, mimochodom, veľmi dobre fungujúci. Dvojitým stlačením tlačidla spúšťate kameru, a to aj v zatvorenom stave. V tom prípade si môžete urobiť selfie s náhľadom na prednom displeji.

Zlepšením prešiel aj hlavný fotoaparát. Vedľa ultraširokouhlého 12 Mpx fotoaparátu je teraz hlavný fotoaparát s rovnakým rozlíšením, ale so svetelnosťou F1,8. Veľkosť pixela sa však zväčšila z 1,4 na 1,8 mikrometra, vďaka čomu dosahuje podstatne lepšiu citlivosť aj pri fotení nočných scén. Foto­aparát má zaostrovanie Dual Pixel a optickú stabilizáciu. Fotoaparáty sú chránené sklom Gorilla DX. Predný fotoaparát zostal rovnaký – s rozlíšením 10 Mpx a svetelnosťou F2,2. Vysoký výkon novinky zabezpečuje v súčasnosti najvýkonnejší procesor Snapdragon 8+ gen. 1, pracujúci v tandeme s 8 GB RAM. Z Flip4 neumožňuje používať pamäťové karty, vnútorné úložisko však má podľa verzie kapacitu 128, 256 alebo po novom až 512 GB, ktorá by mala uspokojiť požiadavky každého používateľa. Kapacita duálnej batérie sa zvýšila na 3700 mAh a k dispozícii je aj rýchle 25 W nabíjanie, ktorým ju dobijete na 50 % už za 30 minút. Túto rýchlosť však dosiahnete iba s nabíjačkami podporujúcimi Samsung Super Fast Charging 1.0 alebo 2.0, takže je najjednoduchšie kúpiť nabíjačku priamo od výrobcu. Univerzálne nabíjačky tento štandard často nepodporujú, a tak sa mobil nabíja výkonom do 10 W. Väčšia kapacita batérie spolu s použitým procesorom a adaptívnou frekvenciou displeja sa zaslúžili o podstatné zlepšenie výdrže zariadenia. Pri našom testovaní mobil prežil bez problémov celý pracovný deň pri intenzívnom používaní a s niekoľkohodinovým využitím v role prístupového bodu. Pri bežnom používaní môžete počítať s 1,5 až dvojdňovou výdržou.

Množstvo softvérových inovácií sa týka prednej obrazovky. Tú si teraz môžete vo veľkej miere prispôsobiť, pridávať vlastné stránky, fotky alebo GIF, emoji, ale aj ciferníky synchronizované s vašimi hodinkami. Galaxy Themes teraz ovplyvňujú aj vonkajší displej. Rozšírili sa možnosti zobrazenia notifikácií a nastavení priamo na prednom displeji. Z predného displeja teraz tiež môžete vytáčať kontakty alebo ovládať zariadenia cez SmartThings. Možno si tu vytvárať tak­zvané scény. Môžete si takto vytvoriť napríklad scénu ráno, keď mobil vypne režim Nerušiť, roztiahne závesy, spustí sa hudba, prípadne správy na televízore, zapne sa kávovar a podobne. Závisí to iba od vybavenia vašej domácnosti a vašej kreativity. Pribudla aj možnosť používania Samsung Wallet, takže bez otvárania displeja môžete zaplatiť cez Samsung Pay, použiť rôzne vernostné či identifikačné karty a podobne. Predný displej vám poslúži aj na náhľad, ak sa chcete fotiť hlavným fotoaparátom. Pri fotení stále môžete využívať aj vnútorný displej, ktorý má teraz aj funkciu camcorder, vďaka ktorej si môžete na 90° zohnutý mobil držať ako kamkordér pri natáčaní videa. Samozrejmosť je aj funkcia FlexCam, ktorá vám umožňuje fotiť či natáčať s pootvoreným mobilom v rôznych uhloch a využiť tak spodnú časť ako stojan.


Zlepšený fotoaparát zváda pekné fotky krajiny...

