CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Shuttle XPC X50V5: Nenákladný dotykový barebone AIO

0

Počítačov, ktoré obsahujú v jednom tele komponenty a panel LCD s dotykovým ovládaním a zároveň nestoja majland, je ako šafranu. Pritom ide o atraktívne vyzerajúci koncept k registračným pokladniam alebo do kamenného obchodu na prístup na internet pre zákazníkov.

Spracovanie

Počítač sa predáva v čiernom a v bielom vyhotovení. Ak ide o vzhľad, stretli sme sa skôr s negatívnymi ohlasmi, že napohľad vyzerá zastarano. Pravda je, že šasi sa od vydania prvej revízie X50 z roku 2009 vôbec nezmenilo. Funkčne na to ani nebol dôvod, plastové telo je veľmi pevné a šikovný je i kovový rámček s možnosťou polohovania v rozsahu 180 stupňov, ktorý má dvojaký účel. V prvom rade je to stojan určujúci uhol (jediná jeho nevýhoda je, že neumožňuje naklopenie dopredu) a v druhom rade držiak na pohodlné prenášanie. Pripevnený je cez štandardizovaný adaptér VESA 100 × 100 mm, takže keby ste potrebovali otáčanie do strán, dá sa dokúpiť a použiť otočné rameno podľa potreby.

Čelná časť s displejom a mriežkou reproduktora má stupeň krytia IP54, to sa však už netýka perforácie na výduch chladenia, takže je chránený iba čiastočne. Ale aspoň niečo, čo prospeje použitiu v reštauračných kuchyniach s vyššou vlhkosťou alebo v rôznych laboratóriách.  Pochváliť musíme aj poriadne pogumované nožičky, vďaka ktorým si počítač skalopevne drží svoju polohu a na podložke sa nešmýka. Rozmery sú 391 × 327 × 42 mm a hmotnosť 3070 g.

Teplotná mapa interiéru bez krytu; s krytom sú teploty približne o desať stupňov vyššie

Konektivita, displej a zvuk

Je škoda, že v základnej výbave chýba port COM1 na kasu. Ten získate až po dokúpení (za +20 eur) rozširujúceho modulu s PCL71 s 2× COM1 a 1× LPT. Modul Wi-Fi je však už osadený, dokonca sa naň viažu dve interné antény, slabým signálom preto netrpí. Sťažovať sa nemôžeme ani na ostatnú konektorovú výbavu, okrem povinnej zostavy v podobe jednej RJ-45, dvoch audio jackov, výstupu HMDI (1.4) a analógového D-Sub je k dispozícii dovedna šesť ­portov USB, (z toho 4× štandardu 2.0 a 2× štandardu 3.0). Dva dvojkové sú dobre dostupné z ľavej strany zboku, kde je okrem iného aj čítačka SD, hore ­zapínacie tlačidlo a za ním dobre umiestnená zasúvacia pozícia na pero, a to vrátane jednoduchého pera s priemerom hrotu 1,2 mm, ktorý umožňuje presnejšie ovládanie ako prstom. Dotyková vrstva je rezistívna (nie kapacitná), to znamená, že vstupy môžete zadávať pokojne aj v hrubých rukaviciach, prípadne s mastnými ­prstami. Nepodporuje však multi-tocuh a v jednom momente je schopný zaznamenať iba jeden dotyk, čo s ohľadom na cenu nezazlievame, kresliace ambície tento AIO nemá. Jednak preto, že nerozlišuje silu prítlaku (ten je však nastavený dobre a reakcie sú vždy presné a okamžité) a hlavne je použitá najnižšia kategória panelov s matricou TN, aké sa vôbec vyrábajú.

Povrchová úprava je matná a ochranný film sa zdá dostatočne odolný proti poškriabaniu. Uhlopriečka panela je 15,6" a rozlíšenie iba 1366 × 768 px, pozorovacie uhly sú veľmi slabé, farby sa menia pred očami už pri jemných pohyboch ­hlavou, gamut je úzky, farby sú nepresné. Intenzita jasu je továrensky nastavená na 175 cd/m2. Jemnejšia voliteľná regulácia -155/+60 cd/m2 je možná iba cez operačný systém, počítač na úpravu jasu (ani iných vlastností displeja) nemá žiadne hardvérové tlačidlo. Ozvučenie je na rozdiel od celkovo podpriemerného displeja nadpriemerný, čistý aj pri vyššej hlasitosti a nechýbajú mu ani slabšie mäkké basy. Z mriežky však nemôžete zabudnúť odstrániť nálepku, inak bude prednes pochopiteľne zastretý.

Návrh interiéru

Základ stojí na doske formátu thin Mini-ITX. Pretože ide o barebone, operačnú pamäť a disk si musíte zaobstarať zvlášť. Na doske je však na RAM jediný slot, ale s maximálnou podporou do 16 GB, takže je všetko v poriadku. Pozície na dátové úložiská sú dve, jedna vo forme slotu M.2 (s max. podporovanou dĺžkou SSD 80 mm) a druhá vo forme klietky na 2,5" SSD/HDD. Pozitívum je, že táto pozícia nie je nad doskou, ale o kus ďalej, kde je podstatne nižšia teplota vzduchu (po polhodine komplexnej záťaže výpočtových komponentov sme po zavedení vlastného teplomera namerali 36 °C), čo sú hlavne pre platňové disky podstatne lepšie podmienky na život než nad samovoľne stúpajúcim teplým vzduchom z rozpálenej dosky. Chladenie totiž nepočíta so žiadnym ventilátorom, všetko teplo uniká prirodzene vrchnou mriežkou s výraznými perforáciami, za ktorými je však ešte jemnejšie sito ­zachytávajúce prach. Teplo z procesora je odvádzané cez heatpipe do pomerne objemného ­radiátora s vhodne navrhnutými širokými rozstupmi (3 mm) v rebrách.

Výkon a prevádzkové vlastnosti

Testovaná konfigurácia obsahuje dvoj­jad­rový/dvojvláknový procesor Intel Celeron 3855U. Pokiaľ ide o chladenie, pasívny systém od Shuttle je dimenzovaný veľmi slušne a zvláda procesor s TDP 15 W chladiť i s rezervou. Strop teplôt v extrémnej dlhodobej záťaži je 71 °C (merané v miestnosti s teplotou okolia 21 °C) a spotreba po celkovom zaťažení (test Power Supply v OCCT) 26 W. Pri bežnom kancelárskom používaní je spotreba menej ako polovičná (do 12 W) a teploty sú do 40 °C. V stand-by sme z wattmetra odčítali 0,5 W.  Počítač je za každých okolností bezhlučný, nepískajú ani cievky, tie sú poctivo ­zaliate. Výkonnostne patrí procesor síce do low-endu, no jeho výkon, resp. výkon grafickej časti je dostatočný na prehrávanie videa v 4K (otestované na nahrávke s dátovým tokom 173 Mb/s). Na web, aplikácie kancelárskych balíčkov stačí s rezervou a dovolí vám i ľahšie upravovanie fotografií. O svižnosť pri nenáročnej práci sa obávať nemusíte, s SSD je totožná s násobne drahšími konfiguráciami. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nízka cena, skvelý pomer cena/hodnota, dotykový displej, bezhlučná prevádzka, rozumne navrhnuté chladenie, slušný zvuk
- Podpriemerný displej so zlými farbami aj pozorovacími uhlami

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 90 %
Displej: 60 %
Prev. vlastnosti: 100 %
Konektivita: 90 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Shuttle

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať