Samsung QLED QE55Q70D / Smart TV strednej triedy s AI procesorom
Produktová rodina nových QLED televízorov od Samsungu Q70 zahŕňa viac modelov líšiacich sa veľkosťou obrazovky. Ako vyplýva z číselného označenia, na testovanie som mal k dispozícii model s uhlopriečkou obrazovky 55 palcov. Hlavným lákadlom je brilantný obraz, samozrejme, v rámci možností technológie Quantum Dot s Edge podsvietením, a procesor Quantum Processor 4K.
Televízor má moderné tenké telo, ktorého maximálna hrúbka v strede je približne 3 cm a pri okrajoch klesá na jeden centimeter. Dve kovové nohy sa dajú prekryť plastovým krytom, takže vnikne súvislá plocha.
Zobrazovací panel využíva technológiu Quantum Dot VA LCD, ktorá umožňuje verne zobraziť široký rozsah farieb. Samsung túto technológiu označuje QLED a priebežne ju zlepšuje. Edge podsvietenie funguje tak, že obrazovka je rovnomerne podsvietená zo strán. V praxi to znamená, že na rozdiel od OLED, MicroLED či Neo QLED, kde sa podsvietenie dá regulovať v zónach, bude pri tejto technológii kontrast o niečo nižší a čierna farba nebude úplne čierna.
Televízor, konkrétne jeho obrazový procesor Quantum Processor 4K, intenzívne využíva umelú inteligenciu, a to nielen pri upscalingu čiže pri zobrazovaní programu vysielaného s nižším rozlíšením, než je natívne 4K rozlíšenie obrazovky, ale aj pri spracovaní farieb s cieľom dosiahnuť vysoký kontrast a čo najlepšie zobrazenie čiernej a sýtych tmavých farieb. Aj pri prehrávaní obrazu v HD kvalite je výsledkom sofistikovaných algoritmov viac detailov a ostrejšie hrany. V porovnaní s predchádzajúcim modelovým radom boli značne zlepšené aj algoritmy lokálneho podsvietenia, takže obraz, na ktorom sa striedajú tmavé a svetlé plochy, je vyváženejší a konzistentnejší, čo sa prejavuje hlavne vo vykreslení detailov v hlbokých tieňoch.
K televízoru je pribalený malý moderný diaľkový ovládač so solárnym nabíjaním. Na navigáciu v ponuke slúži prstenec, ktorý nahrádza smerové tlačidlá. Na ovládači sú tlačidlá pre streamovacie služby Netflix, Disney+, Prime Video a Sveet TV. Chvíľu vám potrvá, kým prídete na to, že ploché tlačidlá na ovládanie hlasitosti a prepínanie kanálov možno nielen stlačiť, ale aj nakloniť nahor a nadol. Ovládač môžete nabiť aj cez konektor USB-C.
Televízor využíva proprietárny operačný systém Tizen s intuitívnym používateľským rozhraním. Hlavná obrazovka zobrazuje ikony funkcií a aplikácií vrátane streamovacích služieb a takisto vstupy vrátane úložných priestorov NAS, ak ich využívate. Samozrejme, do tejto ponuky si pripnete najpoužívanejšie aplikácie. Niektoré aplikácie, o ktorých výrobca predpokladal, že ich bude používať veľa ľudí, sú predinštalované, ďalšie si môžete stiahnuť zo Samsung Store. Vypnutý televízor s uhlopriečkou 55 palcov, nech je akokoľvek zakomponovaný do interiéru, je jednoducho veľká tmavá plocha. To však môžete zmeniť zapnutím zlepšeného režimu Ambient. Ten na obrazovke vypnutého televízora zobrazuje podľa nastavenia estetické vzory, obrázky alebo praktický režim hodín.
Používateľ má k dispozícii štyri konektory HDMI, pričom jeden z nich je eARC na pripojenie soundbaru, dva porty USB-A, štandardné konektory na satelit či káblovku a nechýba optický výstup a konektor LAN. Samozrejmosť je podpora Wi-Fi, bluetooth a port na kartu CI. Hráči na konzolách ocenia podporu HDMI 2.1, samozrejme, k TV môžete pripojiť aj herné PC či notebook a vychutnať si hru na veľkej obrazovke. K plynulému obrazu prispieva technológia VRR (Variable Refresh Rate) na elimináciu trhania obrazu a v hernom režime aj ALLM (Auto Low Latency Mode). Gamebar zobrazuje aktuálne rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu, umožňuje nastaviť parametre obrazu podľa žánru hry, pridať virtuálny zameriavač či použiť lupu na časť obrazovky. Takto som si v strategických hrách skúsil zväčšiť minimapu, ale napokon som sa vrátil k štandardnému zobrazeniu. Hráčom odporúčam vyskúšať aj aplikácie Xbox a GeForce Now.
Napriek relatívne malej hrúbke má televízor pomerne dobrý zvuk. Pri daných rozmeroch aj hrúbka kolísajúca v rozsahu 1 – 3 cm vytvorí dostatočný objem ozvučnice na dva akustické meniče s výkonom 10 W. Pokiaľ máte radi sýte basy, prípadne priestorový zvuk, odporúčam soundbar so subwooferom.
Výrobca udáva typickú spotrebu 65 W. Pri nastavení jasu, ktoré mi vyhovovalo v príjemne osvetlenej miestnosti, mal televízor spotrebu 80 W. Pri zobrazovaní obsahu HDR spotreba vyskočila na 120 W.
PLUSY, MÍNUSY:
+ Brilantný obraz, veľmi dobrý zvuk, štyri porty HDMI 2.1, AI obrazový procesor
- Kontrast v rámci možností technológie QLED
PARAMETRE:
Uhlopriečka 55" (140 cm), QLED, rozlíšenie 3840 × 2160 px, 100 Hz, podpora HDR10+; procesor: Quantum Processor 4K; konektivita 4× HDMI ARC, 2× USB, tuner: 2× DVB-T2CS2 × 2, eternet, Wi-Fi 802.11 ac, bluetooth 5.2, CI+; zvuk 20 W; rozmery: 1232,9 × 774,1 × 255,9 mm; hmotnosť so stojanom 16,9 kg, spotreba maximálna 205 W, typická 65 W, ročná 89 kWh
Cena: 1099 EUR
Zobrazit Galériu