Galaxy Z Flip4 nie je žiadna revolučná novinka, ale skôr evolúcia úspešného modelu. Napriek navonok ťažko postrehnuteľným zmenám dizajnu však určite má čo ponúknuť. Nová generácia procesora zvyšuje výkon aj efektivitu zariadenia. Zlepšená batéria poskytne vyššiu kapacitu pri rovnakých rozmeroch. Zachovaná zostala odolnosť proti vode na úrovni IPx8, takže telefón prežije aj kontakt s vodou. Často diskutovaná téma je odolnosť vnútorného ohybného displeja. Hoci v marketingových materiáloch nájdete, že ide o displej z ohybného skla, nič také nie je a, samozrejme, ide o špe­ciálny plast. Ten je navyše pokrytý ochrannou fóliou. Práve tá sa v predošlej generácii na niektorých kusoch ukázala problémovou, a tak Samsung teraz využíva nový typ fólie s odlišným lepidlom aj novým spôsobom aplikácie. Na upokojenie zákazníkov navyše ponúka prvú výmenu fólie v prípade potreby zadarmo. Výhodou ohybného displeja je, že ho prakticky nemôžete rozbiť, takže aj v prípade pádu to skôr odnesie iná časť, nie displej. Poškodiť ho tak možno jedine prepichnutím alebo poškriabaním ostrým predmetom, takýto scenár je však málo pravdepodobný aj vzhľadom na to, že bežne ho máte zatvorený. Proti vniknutiu prachu ohybný mechanizmus odolný nie je, jeho polootvorená konštrukcia však umožňuje, že prípadné nečistoty môžu z kĺbu zasa vypadnúť, a tak nepoškodia mechanizmus ani displej. Používanie telefónu je, samozrejme, vec zvyku. Pri bežnom prijatí hovoru musíte počítať s tým, že na otvorenie mobilu potrebujete obe ruky. Samozrejme, ak použijete hands-free alebo hlasité odpočúvanie, stačí hovor prijať na vonkajšom displeji. Na ňom si pozriete aj oznámenia, počasie, úlohy, ovládate médiá a veľa ďalšieho. Pri hovore, písaní správ a ďalších činnostiach mobil roztvoríte a pracujete ako s každým iným. Na prenášanie je skladnejší, treba však počítať s tým, že je hrubší, takže v zadnom vrecku nohavíc ho asi neponesiete, no to nie je dobré miesto na žiadny mobil.


...nerobia mu problém ani scény s vysokým dynamickým rozsahom...

A pre koho je určený? V podstate pre každého, kto má rád novinky a chce sa trochu odlišovať. Okrem svojich predchodcov na našom trhu v podstate žiadneho priameho konkurenta nemá, a ak sa zžijete s jeho ovládaním, získate výkonný mobil s vynikajúcou výbavou, výborným fotoaparátom a neopozeraným dizajnom.


...ani nočné fotky z ruky

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalita displeja, výkon, výbava, odolnosť, výdrž na batériu, možnosti vonkajšieho displeja
- Klzké materiály neumožňujú používanie bez obalu, ktorý rozmery zariadenia zväčšuje

PARAMETRE:

• Displej (vonkajší) 1,9" (260 × 512), Super AMOLED, 60 Hz, Corning Gorilla Glass Victus+, displej (vnútorný) ohybný, 6,7" (2640 × 1080), Dynamic AMOLED 2X Infinity-O, 1 – 120 Hz, čipová súprava: Qualcomm Snapdragon 8+ gen. 1, 4 nm, 8 GB RAM LPDDR5, 128/256/512 GB UFS 3.1, predný fotoaparát: 10 Mpx, f2,4, veľkosť pixela 1,22 μm, zadné fotoaparáty: 12 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát: f2,2, veľkosť pi­xela 1,12 μm, uhol záberu 123˚ , 12 Mpx širokouhlý fotoaparát: Dual Pixel AF, optický stabilizátor, f1,8, 1,8 μm (Gorilla DX), duálna batéria 3700 mAh, bezdrôtové nabíjanie Qi, rýchle nabíjanie 25 W, rozmery (zatvorený) 84,9 × 71,9 × 17,1 mm, rozmery (otvorený) 165,2 × 71,9 × 6,9 mm, hmotnosť 187 g

• Cena: (8 GB + 128 GB): 1099 EUR, (8 GB + 256 GB): 1159 EUR, (8 GB + 512 GB): 1279 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

tak, ale si zober, že koľko za to dáš a koľko sa to vydrží takto lámať skladaním reakcia na: Samsung Galaxy Z Flip4 / Skladačka, ktorá dospela

20.11.2022 16:11
:-(
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať